Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez matit1 » 26 marca 2022, 14:26

Przejeżdżając nocą przez Francję zauważyłem ciekawe rozwiązanie oznakowania nocnego linii 220 albo 400kV w postaci zawieszonych rur neonowych bezpośrednio na przewodach fazowych. Świeciło to całkiem skutecznie. Szkoda, że nie miałem możliwości sfotografowania tego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://www.google.com/search?q=balisor ... =683&dpr=3
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez KaszeL » 26 marca 2022, 19:18

Te kulki wiszą raczej na przewodach odgromowych. Nie wiem czy u nas na tej 4-ro krotnej linii 2x400/220/110kV pod poznaniem nie ma podobnego rozwiązania. To chyba nie świeci światłem ciągłym, ale mruga sobie od czasu do czasu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez matit1 » 26 marca 2022, 20:11

Nie chodzi mi o kulki, chodzi o pierwsze zdjęcia z linku do grafiki Google wklejonego na samym końcu postu. Element widoczny na drugim od początku screenie z GSV które wstawiłem
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez Kuba123 » 26 marca 2022, 21:07

Kulki występują również w Polsce, kilkukrotnie już je widziałem.Właściwie to zawsze się zastanawiałem czemu to służy :D
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez OUKS340 » 29 marca 2022, 00:40

Kuba123 napisał(a):Kulki występują również w Polsce, kilkukrotnie już je widziałem.Właściwie to zawsze się zastanawiałem czemu to służy :D

Te kulki mają za zadanie ostrzegać samoloty, zwłaszcza jak słupy są bardzo wysokie a linia energetyczna przebiega w pobliżu lotniska. Popatrzcie na drugie i czwarte zdjęcie Mateusza. Wyraźnie widać rury neonowe podwieszone do przewodów.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez Lampka » 30 marca 2022, 22:46

Fajnie że ktoś zaczął temat takiego oznakowania. Identyczne rurki neonowe działały kiedyś na linii 110kV w Gliwicach w pobliżu ul. Bojkowskiej - nieraz idąc ciekawiło mnie jak to jest zasilane. Pamiętam, że rury te świeciły w dzień, a jedna była uszkodzona i tylko cyklicznie co kilka - kilkanaście sekund brzęczała i wtedy błyskało wyładowanie wewnątrz. Niestety tych gadżetów już tam nie ma, znikły nawet nie wiem kiedy już co najmniej kilka lat temu, a szkoda :x Wklejam link do GSV, gdzie można zobaczyć tą linię, może ktoś jeszcze wypatrzy któryś z tych neonów, choć w 2012r chyba już ich nie było. Kojarzę, że jeden z nich przetrwał na uboczu linii dłużej niż inne, ale albo zdjęcia nie objęły tego miejsca, albo w 2012r też już tego nie było.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Neonowe oznakowanie linii napowietrznej "Balisor"

Postprzez zawistak » 2 sierpnia 2022, 11:21

Lampka napisał(a):Fajnie że ktoś zaczął temat takiego oznakowania. Identyczne rurki neonowe działały kiedyś na linii 110kV w Gliwicach w pobliżu ul. Bojkowskiej - nieraz idąc ciekawiło mnie jak to jest zasilane. Pamiętam, że rury te świeciły w dzień, a jedna była uszkodzona i tylko cyklicznie co kilka - kilkanaście sekund brzęczała i wtedy błyskało wyładowanie wewnątrz. Niestety tych gadżetów już tam nie ma, znikły nawet nie wiem kiedy już co najmniej kilka lat temu, a szkoda :x Wklejam link do GSV, gdzie można zobaczyć tą linię, może ktoś jeszcze wypatrzy któryś z tych neonów, choć w 2012r chyba już ich nie było. Kojarzę, że jeden z nich przetrwał na uboczu linii dłużej niż inne, ale albo zdjęcia nie objęły tego miejsca, albo w 2012r też już tego nie było.


Sama rurka neonowa może świecić pod wpływem pola elektrycznego, które w pobliżu przewodu osiąga sporą wartość. Jest też zależne od obciążenia linii, ale zastosowania takich neonów na linii nie znam.

Kule są wieszane na przewodach odgromowych, z czego wiem to nie świecą. W nocy świecą za to oprawy zawieszone na słupie. Gdyby kogoś interesowało oświetlenie przeszkodowe, to zapraszam do przeczytania https://www.flashtechnology.com/wp-content/uploads/2017/09/ICAO-Annex-14-Chapter-6-2013.pdf. U nas w firmie robimy oświetlenie przeszkodowe i lotniskowe, może uda mi się dostać zgodę na zrobienie zdjęć, to wrzucę na forum.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości