Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez MRP200 » 22 maja 2019, 20:48

AmaSoft napisał(a):Ciekawe jest to, czemu nie używano tej serii słupów na innych liniach 220 kV. Słupów jest 37 sztuk w sześciu sekcjach odciągowych.
Obrazek

Może, ze względu na odciągi, które są niezbędne do zapewnienia stateczności takiego słupa. Zerwanie jednego z odciągów powoduje, że cały słup "kładzie się". A niestety korozja najszybciej postępuje przy fundamencie, ze względu na kontakt z wilgotnym gruntem. Ponadto, dla zapewnienia odpowiedniego rozkładu sił, odciągi muszą być nachylone pod odpowiednim kątem, przy czym optymalny kąt jest w przedziale 45 - 60 st. W efekcie taka konstrukcja w obrysie zajmuje pewnie sporo miejsca, więcej niż typowy współczesny słup przestrzenny kratowy.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 23 maja 2019, 19:50

Lampka napisał(a):Świetne te linie, najbardziej podoba mi się ta z lat 30 XX wieku :) Szczególnie ten drewniak, wykorzystany do wysokiego napięcia, co jest zdecydowaną rzadkością.


Drewnianych bramek nie zostało już niestety wiele. Większość przebudowano na bramki z żerdzi wirowanych:

Obrazek



Linia przez pewien czas pracowała w relacji Klikowa - Niziny - Rożki z odgałęzieniem do Ostrowca Świętokrzyskiego. Odgałęzienie istnieje do dziś. Ciekawostką jest stacja Niziny, która łączyła tą linię z linią 220 kV Połaniec - Radkowice. Niestety w sieci jest bardzo mało informacji o tej nieistniejącej już stacji elektroenergetycznej.
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 24 maja 2019, 08:31

Mi własnie zawsze najbardziej podobala sie ta adaptacja słupów drewnianych i betoniaków do linii WN. To byly moje ulubione wersje. Uwazałem to za pewną ciekawostke, bo generalnie takie linie prowadzi sie na slupach kratowych. Zauważyłem że w rejonie woj. Świetokrzyskiego i małopolski całkiem często można jeszcze spotkać linie np. 110kV prowadzone na betonowych słupach bramowych (np linia relacji Kazimierza Wielka - Proszowice).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 25 maja 2019, 15:35

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez matit1 » 10 czerwca 2019, 22:20

Przeplot przewodów na linii 400kV Polska-Litwa w okolicach Suwałk, niestety zapomniałem wziąć aparatu żeby zrobić dobre zbliżenie więc musiał wystarczyć telefon.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 11 czerwca 2019, 07:14

Klonówka k. Starogardu Gd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 14 czerwca 2019, 17:11

@matit1 tych przeplotów jest więcej, ja widziałem przy samej granicy z Litwą:

Obrazek

Tutaj ta sama linia (400 kV Ełk Bis - Alytus) nad stacją Trakiszki:

Obrazek

Zdjęcia sprzed kilku lat, robione telefonem, więc jakość nie powala.

@Lampka takich linii jest bardzo dużo. Słupy betonowe bramowe to SBO-12. Widziałem je na Mazowszu (np. Piaseczno 2 - Góra Kalwaria 2 końcowy odcinek, okolice Lipska), w Świętokrzyskim (Szydłowiec - Skarżysko Kamienna), w okolicach Wrocławia, linia Olecko - Gołdap i wiele innych.

Obrazek

Po prawej SBO-12 po lewej słup kablobetonowy z lat 60. Linia Piaseczno - Góra Kalwaria.
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 15 czerwca 2019, 16:47

AmaSoft napisał(a):@Lampka takich linii jest bardzo dużo. Słupy betonowe bramowe to SBO-12. Widziałem je na Mazowszu (np. Piaseczno 2 - Góra Kalwaria 2 końcowy odcinek, okolice Lipska), w Świętokrzyskim (Szydłowiec - Skarżysko Kamienna), w okolicach Wrocławia, linia Olecko - Gołdap i wiele innych.

Po prawej SBO-12 po lewej słup kablobetonowy z lat 60. Linia Piaseczno - Góra Kalwaria.


:shock: To dopiero ciekawostka. Widzę, że betoniaków używano w 110kV więcej niż można by się spodziewać. Takie linie spotkałem m.in w okolicy Leszna, jak kiedyś pociągiem tam przejeżdzałem, kilka ich też widziałem w woj. świętokrzyskim i w małopolskim, ale też kilka z nich zostało juz zlikwidowanych lub zmodernizowanych na kratowe (jedna też została podłączona pod 15kV). Domyslam się, że żerdzie BSW w niektórych przypadkach wymienia się obecnie na wirowane. Jak znasz jeszcze jakieś lokalizacje tych linii to napisz :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez slaweklampy » 27 czerwca 2019, 09:57

Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi...
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampa » 27 czerwca 2019, 19:55

Lampka napisał(a): To dopiero ciekawostka. Widzę, że betoniaków używano w 110kV więcej niż można by się spodziewać.

Zawsze podobały mi się te betoniaki bramowe na 110kV, już za dzieciaka jak jeździłem do Poznania pociągiem zwracałem na nie szczególną uwagę. Izolatory robią złudzenie dosyć dużych w stosunku do całego słupa.
Pamiętam że kiedyś próbowałem zaczerpnąć o nich jakąś wiedzę szczególnie o to czy to możliwe że przesyłają energię el. pod napięciem 110kV i zapytałem o to jednego z moich wykładowców na PG tłumacząc mu jak są zbudowane, rysując nawet to na kartce. Odpowiedział mi wtedy że na pewno nie są to 110 tylko jakieś nietypowe bodajże 66kV...
Z chęcią zobaczył bym więcej zdjęć takich słupów :)
Lampa
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości