[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 27 kwietnia 2020, 22:46

Świeciły rtęciowo. Ale widziałem parę ulic z usodowionymi OURW. Tylko, że nie na kwiatach.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 30 kwietnia 2020, 21:10

Też ciekawe, że nie było reguły odnośnie tego gdzie jak długo trzymano takie kombinacje. Przed 1997 kombinacje Strad i OURW były przy samym dworcu, lecz w 1997 zamiast OURW były już Sintry. Jednocześnie zaraz obok zieleniaka OURW były jeszcze do 1998 lub może nawet 1999. Na pętli tramwajowej Zaspa zaś była dziwna sytuacja, że były tam Strady i OURW w konfiguracji jak na Hallera, lecz potem zamiast podmienić jedynie OURW na Sintry to skrócono dalej do wyłącznie 1 lub 2 Sintr na słupie.

Obiecane fotki z lustra dokumentujące zmianę na LEDy w Gdyni, zdjęcia będę dodawał chronologicznie według daty wykonania, większość przedstawia stan przejściowy który w chwili obecnej jest już nieaktualny gdyż wymiana na LEDy została już dokonana prawie kompletnie. Na początek Władysława IV z 14 kwietnia, ostatnio jak patrzyłem 28 kwietnia to ta ulica była zmodernizowana tylko częściowo (w kolejnym poście pokażę zdjęcia tego przejściowego stanu), ale jako, że przez dwa dni nie wychodziłem z domu to możliwe, że w tej chwili modernizacja jest już kompletna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ul. Śląska z 20 kwietnia, obecnie jest już w pełni zledyzowana:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tamtego dnia półkwiaty były już zledyzowane, reszta na tej ulicy jeszcze nie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice dworca z tego samego dnia, wtedy stan wymiany był pół na pół kwiaty niezmodernizowane i zmodernizowane, obecnie wszystko już zmienione:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na jednym zdjęciu 3 ery, era LEDów, sody i świetlówkowców, ta ostatnia reprezentowana przez betoniaki obecnie bez opraw lecz nadal wykorzystywane do podtrzymywania trolejbusowej sieci trakcyjnej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ulica 10 Lutego:
Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi...
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Pataax01 » 1 maja 2020, 08:51

Bardzo ładne zdjęcia! :D Trochę szkoda SGS, nie były w aż tak złym stanie. Jeżeli mnie wzrok nie myli, to są to nowsze UniStreety czyli w wersji gen2.
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez czaszkus » 1 maja 2020, 20:23

W tygodniu widziałem, jak wymieniali na Janka Wiśniewskiego.
czaszkus
 
Posty: 52
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 5 maja 2018, 08:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mirror » 2 maja 2020, 08:28

Świetne foty. Szkoda mi SGSów. A powiedzcie mi czy na osiedlu Pogórze Górne w Gdyni są jeszcze klasyki?
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 2 maja 2020, 10:56

W 2017 jedynymi klasykami były stare OCP z rtęcią, oto ich zdjęcia (balans bieli miałem źle ustawiony więc rtęć wyszła trochę zbyt żółto):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 3 maja 2020, 21:56

Kontynuacja wątku, na początek zdjęcia ul. Śląskiej z 27.04.2020. Przed tym dniem zledyzowane były tylko półkwiaty i to przejście dla pieszych które w takiej formie było od grudnia. Tego dnia ogarnęli całą resztę Śląskiej. O godzinie 14:00 ekipa miała przerwę i wtedy zastałem taki stan, że soda była jeszcze na dwóch kwiatach sześcioramiennych i wszystkich półkwiatach czteroramiennych obok. O 14:30 ekipa wróciła, dokończyła dzieło i wieczorem aż po horyzont było już widać wyłącznie świecące LEDy. Zdjęcia zrobione o 14:
Obrazek

Obrazek

Wieczór, uprzedzając pytania, owszem, na kolejnym słupie jedna z opraw nie świeci, lecz to jest dlatego, że wcześniej tam zainstalowany SGS co naprawili to znowu wywalał zabezpieczenie i pewnie przy wymianie opraw nikomu nie przyszło sprawdzić czy wszystko w szafce jest ok:
Obrazek

Obrazek

Władysława IV tego samego dnia, zledyzowana była wtedy mniej niż połowa słupów, a do tego jeden kwiat miał unikatową kombinację z połową opraw LED, a połową sodową:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia w akcji zrobione nocą lub o zmierzchu w różnych stadiach. Między zdjęciami może być różnica jakościowa gdyż część robiłem na statywie z niskim ISO, a część z łapy na wysokim. Na początek stan w pełni sodowy na zdjęciu z 05.12.2018:
Obrazek

27.04.2020:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

01.05.2020, podczas długiego weekendu można było zobaczyć widok dalszego postępu w LEDyzacji, lecz wciąż bez pełnej finalizacji, pozostały po 4 ogryzki z jednej strony i 4 z drugiej strony ciągu kwiatowego które to jeszcze mają sodę, w tym jedyny z kompletem 10 opraw na tej ulicy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Granica między zmodernizowanymi i niezmodernizowanymi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok w kierunku słupa z 10 oprawami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica 10 Lutego:
Obrazek

Obrazek

Wkrótce dodam jeszcze kilka innych zdjęć. Przy okazji chciałbym sprostować, że koło dworca zledyzowano wszystkie prócz jednego przy sądzie który nadal świeci sodowo.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 6 maja 2020, 21:15

Wracając do raportu zmian, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego z dnia 28.04.2020, jak wygląda obecnie musiałbym sprawdzić:
Obrazek

Obrazek

qba napisał(a):Jeden z trzech 8 ramiennych kwiatów z Nabrzeża Kościuszki, jak jeszcze był z łyżkami.
Obrazek


Tak wyglądały 28.04.2020 (na niskich słupach już wymieniono wtedy na LEDy poza 4-5 słupami koło fontanny, przy jezdni sąsiadującej z nieistniejącym już kinem):
Obrazek

Obrazek

W majówkę już były LEDy, zdjęcie zrobione dziś:
Obrazek

Dzisiejsze zdjęcie ze skrzyżowania ul. Polskiej, ul. Janka Wiśniewskiego oraz alei Solidarności, jak widać niezmodernizowany i w związku z tym, że całe to skrzyżowanie będzie przebudowane to nie jestem pewien czy w ogóle docelowo ten kwiat ma zostać. Na Wiśniewskiego w kierunku dworca za betonowymi wiaduktami wymienili już, na stycznym ze skrzyżowaniem fragmencie w drugą stronę jest tak, że stare słupy z SGS nadal są, lecz obok nich są stawiane nowe słupy jeszcze bez opraw (są to betoniaki mające na celu podtrzymanie nowego fragmentu sieci trolejbusowej). Aleja Solidarności jest już zledyzowana. Na pobliskim prywatnym terenie kwadratówki wyleciały na rzecz jakiś LEDów:
Obrazek

Obrazek

Dwunastoramiennik przy pętli trolejbusowej też nie ruszony:
Obrazek

Komórkowe zdjęcie z wczoraj kwiata przy skrzyżowaniu Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta:
Obrazek

Z innych znanych kwiatów widziałem, że dziesięcioramiennik z Oksywia Dolnego też jest już zledyzowany, ale fot nie mam.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 20 maja 2020, 13:51

Kontynuacja kroniki zmian, w ramach kronikarskiego obowiązku uznałem, że jako, że przedstawiałem już foty stanu przed zmianą zrobione z użyciem obiektywu 85mm to warto przedstawić też analogicznie zdjęcia po zmianie, na początek ul. Śląska z dnia 09.05.2020:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Władysława IV z 06.05.2020, choć pełen 10-ramiennik i trzy kolejne kwiaty przy Batorym na tych zdjęciach są widoczne w dalekim tle to warto zapamiętać, że to był przedostatni lub ostatni dzień kiedy tamte konkretne sztuki miały komplet sody:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Między 07/08.05.2020, a 12.05.2020 była ciekawa sytuacja, że 10-ramiennik był już w pełni zledyzowany, lecz wsród 6-ramiennych jedna sztuka wyróżniała się kombinacją dwóch LEDów i czterech sodówek, zdjęcia robione różnymi obiektywami w różne dni:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

13.05.2020 unikat został zunifikowany z resztą:
Obrazek

Obrazek

Wracając do wieczornych zdjęć z wcześniejszą datą to uchwyciłem kwiaty na przeciwnym końcu Władysława IV które wtedy miały sodę i jak dziś rano jechałem autem do pracy to nadal jeszcze ją miały (oczywiście w ciągu dnia mogło się to zmienić):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego nadal nie ruszona:
Obrazek

Obrazek

Z Piłsudskiego jest ciekawa sprawa, że zasilanie kwiatów jest podzielone na różne obwody startujące osobno, zdjęcie komórkowe z początku marca przedstawiające część kwiatów zapaloną, a część nie, chwilę po zrobieniu zdjęcia odpaliły pozostałe:
Obrazek

Z kolejnych zmian należy wymienić podmianę Strad na LEDy w oświetleniu pieszego łącznika między Śląską, a Władysława IV z tunelem pod torami, zdjęcie z 09.05.2020:
Obrazek

Dla porównania 16.05.2020:
Obrazek

Obrazek

Zmiana też już dotknęła ul. Warszawską, nie mam jeszcze aktualnych zdjęć, lecz mam zdjęcia z 12.05.2020 zrobione tuż przed zmianą:
Obrazek

Obrazek

Dla przypomnienia stare zdjęcia z 2013 z sodą w akcji:
Obrazek

Obrazek

Wzięto się też za parkówki. Sodowe OZPR oświetlające wejścia do tunelu pod Morską zlokalizowane koło kościoła i ul. Zakręt do Oksywia (sama ta ulica też już zledyzowana) zostały wymienione na jakieś UFO. W centrum zaś wzięto się za mleczne kule i zainstalowano takie samo UFO:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odnośnie OURW z MH, komórkowe zdjęcia na których widać, że OURW wymieniono na LEDy, tak samo jak SGS na Morskiej:
Obrazek

Obrazek

Ciekawa sytuacja jest na fragmencie ul. Chylońskiej gdzie po jednej stronie stronie ulicy zamontowano LEDy w miejscu Strad, a po drugiej nadal są sodowe Luny. Nie jest to już pierwsza tam sytuacja kiedy to dwie strony rządziły się osobno, kiedyś tam była kombinacja Strad i opraw Disano Susa, aż w pewnym momencie podmieniono Disano na Luny nie ruszając owych Strad które przetrwały tam do niedawna.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez famabud » 20 maja 2020, 15:36

Wywalanie kul będzie mnie i chyba wszystkich nas tutaj cieszyć :)

Piłsudskiego jest ciekawa sprawa, że zasilanie kwiatów jest podzielone na różne obwody startujące osobno, zdjęcie komórkowe z początku marca przedstawiające część kwiatów zapaloną, a część nie, chwilę po zrobieniu zdjęcia odpaliły pozostałe

Z technologią łączności z jaką mamy dziś do czynienia, nie byłoby problemu żeby każda szafa byłaby zdalnie obsługiwana przez np GSM bez konieczności sterowania wadliwą kaskadą, czy niezależnie zegarami astronomicznymi, bo takie sytuacje generują pewne niebezpieczeństwo gdy z oświetlonego fragmentu ulicy wpada się w nieoświetlony. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron