Drewniane słupy

Dyskusje na temat rodzajów słupów oświetleniowych i innych konstrukcji podtrzymujących oprawy oświetleniowe

Drewniane słupy

Postprzez neon44 » 5 czerwca 2007, 21:19

Witam

Słupy drewniane przechodzą powoli do historiii mimo iż wywołują ogromną nostalgię. Słupy drewniane znikneły juz z większych miast gdzie nowe instalacje oswietleniowe są zasilane kablem. Na wsiach pomimo stosowania linii napowietrznych można je spotkać ale gdzieniegdzie są one masowo wymieniane na betonowe. Jednak czasami można spotkać nowe oprawy jak Strada czy WSL-8 na słupach drewnianych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drewniane słupy

Postprzez mirek » 6 czerwca 2007, 13:12

Na obrzeżach Krakowa na liniach napowietrznych jest jeszcze stosunkowo dużo słupów drewnianych. Niektóre są dość stare (widać charakterystyczne 4 otwory i wycięcie, które są śladem po wysięgniku od opraw OBs i podobnych) - wydaje mi się, że mogą mieć nawet ok. 50 lat.

Jeszcze kilka lat temu widziałem nowe linie SN wykonane właśnie drewnianymi słupami. Czy obecnie się takie stosuje to nie wiem.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniane słupy

Postprzez Paweł » 6 czerwca 2007, 18:31

W zeszłym roku jechałem ulicą w Krakowie prowadzącą w kierunku obwodnicy na której stały tylko drewniane słupy a na których były zamontowane oprawy Lunoide firmy AEC z lampami sodowymi... Można by rzec: połączenie tradycji z nowoczesnością ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drewniane słupy

Postprzez mirek » 7 czerwca 2007, 10:33

Paweł napisał(a):W zeszłym roku jechałem ulicą w Krakowie prowadzącą w kierunku obwodnicy na której stały tylko drewniane słupy a na których były zamontowane oprawy Lunoide firmy AEC z lampami sodowymi... Można by rzec: połączenie tradycji z nowoczesnością ;)

Wiesz może, jak nazywała się ta ulica lub gdzie jest dokładnie :?: Pytam, bo nie znam tego miejsca i chciałbym je zobaczyć.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniane słupy

Postprzez Paweł » 7 czerwca 2007, 12:43

To chyba były okolice lub ul. Malczewskiego, asfaltowa, prawdopodobnie os. Skotniki, ale nie jestem pewny...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drewniane słupy

Postprzez elektryk » 8 czerwca 2007, 13:07

W Zakrzówku 4 lata temu były 2 słupy drewniane. W 2001 roku podwieszszono linkę oświetleniową na tych słupach do linii istniejącej i zawieszszono WSL (sam widziałem ale elektryk wchodził na słupa).W 2003 roku w zimie był wiatr i drzewo wywaliło się na jednego ze słupa i oba słupy wymieniono na betonowe z dziurami. :o
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drewniane słupy

Postprzez Paweł » 8 czerwca 2007, 14:40

Betonowe słupy z dziurami są są często stosowane bo one są po prostu najtańsze.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drewniane słupy

Postprzez elektryk » 8 czerwca 2007, 16:15

Na linie napowietrzne innych nie ma teraz
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Drewniane słupy

Postprzez swietlik » 8 czerwca 2007, 17:45

elektryk napisał(a):Na linie napowietrzne innych nie ma teraz

U mnie częściej stosują słupy wirowane niż te żelbetowe z dziurami.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Drewniane słupy

Postprzez mirek » 10 czerwca 2007, 15:20

Paweł napisał(a):To chyba były okolice lub ul. Malczewskiego, asfaltowa, prawdopodobnie os. Skotniki, ale nie jestem pewny...

Na ul. Malczewskiego raczej nie, bo są tam WSL-8 na starych, betonowych, słupach oświetleniowych. W okolicy ul. Malczewskiego są oprawy Lunoide ale na nowych metalowych słupach, na ul. Kościuszki. Z Malczewskiego do Skotnik jest kilka kilometrów. :arrow: Paweł, zaznacz na jakieś mapce miejsce, gdzie widziałeś te Lunoidy na drewnianych słupach.

Z kolei w okolicy Malczewskiego na Księcia Józefa (droga nr. 780) można spotkać oprawy EUROSTREET na drewnianych słupach. Trochę niska jakość zdjęcia, bo robione z samochodu.

Obrazek

:arrow: Paweł, być może widziałeś właśnie EUROSTREET'y a nie Lunoidy :?: Na pierwszy rzut oka oprawy są podobne, sam z początku się myliłem.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Słupy oświetleniowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości