[Piła] oświetlenie terenu miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: Piła (oświetlenie miasta)

Postprzez qba » 9 marca 2013, 18:42

ja pierwszy raz przejeżdżałem przez Piłę w 1992r, to na wszystkich kwiatach były kwadratówki w ilości większej niż obecnie. czy kwadratówki były na nich od początku to nie wiem. najwięcej kwiatów przybyło po wybudowaniu tzw. trasy Złotowskiej w 1977r, więc mogły być na początku na nich OUR 700W, albo łyżki. W połowie lat 90 wymieniono całe głowice, wtedy też pojawiły się pierwsze oprawy Phllipsa SGS 203 i 204. W centrum, tam, gdzie są obecnie po 4 naświetlacze były na bank 10 ramienniki z kwadratówkami i o krótkich ramionach. W innych miejscach były chyba też 6 ramienniki. Niestety dość mało jest w necie zdjęć pilskich kwiatów sprzed modernizacji. Tu zdjęcie z Alei Piastów z lat 80:
Obrazek
Kwiaty w Pile były bardzo podobne do tych występujących w Kołobrzegu na Trzebiatowskiej i 6 Dywizji Piechoty.
jeszcze coś takiego, ale to chyba współczesne zdjęcie, a kwiat wygląda na stojący na jakimś terenie przemysłowym.
http://phototrans.pl/14,280839,0,Neoplan_N4016_359.html
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez neon44 » 9 marca 2013, 22:04

modernizacja oświetlenia to na oko połowa lub końcówka lat 90-tych
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez Edziu » 10 marca 2013, 15:33

super że znalazłeś qba że znalazłeś taką fotkę, w necie ciężko było coś trafić starego o Pile, ale bradzo fajne kwiatki tam były, w sumie sporo ich jak na takiej wielkości miasto;) widze w oddali też na tych słupach metalowych co teraz są SGS 203 też były kwadratówki ;)
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez qba » 10 marca 2013, 16:24

neon44 napisał(a):modernizacja oświetlenia to na oko połowa lub końcówka lat 90-tych

W 1996r już wszystkie były przerobione. czyli jak na Polskę dość wcześnie. Jak przystało na miasto gdzie mieści się główna siedziba Phillipsa.
Edziu napisał(a):super że znalazłeś qba że znalazłeś taką fotkę, w necie ciężko było coś trafić starego o Pile, ale bradzo fajne kwiatki tam były, w sumie sporo ich jak na takiej wielkości miasto;) widze w oddali też na tych słupach metalowych co teraz są SGS 203 też były kwadratówki ;)

na Fotopolsce są przynajmniej jeszcze dwa zdjęcia z kwiatami sprzed modernizacji.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez Paweł » 10 marca 2013, 22:24

Najnowszymi realacjami w Pile jest ledowe oświetlenie ul. marsz. Piłsudskiego (Philips SpeedStar) i metalohalogenkowe ul. Fritsa Philipsa (Philips Selenium FG - Cosmopolis 140W)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez Witeku » 10 marca 2013, 23:42

Paweł napisał(a):metalohalogenkowe ul. Fritsa Philipsa (Philips Selenium
A to zbieg okoliczności :)
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez Utilizer » 24 października 2016, 17:29

Edziu napisał(a): ale bradzo fajne kwiatki tam były, w sumie sporo ich jak na takiej wielkości miasto;)

Kiedyś mogę policzyć ale jest tego spokojnie kilkadziesiąt w całym mieście :P

trojmiejski napisał(a):Sporo kwiatów naświetlaczy. Kwiat SOXów to znajduje się daleko za Piłą, że jego fotka już by nie pasowała do tego wątku o oświetleniu miasta?

To jest z dala od zabudowań, ale w granicach miasta ;)

To ode mnie trochę skrinów z filmu Piła i okolice 1993: http://tv-polska.eu/film/13395-pila-i-okolice---1993r-

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeżeli chodzi o aktualny stan to klasyki nadal są na osiedlu za miastem przy ulicy Kamiennej
https://www.google.pl/maps/@53.1650228, ... 312!8i6656
Potwierdzam bo widziałem niedawno :P
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez qba » 26 października 2016, 15:49

Najlepszy ten las kwiatów na 10 kwadratówek. Widziałem je na żywo tylko raz, w 1992 r. Kiedy kolejny raz byłem w Pile po kilku latach, były już przerobione na 4 naświetlacze i SGSy. No i reflektorowe żyrandole z branżowego sklepu, jeszcze wówczas produkowane. Tego, co jest na pierwszym planie z odbłyśnikami w kształcie rondla to jeszcze na żywo nie widziałem, ani białasa ze stalowymi odbłyśnikami, choć forma jest mi oczywiście znana. Białe widywałem tylko w wersji z rastrami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez Edziu » 26 października 2016, 17:42

Wydaje mi się że te kwiaty kwadratówek w Pile to mogły być bardzo podobne do tych z Bydgoszczy, tzn takie same głowice i oprawy lekko zadarte do góry ale tam gdzie jest ten las kwiatów to wydaje mi się że są tam 8 ramienniki, ale przypuszczam że od razu były na nich kwadratówki, w Pile widzę po tych starych fotach że było dosyć dużo kwadratówek, i miasto dosyć szybko stosowało oprawy sodowe. Ogólnie świetnie to wyglądało taka ilość kwiatów, z kwadratówkami, szkoda że wywalili stare głowice, dużo lepiej by wyglądało gdyby zamontowali te SGSy na tych starych nawet w mniejszej ilości, bo SGS204 też świetnie się prezentują na kwiatach
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Piła] oświetlenie terenu miasta

Postprzez qba » 26 października 2016, 18:02

W sumie głowice w Pile były nieco inne niż te w Bydgoszczy, a maszty podobne do tych w Kołobrzegu. W Pile zachował się ( nie wiem, czy jeszcze jest) jeden 10 ramiennik z oryginalną głowica na Placu Inwalidów, no i 6 ramiennik z SOXami tez ma oryginalną, ale 6 ramienną. Z czego wiem, modernizacja kwiatów w Pile miała miejsce w 1994r oczywiście oprawy - a jakżeby - Phillipsa. Kwadratówki raczej od samego początku na nich były.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości