Słupy betonowe do linii napowietrznych

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez oskard » 17 września 2018, 01:14

Nie wiem tego na 100%, ale wg mojego rozeznania najstarszymi (na mój gust najbardziej archaicznymi) słupami są Dana, które kojarzą mi się z latami 50-tymi, Ala z kolei wyglądają mi na lata 60-te, a ŻN pojawiły się dopiero w 70-tych. Było jeszcze coś jakby prototyp ŻN-a, a mianowicie słup Pa - miał, że tak powiem, najmniej betonu w betonie (spośród wszystkich betoniaków do linii nn), tzn. posiadał bardzo długie i szerokie otwory, ostro zakończone i ogólnie był cienki. Nie wiem jak go typować wiekowo - czy tuż przed wymyśleniem ŻN-ów, czy jednak wcześniej...
Najlepiej żeby wypowiedział się ktoś, kto albo ma systematycznie z każdego rocznika (czy przynajmniej co 5 lat) katalogi słupów, albo ktoś, kto pracował przy ich montażu, lub w betoniarni. Problem tylko teraz żeby znaleźć tak leciwą osobę... U nas na forum chyba nie ma, ale katalogi pewnie nie jeden tu posiada :).

Tak swoją drogą przydałoby się gdzieś i dla słupów zrobić miejsce na katalogi w PDF-ach, tak jak każda oprawa ma na stronie oprawy24.pl swoją kartę katalogową. Albo coś takiego już jest, tylko ja się jeszcze nie natknąłem - w końcu częstym bywalcem tu nie jestem :?...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez tommykrk » 17 września 2018, 11:37

Dzięki za odpowiedź. Kojarzę te słupy Pa. W Skawinie przez park dawniej przechodziła linia na takich słupach. Jeden w kształcie litery A do 2004 r. stał w taki sposób, że przebiegała pod nim ścieżka chodnikowa, ale go wymienili na EPV. Widziałem jeszcze na linii NN słupy o otworch podobnych do ŻN ale grubsze. Może są przeznaczone do linii SN. Ponadto są też słupy ŻN bez otworów
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez Filip » 17 września 2018, 16:23

tommykrk napisał(a):Dzięki za odpowiedź. Kojarzę te słupy Pa. W Skawinie przez park dawniej przechodziła linia na takich słupach. Jeden w kształcie litery A do 2004 r. stał w taki sposób, że przebiegała pod nim ścieżka chodnikowa, ale go wymienili na EPV. Widziałem jeszcze na linii NN słupy o otworch podobnych do ŻN ale grubsze. Może są przeznaczone do linii SN. Ponadto są też słupy ŻN bez otworów

Słupy nieco podobne do ŻN, ale większe, noszą nazwę BSW, a "słupy ŻN bez otworów" to "Ala".


Słup typu "Pa"

Źródło: Album Latarń Warszawskich
Obrazek

Słup typu "Ala"

Źródło: Album Latarń Warszawskich
Obrazek

Słup typu "Dana"

Źródło: Album Latarń Warszawskich
Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez tommykrk » 17 września 2018, 22:35

Świetne zdjęcia. Słupy świetnie się prezentują z oprawami jako nowe. Ciekawe Ile lat zazwyczaj wisiały na słupach ALA takie żarowe oprawy, zanim wymieniono je na rtęć.

Chodziło mi o nowe słupy ŻN bez otworów, takie jak ten z 2009 r.
https://www.google.pl/maps/@49.9758653, ... 312!8i6656
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez Wojtek26162 » 30 marca 2019, 09:57

Obrazek
Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez Kuba123 » 1 listopada 2021, 00:05

Co to za dziwny słup :?:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Słupy betonowe do linii napowietrznych

Postprzez Oswietlenie » 20 grudnia 2021, 09:38

Pewnie to słup ogrodzeniowy. Koło mnie jest takich dużo tylko większość z nich uległa zniszczeniu :evil:
Pozdrawiam, Kacper
Oswietlenie
 
Posty: 53
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 9 czerwca 2021, 08:12

Poprzednia strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość