[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Wojtek26162 » 25 listopada 2020, 20:56

czaszkus napisał(a):W Gdańsku trwa rzeź OUSd. Zamieniane są na Ambary lub ledowe Philipsy.

Szczerze mówiąc to dla mnie ta likwidacja jednych opraw sodowych na rzecz innych która odbywa się w trójmieście mnie zupełnie nie przekonuje, już pominę fakt że bardzo lubię OUSd ale jak już chcą je koniecznie wymieniać to na rynku opraw LED jest cała masa, pewnie te ambary i tak za parę lat będą zmienione na LED :roll:

Natomiast modernizacja na Bulwarze bardzo dobra, choć ja tego nie widziałem na żywo będąc w trójmieście to ze zdjęć widać że było to już w słabym stanie, jeszcze te małe domowe LEDy, pewnie było tam na prawdę ciemno, nowe oprawy to pewnie produkt Rosy, choć wyglądają bardzo nowocześnie mi jednak odpowiadają i od kul prezentują się dużo lepiej :)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 25 listopada 2020, 23:04

Właśnie jest to kwestia, że wiele ulic lata temu otrzymało Ambary, a potem je zledyzowano więc mają masę lekko używanych Ambarów na magazynie i próbują teraz je zagospodarować. Tylko właśnie źródło tego jest w nadgorliwości lata wstecz. Nawet jak wiele wczesnych LEDów w okolicach 2010-2012 pozostawiało sporo do życzenia to wystarczyło trochę pomyślunku, żeby przewidzieć, że wkrótce jak zostaną ulepszone to nastąpi rewolucja. O ile nowe Ambary przy ogromnych nowych inwestycjach dało się zrozumieć (choć zacementowało to stan, że Wrzeszcz nadal jest oświetlony sodowo, gdy dalszy ciąg Grunwaldzkiej w kierunku Gdyni jest LEDowy aż do granicy z Sopotem) gdyż przy od zera robionej instalacji elektrycznej świeże oprawy były potrzebne od razu, tak w przypadku bocznych uliczek ze starymi słupami mądry gospodarz powinien przewidzieć, żeby wstrzymać się chwilę z wymianą aż będą LEDy i wtedy wymienić wprost z klasyki na LEDy. W praktyce zaś było wiele przypadków gdy przez dziesięciolecia na danej ulicy były OURW i nikomu nie przeszkadzały, aż nagle zachciało się wymieniać, wstawili Ambary po to, żeby po 3 latach znowu wymienić na LEDy. Kasa wydana podwójnie i teraz wstawiają te używane Ambary w miejsce starszych klasyków. Gdyby się wstrzymano to co poszłoby na LEDy poszłoby na LEDy, lecz reszta kasy zamiast być wcześniej wydana na Ambary, mogłaby być wykorzystana do zakupu jeszcze większej ilości LEDów, zwiększając procentowy udział białego światła.

W Gdyni też w wielu miejscach przedwcześnie kombinowano z usuwaniem OURW w miejscach które zostały zledyzowane później choć wciąż jeszcze przed tegoroczną wymianą, ale w przypadku Gdyni o tyle jest argument obronny, że o ile czasem też się zdarzały Ambary, tak zazwyczaj jednak instalowano SGS203 już raz ściągnięte z innych miejsc głęboko przebudowywanych więc przynajmniej był recykling istniejących opraw zamiast nadmiernego zamawiania nowych.

W ogóle to konwersja w latach 90-tych z rtęci do sody była prawie całkowita i rtęć jedynie w niektórych zaułkach przetrwała dłużej. Obecna zaś konwersja z sody do LEDów jest dość chaotyczna i nie raz są napaćkane naprzemiennie odcinki raz z jednym źródłem, raz z drugim.

Kule to był dramat, ostatnio pewnie myśląc o perspektywie nadchodzącej wymiany zaczęli zaniedbywać i wiele opraw po dewastacji pozostawiono zdewastowanymi.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 28 listopada 2020, 22:03

Kilka ciekawych znalezisk z 2001, przykładowo pętla trolejbusowa Cisowa SKM która obecnie jest oświetlona Lunami jeszcze w 2001 była cała w rtęci:



Tu zaś widać, że na zjazdach z Estakady Kwiatkowskiego na Hutniczą koło 6:56 też była rtęć:



Niektórzy pamiętać mogą, że na skrzyżowaniu 10 Lutego i Świętojańskiej był kiedyś dziesięcioramienny kwiat, okazuje się, że między erą usodowiania, a likwidacją miał 10 sztuk sodówek, światło tego kwiata prześwituje przez liście w 2:23 nad autobusem i potem w 2:47 mignie drugi raz:

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 29 listopada 2020, 16:41

Ciekawe jakie oprawy wisiały na tym usuniętym kwiecie? Strady? Czy wkręcono penningi do OURW?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 29 listopada 2020, 21:50

Pewności nie mam, ale moim zdaniem najbardziej prawdopodobną odpowiedzią są SGS203. Głównie dlatego, że podczas usodowiania Gdyni ten model pakowano prawie wszędzie, a wtedy gdy to robiono to modernizacja Świętojańskiej była we wczesnych fazach koncepcyjnych o ile w ogóle o tym myślano, więc nie wydaje mnie się żeby ktoś wtedy miał powód postąpić inaczej niż standardowo. Z drugiej strony wyjątki się zdarzały więc póki nie znajdzie się lepszego materiału to nuta wątpliwości pozostanie.

Za to znalazłem zdjęcie ze Wzgórza świętego Maksymiliana gdzie widać papierzaki:
https://dziennikbaltycki.pl/archiwalne- ... zd/3872973

Dodam jeszcze, że w listopadzie zeszłego roku sfotografowałem cztery niedobitki sodowych kwiatów w Śródmieściu Gdańska, wokoło otoczone przez LEDy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dowiedziałem się, że obecnie te cztery sztuki również już są zledyzowane (wymiana 1:1 jeśli chodzi o ilość opraw).

Co do wymiany kul w Gdyni na nowe oświetlenie LED, na Bulwarze wymieniono wszystkie kule prócz jednego jedynego duetu. Na Molo Południowym zaś jest sytuacja odwrotna, dopiero postawili pojedyncze sztuki nowych słupów i nadal kule dominują. Zdjęcia z obu miejsc pokażę, lecz dopiero po tym jak znajdę trochę większą wolną chwilę na obróbkę tych zdjęć.

EDIT:
W trakcie jazdy samochodem szybko zerknąłem co jest obecnie na tych czterech kwiatach w Gdańsku co rok temu były sodowe, zainstalowali Philips UniStreet gen2 w najmocniejszej wersji, takiej jak tutaj:
Obrazek
Ostatnio edytowano 5 grudnia 2020, 15:50 przez trojmiejski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 30 listopada 2020, 17:17

Zachowały się jeszcze na którymś kwiecie na głównej ulic w Gdańsku STRADY ? Z Grunwaldzkiej chyba już wyleciały całkowicie ? Co do tego nowego oświetlenia na bulwarze w Gdyni to ja też cieszę się, że wleciały przezroczyste kule ale mam trochę mieszane uczucia co do wyglądu nowych latarni. Ja wiem, że obecnie jest moda na uproszczone do maksimum formy ale ja jakoś jestem przyzwyczajony do opraw na wysięgnikach. W Olsztynie podobne słupy a nawet jeszcze cieńsze w zasadzie będące jednocześnie oprawą, pojawiają się też na nowych osiedlach :roll:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 30 listopada 2020, 20:37

W oświetleniu miejskim jeśli chodzi o konkretnie Strady to tych na kwiatach jest faktycznie bardzo mało, z przypadków o których wiem to nadal są te Strady:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W innych dzielnicach zachowały się te kwiaty:
https://www.google.com/maps/@54.3443822 ... 384!8i8192

Tu jedna sztuka:
https://www.google.com/maps/@54.4039355 ... 312!8i6656

Kiedyś przeze mnie sfocona:
Obrazek

Tu są też:
https://www.google.com/maps/@54.3873979 ... 312!8i6656

Kolejna pojedyncza sztuka pominięta w trakcie modernizacji:
https://www.google.com/maps/@54.3609023 ... 312!8i6656

We Wrzeszczu koło Galerii Bałtyckiej są trzy sztuki w różnych konfiguracjach z innymi oprawami:
https://www.google.com/maps/@54.3807009 ... 312!8i6656

Tego mieszańca pół ledowego i pół sodowego sam dorwałem kiedyś:
Obrazek

Są też na Obwodnicy:
https://www.google.com/maps/@54.3778765 ... 384!8i8192

Oczywiście jeśli szerzej spojrzeć i uwzględnić inne klasyczne oprawy sodowe (nie mówiąc już masie relatywnie "nowych" Ambarów i Onyxów zainstalowanych niecałe 10 lat temu) to jeszcze się znajdą jakieś kwiaty z Sintrami, a w Nowym Porcie są kwiaty 10xLuna.

Z innych miast to w Sopocie solidny ciąg kwiatów ze Stradami mimo pojedynczych podmian na Ambary był niedawno omawiany. Jeśli chodzi o oświetlenie miejskie w Gdyni to wysokich kwiatów ze Stradami jest zero co w sumie nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że niedawna wymiana zrobiła taką rzeź wśród bardziej tam popularnych SGS203, że kwiatów z SGS jest dosłownie tylko sześć sztuk.

Co do różności, w październiku prezentowałem te zdjęcia z września:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla porównania szybkie noce strzały cegłą:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

EDIT: W niedzielę pisałem, że na Molu Południowym były tylko cztery nowe latarnie. Widziałem film z dnia dzisiejszego pokazujący, że połowa duetów kul już została wymieniona na nówki.
Ostatnio edytowano 4 marca 2021, 17:43 przez trojmiejski, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 2 grudnia 2020, 10:59

Postęp prac w Sopocie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego duetu tylko OUSd świeci (dla tych co interesują się historią to kiedyś były tam 400W łyżki Mesko ORZ-6):
Obrazek

EDIT:
Ta sama sceneria, ale uchwycona lepszym sprzętem:
Obrazek

Obrazek

Nowe oprawy zamiast typowego panelu mają pojedynczy moduł z soczewką:
Obrazek
Ostatnio edytowano 8 grudnia 2020, 12:15 przez trojmiejski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 6 grudnia 2020, 17:08

Obiecane zdjęcia z 29 listopada dokumentujące postęp prac przy wymianie kul:
Obrazek

Jak widać względem poprzednich zdjęć jest tu zmiana:
Obrazek

Obrazek

Porównanie z LEDami 4000K w tle:
Obrazek

Obrazek

W tle kwiaty:
Obrazek

Jedna sztuka nie świeciła, za to zaś na pierwszym planie jest tak jasno gdyż to jest duet:
Obrazek

Widok z odbiciem światła w falach, widać ostatni duet kul który wtedy był zachowany na tym odcinku:
Obrazek

Obrazek

Z perspektywy obiektywu 85mm:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie jednych ze schodów jest OCP z rtęcią która świeżość dawno ma za sobą (dokładnie na tym słupie była kiedyś stara oprawa rtęciowa typu do dziś niezidentyfikowanego choć relatywnie w wielu egzemplarzach zrobionego):
Obrazek

Przy hotelu nadmorskim jest więcej sztuk OCP z rtęcią choć w nowszej wersji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok obecny:
Obrazek

Warto zwrócić uwagę, że o ile większość opraw ma dwa panele LED, egzemplarze na tym fragmencie mają pojedyncze panele:
Obrazek

Tak wyglądało to lata temu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znane Elgo Park z rtęcią:
Obrazek

Obrazek

Jako, że stosowałem te same parametry to dobrze widać jak niektóre lampy są bardziej wydojone od innych:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed Elgo Park były usodowione OURW pomalowane na zielono razem ze słupami, jedyny znany mi materiał na którym widać te OURW to ujęcie 1:09 na tym filmie:



Tak to wyglądało 29.11.2020, ledwo cztery sztuki nowego oświetlenia wtedy były lecz jak pisałem wcześniej widziałem nagranie z 1.12.2020 na którym było widać, że proporcja nowego do starego była 1:1 więc prawdopodobnie na dzień dzisiejszy wymienili wszystko lub prawie wszystko:
Obrazek

Nawet tu widać jak ledwo cztery sztuki robią różnicę w ilości światła:
Obrazek

Kilka marketowych LEDów w kulach było całkiem martwych lub ledwo bździło:
Obrazek

Obrazek

Naświetlacze MH na skrzyżowaniu Świętojańskiej i 10 Lutego:
Obrazek

Ta sztuka w środku kadru stoi dokładnie tam gdzie kiedyś był typowy trójmiejski kwiat dziesięcioramienny. Co ciekawe w tym miejscu mają postawić budynek więc pewnie będzie taki chichot losu, że ten konkretny maszt też wkrótce wyleci i skrzyżowanie będzie oświetlone tylko przez trzy maszty zamiast obecnych czterech:
Obrazek

Obrazek

Musiała być walnięta faza gdyż nie wszystko świeciło:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 10 grudnia 2020, 12:12 przez trojmiejski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 7 grudnia 2020, 10:00

Dodam jeszcze, że na tym zdjęciu z lat 90-tych światło sodowe spośród zarośli na lewej części zdjęcia pochodziło z OURW które w stanie usodowionym przetrwały relatywnie długo gdyż do 2013 jeśli dobrze pamiętam (potem na krótko podmieniono na używane SGS203 żeby w 2017 ulec wymianie ze słupami na LUG Urbino). Sam kiedyś zrobiłem zdjęcia tych OURW:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odszukałem też stare zdjęcia tej rtęciowej parkówki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

EDIT:
Warto dodać, że jako, że Urbino zostały zainstalowane w 2017, a w ramach programu Sowa kwiaty zostały zledyzowane rok wcześniej to można było zaobserwować stan przejściowy z białym światłem na parkingu gdy SGS203 w miejscu OURW nadal dawały pomarańczą:
Obrazek
Ostatnio edytowano 8 stycznia 2021, 11:46 przez trojmiejski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości