Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Watt » 18 lutego 2015, 19:04

Nie mam w pobliżu linii 400kV :|
Watt
 

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 18 lutego 2015, 20:33

Witam

Sprawdzałem pod linią 220kV, świetlówka T8 świeci, ale dość słabo.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6053
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 18 lutego 2015, 20:52

To ja mam zarówno 400kV, jak i 220 :D Już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem, żeby podjechać w któreś z tych miejsc i to sprawdzić, ale jakoś nie było mi po drodze :P Możliwe, że jak jest wilgotno w powietrzu, to efekty będą jeszcze lepsze.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez matit1 » 18 lutego 2015, 21:30

No, szczegolnie jak strzeli w świetlówkę :P
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Whites86 » 18 lutego 2015, 21:51

matit1 napisał(a):No, szczegolnie jak strzeli w świetlówkę :P

musiał byś tą świetlówke zbliżyć na 2 metry by w nią strzeliło ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez kamil » 18 lutego 2015, 23:02

Gdzieś czytałem że jak by nawinąć cewkę kilka zw drutu , to pod linią WN mogło by się w takiej cewce wytworzyć kilka V o dość sporym natężeniu , mam w okolicy sporo linii WN ale jakoś nigdy nie testowałem ;)
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez MRP200 » 19 lutego 2015, 08:08

kamil napisał(a):Gdzieś czytałem że jak by nawinąć cewkę kilka zw drutu , to pod linią WN mogło by się w takiej cewce wytworzyć kilka V o dość sporym natężeniu , mam w okolicy sporo linii WN ale jakoś nigdy nie testowałem ;)

Bzdura. Napięcie na zaciskach cewki generuje się tylko i wyłącznie pod wpływem zmiennego pola magnetycznego. Żeby wygenerować co najmniej kilka woltów cewka musiała by być praktycznie przy samym przewodzie, przez który płynęło by co najmniej kilkaset amperów. W sygnalizacji świetlnej powszechnie stosuje się do detekcji pojazdów pętle indukcyjne. Są to zatopione w nawierzchni jezdni cewki płaskie o kilku zwojach (maksymalnie 5) i kształcie trapezu lub prostokąta o wymiarach boku kilka metrów. Na zaciskach takiej cewki indukują się zazwyczaj pojedyncze dziesiątki miliwoltów mimo, że w ziemi w terenie miejskim przebiega zazwyczaj sporo kabli energetycznych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4284
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 19 lutego 2015, 19:54

Byłem właśnie pod jedną z linii 400kV na obrzeżach miasta i rzeczywiście - Pila 40W 765 fajnie świeciła ;) Było to co prawda delikatne wyładowanie jarzeniowe, ale światełko dawało ładne jak przy kuli plazmowej - mniej więcej podobnie, jak gdy rury jarzą się czasem delikatnie po włączeniu zasilania, gdy zapłonnik nie reaguje w oprawie. Kompakt oraz T5 8W także wyraźnie świecą, chyba nawet jaśniej. Zatrzymałem się akurat w miejscu, gdzie przewody znajdowały się dość wysoko nad ziemią, pewnie też z racji niewielkiej odległości słupów, więc efekt pewnie nie był najlepszy do uzyskania, poza tym wilgoci w powietrzu też nie było czuć.
Widać też było przy okazji wyraźnie, że wyładowanie migotało w takt 50 Hz.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez MRP200 » 20 lutego 2015, 22:19

Ulica Kazimierza Szpotańskiego na Warszawskim Aninie. Słup linii 110 kV dwutorowej z zejściem kablowym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaciekawiły mnie te urządzenia wskaźnikowe. Czy mają one jakieś powiązanie z ogranicznikami przepięć - liczniki zadziałań :?:
Obrazek
Obrazek

W zasięgu widoczności znajduje się podobny słup, tyle że z linią odchodzącą poprzecznie do tego widocznego na fotce. Fotek nie zdążyłem zrobić, bo czas naglił i trzeba było wracać na otwarcie ofert.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4284
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez paweo » 22 lutego 2015, 19:20

Jaka linia znajduje się przy ul. Broniewskiego w Warszawie? Chciałbym sprawdzić jak świeci LF 36W przy niej, bo akurat mam ich dużo zużytych :D
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości