[Częstochowa] oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

[Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 4 lutego 2008, 00:38

Witam

Zdjęć nie posiadam ale na początek artykuł

źródło: www.czestochowa.pl

NOWE LAMPY NA CZĘSTOCHOWSKICH ULICACH
Document Actions

Częstochowskie ulice zyskają nowe światło – aż 10 tysięcy opraw świetlnych zostanie wymienionych w ciągu najbliższych kilku lat. Umowę na wymianę pierwszych 3 tysięcy podpisał dziś z firmą Kobex w obecności Prezydenta Częstochowy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Obrazek
Lampy podczas prezentacji – trudno je stłuc kamieniem, nie korodują, bo wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium. Można je regulować

Ogółem w Częstochowie do wymiany zakwalifikowano około 10 tysięcy z ogólnej liczby około 17 tysięcy opraw oświetleniowych eksploatowanych przez ENION SA.

Modernizacja ma przynieść znaczne oszczędności (szybko się zwróci), przy poprawie jakości oświetlenia.

Obecnie średnia moc punktu świetlnego wynosi około 233 W. Po modernizacji obniży się do wartości około 140 W. Będzie to skutkować obniżeniem kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej o prawie 40 procent stanu obecnego oraz obniżeniem nakładów na bieżące utrzymanie sieci oświetleniowej.

Roczne oszczędności po kompleksowym zrealizowaniu prac modernizacyjnych szacujemy na kwotę około 2 mln zł.

Dodatkowym efektem przeprowadzenia prac związanych z modernizacją będzie poprawienie ogólnej niezawodności systemu oświetleniowego. Dobór mocy poszczególnych typów opraw został ustalony w sposób zapewniający możliwość przeprowadzenia modernizacji obwodów oświetleniowych na głównych ciągach komunikacyjnych oraz przylegających do nich drogach lokalnych.

I etap
Podpisywana umowa po odbytym przetargu stanowi pierwszy etap planowanej do przeprowadzenia w Częstochowie modernizacji oświetlenia drogowego.

Jego przedmiotem jest wymiana 3210 szt. opraw oświetleniowych. Wartość tych prac wynosi 1 mln 950 tys. zł. Szacowane oszczędności związane z przeprowadzeniem pierwszego etapu modernizacji wyniosą z tytułu oszczędności w zużyciu energii elektrycznej oraz obniżonych kosztów eksploatacji około 650 tys. zł (oszczędności w skali roku po dokonaniu wymiany 3210 opraw oświetleniowych).

W postępowaniu przetargowym wzięło udział pięciu wykonawców. Najkorzystniejsza cenowo okazała się oferta firmy Kompleksowa Obsługa Budownictwa Kobex Sp. z o.o. z Częstochowy, która przygotowała swoją ofertę w oparciu o sprzęt firmy Philips.

Przedmiotem przetargu jest:

· wymiana opraw oświetleniowych,

· przewodów łączących oprawę z tabliczką bezpiecznikową,

· wymiana części wysięgników na sieci napowietrznej.

Zaoferowane oprawy oświetleniowe stosowane do przeprowadzenia modernizacji posiadają podwójną regulację związaną z kierunkiem emitowania strumienia świetlnego. Pierwszym stopniem regulacji jest możliwość swobodnego ustawienia konta nachylenia w stosunku do istniejącego wysięgnika. Taka konstrukcja opraw oświetleniowych będzie zapewniać możliwość w każdym przypadku na kierowanie światła na jezdnię bez względu na kształt istniejącego wysięgnika (nawet przy wysięgnikach o bardzo dużym koncie rozwarcia światło pada na jezdnię a nie na okoliczne budynki).

Dodatkowo oprawy posiadają możliwość ukierunkowania strumienia świetlnego za pomocą ruchomego odbłyśnika. Spowoduje to możliwość prawidłowego ukierunkowania światła bez względu na odległość słupa od jezdni (nawet w wypadku znacznej odległości słupa oświetleniowego od krawężnika jezdni światło pada na drogę a nie na pobocze).

Przetarg jest realizowany w formie „Zaprojektuj i zbuduj”. Roboty będą rozliczane w oparciu o ceny jednostkowe zaoferowane w wybranej ofercie. W dalszej części notatki jest załączona lista propozycji dotyczącej wyboru ciągów oświetleniowych przeznaczonych do modernizacji w pierwszej kolejności.

Przygotowywane jest postępowanie przetargowe na realizację dalszych etapów modernizacji.

Proponowana kolejność działań w ramach I etapu modernizacji

1. Modernizację odcinków oświetlenia trasy DK-1 od Al. JPII do wiaduktu kolejowego w kierunku Warszawy, oraz odcinka od południowej granicy miasta do ul. Bugajskiej.

Pozostałą część trasy DK-1 proponujemy modernizować w dalszych etapach modernizacji, korzystając z sprawnych opraw oświetleniowych dużej mocy, które zostaną zdemontowane z niektórych dróg powiatowych i gminnych.

2. Al. Jana Pawła II odcinek od DK-1 do ul. Warszawskiej.

3. Maszty oświetleniowe na skrzyżowaniu Al. AK, Al. Wyzwolenia.

4. Al. Wyzwolenia, ul. Michałowskiego, ul. Sosabowskiego, Kukuczki.

5. Ulica Warszawska od Al. JP II do Rząsawskiej.

6. Ulica Mirowska od skrzyżowania z ul Faradaya do ul. Mstowskiej, ul. Mstowska,

7. Ulica Rocha od skrzyżowania z ul. Wręczycką do ul. Ikara,

8. Ulica Wręczycka

9. Ul. 1 Maja od Ronda Mickiewicza do Pułaskiego, wraz z masztami na Rondzie Mickiewicza,

10. Ul. Sobieskiego

11. Ul. Sabinowska, Dźbowska, Powstańców Warszawy

12. Ul. Rakowska, Jesienna, 11 Listopada, Bohaterów Katynia

13. Ulice Św. Kazimierza i Św. Augustyna.

Także ul. Krakowska.

W ramach modernizacji oświetlenia dróg gminnych proponujemy skupić działania modernizacyjne w ramach jednej dzielnicy i modernizować ją kompleksowo, ulica po ulicy. Wśród propozycji znalazły się m.in. :

· okolice Al. Pokoju, Dzielnica Raków

· Dzielnica Stradom,

· Dzielnica Grabówka

Ireneusz Leśnikowski

Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Paweł » 4 lutego 2008, 11:07

No to teraz znacznie więcej Malag nawiedzi Częstochowę ;)



Zdjęcia w Wikipedii:
Obrazek
Obrazek

Ze strony UM:

Aleja Najświętszej Maryi Panny - reprezentacyjna ulica Cz-wy po zakończonej modernizacji (oświetlenie sodowe)

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 4 lutego 2008, 11:45

ze strony http://www.foto.czestochowaonline.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ze strony http://www.czestochowa.ws

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez adas » 4 lutego 2008, 13:17

No to teraz znacznie więcej Malag nawiedzi Częstochowę ;)

Taka amatorska mapka
Obrazek
W paru miejscach są jeszcze stare oprawy - np. ORZ-y 6 lub 7 na Krakowskiej nieopodal skrzyżowania z Wojska Polskiego
Avatar użytkownika
adas
 
Posty: 65
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 13:26

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Edziu » 4 lutego 2008, 17:33

Super foty widzę że w Częstochowie były te duże grzyby na 16LRF, pewnie teraz już ich nie ma. Dużo znalazłeś zdjęć z klasykami, na tym przedostatnim zdjęciu z tramwajami widać oprawę OBs i ile się nie mylę, a jak wygląda sprawa kwiatów (chodz mi od 6 wzwyż opraw), czy są takie a jak są to jak dużo.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 4 lutego 2008, 17:40

Edziu napisał(a):Super foty widzę że w Częstochowie były te duże grzyby na 16LRF, pewnie teraz już ich nie ma. Dużo znalazłeś zdjęć z klasykami, na tym przedostatnim zdjęciu z tramwajami widać oprawę OBs i ile się nie mylę, a jak wygląda sprawa kwiatów (chodz mi od 6 wzwyż opraw), czy są takie a jak są to jak dużo.


To nie były grzyby. To było 10 opraw rtęciowych w tak zwanej oprasce
Kiedyś wybiorę się do Częstochowy to zobaczę
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez rtęciówka » 4 lutego 2008, 18:37

neon44 napisał(a):
Edziu napisał(a):Super foty widzę że w Częstochowie były te duże grzyby na 16LRF, pewnie teraz już ich nie ma. Dużo znalazłeś zdjęć z klasykami, na tym przedostatnim zdjęciu z tramwajami widać oprawę OBs i ile się nie mylę, a jak wygląda sprawa kwiatów (chodz mi od 6 wzwyż opraw), czy są takie a jak są to jak dużo.


To nie były grzyby. To było 10 opraw rtęciowych w tak zwanej oprasce
Kiedyś wybiorę się do Częstochowy to zobaczę

Ja tam jestem w Częstochowie co tydzień, regularnie ;) Te opraski nadal są, tylko założyli w nich Malagi :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 4 lutego 2008, 19:29

rtęciówka napisał(a):Ja tam jestem w Częstochowie co tydzień, regularnie ;) Te opraski nadal są, tylko założyli w nich Malagi :)


Powinieneś mieć aparat ;) :mrgreen: a skoro nie masz to opisz co tam w Częstochowie jest a co było
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 5 lutego 2008, 17:49

Jadąc przez Częstochowę w 1997r widziałem te kwiaty w opaskach. Były w nich głównie Strady i kwadratówki, ale także łyżki i OUR700. Spodobały mi się od razu. Co ciekawe te wysokie słupy są jednoczłonowe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 19 kwietnia 2008, 22:02

67 zdjęć z drogi 908 na terenie Częstochowy. W 90% klasyki. Jak chcecie jakieś oprawy w zbliżeniu do zacytujcie zdjęcie a zaprezentuje powiększenie :) :D

OUR125 i trumienki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości