[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 20 maja 2020, 16:14

Kule niech wywalą, szkoda tylko OZPR, zapomniałem dodać, że te z ul. Zjazdowej też zniknęły, może dziś wieczorem zrobię zdjęcia w akcji po nowemu.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez AsXSn » 20 maja 2020, 17:55

trojmiejski napisał(a):
Ciekawa sytuacja jest na fragmencie ul. Chylońskiej gdzie po jednej stronie stronie ulicy zamontowano LEDy w miejscu Strad, a po drugiej nadal są sodowe Luny. Nie jest to już pierwsza tam sytuacja kiedy to dwie strony rządziły się osobno, kiedyś tam była kombinacja Strad i opraw Disano Susa, aż w pewnym momencie podmieniono Disano na Luny nie ruszając owych Strad które przetrwały tam do niedawna.


Dziwna sprawa, że podmienili te Disano Susa na takie badziewie jakim są luny :shock:
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 20 maja 2020, 18:47

Szczerze to te Disano co były wcześniej to było jeszcze większe zło:
https://www.oprawy24.pl/oprawa/susa/
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez AsXSn » 20 maja 2020, 19:38

To jak już je chcieli wymieniać to mogli założyć coś lepszego, luny musieli mieć widocznie pod ręką skoro je zastosowano, sporo lun stosowano w Trójmieście?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 20 maja 2020, 20:23

Zasadniczo najwięcej Lun obecnie jest w Gdyni, lecz w sumie to jakoś zbyt dużo ich nie ma patrząc na ilość opraw w mieście ogółem. Oczywiście jakieś lokacje mogły mi umknąć lecz tak na chwilę obecną to przypominają się poniższe lokacje, Nowowiczlińska i Miętowa:
https://www.google.com/maps/@54.4744154 ... 312!8i6656

https://www.google.com/maps/@54.4743073 ... 312!8i6656

Lotników/Droga Gdyńska:
https://www.google.com/maps/@54.4895749 ... 312!8i6656

Zielona (bodajże w 2013 w ramach przygotowań do uruchomienia lotniska do którego nie doszło część słupów wycięto, wstawiono parkowe Schreder Isla i prawdopodobnie właśnie usunięte stąd Luny trafiły potem na Chylońską, wymiana tam stała się to mniej więcej w tym samym czasie więc raczej to nie był przypadek):
https://www.google.com/maps/@54.5679329 ... 312!8i6656

Wspomniana Chylońska:
https://www.google.com/maps/@54.5427987 ... 312!8i6656

Cisowska:
https://www.google.com/maps/@54.5495538 ... 312!8i6656

Gdańsk też trochę tego miał, ale dużo Lun zdążył wyciąć. Z tego co wiem to nadal są na dziesięcioramiennych kwiatach w Nowym Porcie.

Jeśli chodzi o podsumowanie to spora część Gdyni będzie zledyzowana jak obecnie trwająca akcja się skończy.
Patrząc na same wysokie kwiaty to procentowo na tle innych miast Trójmiasta Gdynia będzie miała największy procent zledyzowanych kwiatów względem całkowitej ilości. Sopot zaś działał w temacie relatywnie mało więc nadal do tej pory ma największy procent sodowych względem całości. Gdańsk ma procentową przewagę zledyzowanych kwiatów, ale sodowe kwiaty nadal stanowią istotną część. Oczywiście w liczbach bezwzględnych wygląda to trochę inaczej. Sopot mając prawie same sodowe kwiaty i tak ma ich bezwzględną ilość mniejszą niż Gdańsk samych sodowych, a nawet Gdynia w tej chwili, choć z tą drugą liczby bezwzględne sodowych się wyrównają zakładając, że ogarną Piłsudskiego, a zostawią te na obwodnicy.

EDIT:
Luny są na Kopernika jeszcze:
http://phototrans.pl/14,1032003,0,MAN_N ... _2053.html

EDIT2:
Są też na Gryfa Pomorskiego:
http://phototrans.pl/14,1040838,0,MAN_NM223_2_7858.html
Ostatnio edytowano 27 lipca 2020, 09:25 przez trojmiejski, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 20 maja 2020, 20:30

Bardzo dobrze, że modernizują te stare maszty a nie wycinają, pytanie tylko jak długo one jeszcze technicznie wytrzymają... Ja mam z kolei takie pytanie - czy w Gdańsku można jeszcze spotkać w oświetleniu ulicznym OURW przerobione na sodę ? Pamiętam, że z 10 lat temu trochę tego było na Dolnym Mieście ale tam zrobiono rewitalizację wielu ulic... Podobnie na Dolnym Wrzeszczu - na Wajdeloty były zdaje się na wysięgnikach na elewacjach kamienic ale to już historia.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Wojtek26162 » 20 maja 2020, 20:39

Fajne fotki :) Też się cieszę z tego, że te maszty nie są wycinane, ani nie obcinają im wysięgników, mam tylko trochę obawy co do żywotności tych Unistreetów, bowiem u mnie zostały kiedyś tam zainstalowane na jednej ulicy i zaczęły masowo zdychać. Natomiast co do wymiany Sus na Luny to jak dla mnie obie te oprawy są badziewiem wartym siebie, lepiej już by było gdyby walnęli tam jakieś Strady lub SGS-203 (których to w Trójmieście jest (lub było?) sporo). Mam nadzieję że jednak w związku z LEDyzacją los tych Lun jest przesądzony :)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 21 maja 2020, 07:16

Z sodowymi OURW w Gdańsku to jest taka sytuacja, że większość wycięto, ale jeszcze niedawno były na Mickiewicza i w Nowym Porcie. Od ostatniego przejazdu w tamtych okolicach nie jestem na bieżąco więc mogły zniknąć, choć teraz wymiana w Gdańsku ogólnie przystopowała więc jeśli zniknęły to w okolicznościach dłubania pojedynczych ulic. Relatywnie długo przetrwały na Waryńskiego, zniknęły chyba około rok temu, pamiętam, że o tym pisałem. Na Wajdeloty od sporego czasu są parkówki z MH lecz sam pamiętam OURW na elewacjach.

Co do SGS203 to masowo występowały w Gdyni, zaś w Sopocie i Gdańsku były raczej ograniczone do wybranych punktów. Używane egzemplarze były na przełomie 2013/2014 masowo używane do zastępowania sodowych OURW więc dlatego Lun nie ruszano. Za niektóre OURW w Gdyni pojawiały się Ambary, lecz w mniejszym stopniu niż SGS203. Za to w Gdańsku właśnie głównie Ambary zastępowały OURW, a nawet były sytuacje, że zamiast OURW pojawiły się Ambary, trochę poświeciły i w 2017 nastąpiła kolejna wymiana, tym razem na LEDy.

EDIT:
Wygrzebałem stare zdjęcia z Wrzeszcza, z Wajdeloty i okolic:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do kwiatów w Gdyni, na razie nie ruszone są te sztuki przy obwodnicy:
Obrazek

Obrazek

Nie ruszone są też bardziej klasyczne wersje przy kolejnej zjazdówce, lecz tam trwa teraz wielka przebudowa całego układu więc w sumie nie wiadomo co to w ogóle będzie się działo z oświetleniem tam. Ciekawa sytuacja z posiadaniem sody dłużej niż reszta uwzględniając fakt, że tamte kwiaty utrzymały się z rtęcią dłużej niż reszta wcześniej już usodowiona (choć większość lamp była zdechła i wyglądało to tragicznie).

Warto zwrócić uwagę, że jak mówiłem Sopot ma duży procent kwiatów sodowych względem całości, lecz wśród żadnego z istniejących nie ma już takiego który by posiadał amerykańskie oprawy GE M-250A. Tych przy dworcu od dawna nie ma, pojedynczy kwiat w Brodwinie przy Malczewskiego jako taki nadal jest, ale jakiś czas temu otrzymał LEDówki Thorn Civiteq, zaś te dwie sztuki przy Haffnera wyleciały przy okazji przebudowy układu drogowego i są tam teraz nowe słupy z LEDami:
Obrazek
Ostatnio edytowano 25 maja 2020, 09:54 przez trojmiejski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 23 maja 2020, 21:14

trojmiejski napisał(a):Z sodowymi OURW w Gdańsku to jest taka sytuacja, że większość wycięto, ale jeszcze niedawno były na Mickiewicza i w Nowym Porcie. Od ostatniego przejazdu w tamtych okolicach nie jestem na bieżąco więc mogły zniknąć, choć teraz wymiana w Gdańsku ogólnie przystopowała więc jeśli zniknęły to w okolicznościach dłubania pojedynczych ulic. Relatywnie długo przetrwały na Waryńskiego, zniknęły chyba około rok temu, pamiętam, że o tym pisałem. Na Wajdeloty od sporego czasu są parkówki z MH lecz sam pamiętam OURW na elewacjach.



To trochę szkoda, że już prawie wszystkie wycięto.... Pamiętam, że swego czasu było sporo takich OURW przerobionych na sodę w Gdańsku. W 2007 r. były nawet prawie przy samej starówce - na jakiejś poprzecznej uliczce prowadzącej od Stągiewnej... Swoją drogą to musiała być jakaś zorganizowana akcja z tym przerabianiem OURW na sodę. To było pewnie robione na początku lat 90 kiedy zachodnie oprawy sodowe były drogie a alternatywą były tylko STRADY i kwadratówki... Najwidoczniej uznano, że OURW ma na tyle udaną konstrukcję, że nadaje się do przeróbki... Innych opraw rtęciowych chyba raczej nie przerabiano ? Ciekawe też czy robili to z kosza na słupie czy zdejmowali oprawy i brali na warsztat... W Olsztynie dla odmiany we wszystkich OURW w oświetleniu ulicznym były peningi... Nie było chyba nawet jednej sztuki z wkręconym LRFem...

Nawet nie wiedziałem, że nie ma już ani jednego kwiatu z M-250A - jak t szybko wszystko się zmienia :roll:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez czaszkus » 23 maja 2020, 21:23

Tymczasem na zjeździe z S6 na węźle Karczemki z południa, pojawiła się jedna Luna z wypukłym kloszem. Ohyda.
czaszkus
 
Posty: 52
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 5 maja 2018, 08:01
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości