Linia napowietrzna izolowana

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez lukaszlbn » 31 marca 2017, 23:07

Fajnie, dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez elektryk » 1 kwietnia 2017, 18:06

lukaszlbn napisał(a):Fajnie, dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam


Nawet przy naprawach lub wymianie opraw gdy nie odpala się ręcznie sprawdza się kawałkiem mostka łączy się nim fazę z nn i linkę oświetleniowa
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez slaweklampy » 9 kwietnia 2017, 13:53

Kilkanaście lat temu widziałem jak elektryk podłączał elektronarzędzia do linii napowietrznej podczas wymiany przyłącza do sklepów.

Linia z jednym i dwoma przewodami wiązkowymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez zbich70 » 10 kwietnia 2017, 10:12

MRP200 napisał(a):Osobiście widziałem u pracownika energetyki taką złodziejkę. (...) A do podłączenia wyprowadzone krokodylki podobne jak w przewodach rozruchowych

Zdziwibym się, gdyby na którymś samochodzie pogotowia czy brygad wykonawstwa nie było tego "wynalazku".
Zdziwiłbym się, gdybym zobaczył montera naparzającego piłką do metalu, który ma na stanie kątówkę a energię do jej zasilenia tuż przed nosem... ;)
zbich70
 
Posty: 47
Dołączył(a): 9 grudnia 2015, 12:23
Lokalizacja: CBR, CG

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez Michal » 10 kwietnia 2017, 10:25

My na stanie mamy sprzęt akumulatorowy, w samochodach przetwornice do podłączenia ładowarki i dodatkowo agregat. Kiedyś miałem złodziejkę zrobioną z drążków uziemiaczy, miała nawet swoje zabezpieczenie , obecnie ze względów bezpieczeństwa i możliwe kontrole nie ryzykujemy, szczególnie, że większość prac na liniach napowietrznych wykonujemy w technologii PPN ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez zbich70 » 10 kwietnia 2017, 13:32

Michal napisał(a):My na stanie mamy sprzęt akumulatorowy, w samochodach przetwornice do podłączenia ładowarki i dodatkowo agregat. Kiedyś miałem złodziejkę zrobioną z drążków uziemiaczy, miała nawet swoje zabezpieczenie , obecnie ze względów bezpieczeństwa i możliwe kontrole nie ryzykujemy, szczególnie, że większość prac na liniach napowietrznych wykonujemy w technologii PPN ;)

Jasne.
Ale aku nie są wieczne, a agregat trochę waży.
Fajnie jest gdy samochodem można podjechać, gorzej gdy trzeba z buta naparzać, a każdy but waży parę kilo obklejony grubą warstwą gliny...
A robotę trzeba zrobić... ;)
Wtedy grubo zastanawiasz się co wziąć na plecy, a co można pominąć...

PS. Złodziejka przydatna jest właśnie w PPN. Na obiekcie wyłączonym z ruchu nie jest do niczego potrzebna.
zbich70
 
Posty: 47
Dołączył(a): 9 grudnia 2015, 12:23
Lokalizacja: CBR, CG

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez elektryk » 27 kwietnia 2017, 10:35

W starych stacjach obwody serwisowe czyli oświetlenie stacji i gniazdka też nie są opomiarowane ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez MRP200 » 27 kwietnia 2017, 19:52

Ale jakie jest zużycie prądu z tych obwodów serwisowych. Praktycznie zerowe, bo czasami przez rok albo dłużej w ogóle się z nich nie korzysta. I tak znacznie większe "zużycie" prądu ma sam transformator na straty magnesowania.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez tommykrk » 6 września 2018, 21:04

Witam. Zastanawiało mnie zawsze, do kiedy stosowano nieizolowane przewody w budowie nowych linii napowietrznych oraz przyłącz? Od kiedy zaczęto stosować ASXSn? Osobiście pamiętam pierwszą izolowaną linię tego typu którą widziałem w Skawinie na ulicy Korabnickiej w 2000 r, gdzie oprócz modernizacji sieci i wymiany niektórych słupów powieszono Luny na nowych wysięgnikach, co przedstawia zdjęcie w innym wątku na tym forum viewtopic.php?f=39&t=376, ale po wymianie słupów w kolejnych latach. Nie widzę też, aby w nowych sieciach powstawały nowe słupy w kształcie litery A, lecz stawiane są EPV. Czy ktoś zna odpowiedzi na moje pytania oraz dysponuje zdjęciami najmłodszych linii nieizolowanych?
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Linia napowietrzna izolowana

Postprzez AsXSn » 7 września 2018, 22:22

Niektóre linie sN wykonuję się przewodami gołymi ale raczej rzadko a gołych obwodów nN raczej się już nie buduje nawet po rozległym zerwaniu gołej linii nN się ją wymienia na AsXSn.
Na jakimś starym filmie z lat 1997 widziałem linie wykonaną AsX,em.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1060
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość