Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 20 kwietnia 2019, 21:39

Tyle czasu stała odłączona i nieużywana i nikt się nią nie zajął?

zbich70 napisał(a):
AsXSn napisał(a):Chyba jakaś nowa linia bo przewody się błyszczą.
Tak, nówka-świeżynka, nie śmigana... znaczy nie jest jeszcze uruchomiona.
Relacja Pelplin - Gdańsk Przyjaźń, część nowego ciągu 2x400kV El. Pątnów - Bydgoszcz - Grudziądz - Pelplin - Gdańsk.

Tą linię widziałem w lipcu zeszłego roku jak przejezdzałem przez ten rejon - wtedy stały jeszcze same słupy, bez osprzętu i przewodów. Szczerze się zastanawiałem, czy to jest stara linia w likwidacji, czy budowa czegoś nowego - widzę, że jednak to drugie ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Lampka

Zdjęcia: 14

Postprzez zbich70 » 21 kwietnia 2019, 11:57

Lampka napisał(a):Tyle czasu stała odłączona i nieużywana i nikt się nią nie zajął?)

Masz na myśli lokalnych złodziejaszków? To nie ich liga.
Poza tym Policja bardziej przygląda się skupom złomu, przynajmniej w mojej okolicy.
zbich70

Postprzez AmaSoft » 15 maja 2019, 14:35

Kilka fotek z zeszłego roku:

Linia 110 kV Piaseczno - Góra Kalwaria 2:
Obrazek

Słup mocny 110 kV koło Włocławka:
Obrazek

Słup 2x110 kV z okolic Sandomierza:
Obrazek

Słupy ciągu liniowego z lat 30 XX wieku 150 kV Rożnów - Mościce - Starachowice - Rożki - Szamoty; obecnie linia odcinkami pracuje na napięciach 15 kV, 110 kV i 220 kV:
1) słup mocny 150 kV (obecnie 110 kV):
Obrazek

2) słup przelotowy (widoczne podpięcie do linii 15kV, drugi tor 110kV):
Obrazek

3) słup przekroczeniowy nad Wisłą (110kV):
Obrazek

4) bramka drewniana, widać stare izolatory VKLS:
Obrazek

5) początek linii w okolicach Rożnowa, zbudowany przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej:
Obrazek

6) końcowy odcinek w okolicach Warszawy, również zbudowany przez Niemców. Słupy podtrzymują obecnie przewody linii 2x220 kV Kozienice - Piaseczno - Mory:
Obrazek

Słup przelotowy linii 220 kV Mikułowa - Polkowice - Leszno - Plewiska:
Obrazek

Słup specjalny 220 kV linia Włocławek - Olsztyn:
Obrazek

Obrazek

Słup typu V demontowanej obecnie linii 220 kV Żydowo - Gdańsk. Z tego co wiem to słupy te nie są spotykane nigdzie indziej w Polsce. Przewody 3xAFL8-400mm2:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej stronie słup Sc12 110 kV, w głębi i po prawej słupy serii V 220 kV:
Obrazek

Słup przelotowy 400 kV serii F w okolicy Mikułowy (przewody 3x2xAFL8-400mm2):
Obrazek

Obrazek
AmaSoft

Zdjęcia: 0

Postprzez OUKS340 » 16 maja 2019, 00:31

Świetne zdjęcia :) Linia z lat 30tych XX wieku i jeszcze się trzyma. Ten słup typu V robi wrażenie :shock: Fundament pod nim zapewne na kilka metrów w głąb ziemi.
OUKS340

Zdjęcia: 119

Postprzez MRP200 » 16 maja 2019, 13:26

OUKS340 napisał(a):Świetne zdjęcia :) Linia z lat 30tych XX wieku i jeszcze się trzyma. Ten słup typu V robi wrażenie :shock: Fundament pod nim zapewne na kilka metrów w głąb ziemi.

W przypadku tego słupa typu V fundament pod słupem przenosi właściwie tylko siłę pionową pochodzącą od ciężaru samego słupa i ciężaru przewodów (fundament pracuje na wciskanie). Stateczność zapewniają widoczne na zdjęciu 4 sztuki odciągów. Fundamenty odciągów przenoszą siły zarówno poziome i jak i pionowe, przy czym siły te pracują na wyrywanie fundamentu z ziemi. Taki fundament ma często kształt odwróconego grzyba o podstawie dość sporych rozmiarów. Gdzieś już widziałem takie prefabrykaty fundamentowe. Trzon miał średnicę rzędu 50-60 cm, za to podstawa mogła mieć średnicę nawet 2 m. Wysokość takiego fundamentu szacuję na 3-4 m.
MRP200
Moderator

Zdjęcia: 639

Poprzednia strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe