Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 20 kwietnia 2019, 21:39

Tyle czasu stała odłączona i nieużywana i nikt się nią nie zajął?

zbich70 napisał(a):
AsXSn napisał(a):Chyba jakaś nowa linia bo przewody się błyszczą.
Tak, nówka-świeżynka, nie śmigana... znaczy nie jest jeszcze uruchomiona.
Relacja Pelplin - Gdańsk Przyjaźń, część nowego ciągu 2x400kV El. Pątnów - Bydgoszcz - Grudziądz - Pelplin - Gdańsk.


Tą linię widziałem w lipcu zeszłego roku jak przejezdzałem przez ten rejon - wtedy stały jeszcze same słupy, bez osprzętu i przewodów. Szczerze się zastanawiałem, czy to jest stara linia w likwidacji, czy budowa czegoś nowego - widzę, że jednak to drugie ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez zbich70 » 21 kwietnia 2019, 11:57

Lampka napisał(a):Tyle czasu stała odłączona i nieużywana i nikt się nią nie zajął?)

Masz na myśli lokalnych złodziejaszków? To nie ich liga.
Poza tym Policja bardziej przygląda się skupom złomu, przynajmniej w mojej okolicy.
zbich70
 
Posty: 47
Dołączył(a): 9 grudnia 2015, 12:23
Lokalizacja: CBR, CG

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 15 maja 2019, 14:35

Kilka fotek z zeszłego roku:

Linia 110 kV Piaseczno - Góra Kalwaria 2:
Obrazek

Słup mocny 110 kV koło Włocławka:
Obrazek

Słup 2x110 kV z okolic Sandomierza:
Obrazek

Słupy ciągu liniowego z lat 30 XX wieku 150 kV Rożnów - Mościce - Starachowice - Rożki - Szamoty; obecnie linia odcinkami pracuje na napięciach 15 kV, 110 kV i 220 kV:
1) słup mocny 150 kV (obecnie 110 kV):
Obrazek

2) słup przelotowy (widoczne podpięcie do linii 15kV, drugi tor 110kV):
Obrazek

3) słup przekroczeniowy nad Wisłą (110kV):
Obrazek

4) bramka drewniana, widać stare izolatory VKLS:
Obrazek

5) początek linii w okolicach Rożnowa, zbudowany przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej:
Obrazek

6) końcowy odcinek w okolicach Warszawy, również zbudowany przez Niemców. Słupy podtrzymują obecnie przewody linii 2x220 kV Kozienice - Piaseczno - Mory:
Obrazek

Słup przelotowy linii 220 kV Mikułowa - Polkowice - Leszno - Plewiska:
Obrazek

Słup specjalny 220 kV linia Włocławek - Olsztyn:
Obrazek

Obrazek

Słup typu V demontowanej obecnie linii 220 kV Żydowo - Gdańsk. Z tego co wiem to słupy te nie są spotykane nigdzie indziej w Polsce. Przewody 3xAFL8-400mm2:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej stronie słup Sc12 110 kV, w głębi i po prawej słupy serii V 220 kV:
Obrazek

Słup przelotowy 400 kV serii F w okolicy Mikułowy (przewody 3x2xAFL8-400mm2):
Obrazek

Obrazek
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez OUKS340 » 16 maja 2019, 00:31

Świetne zdjęcia :) Linia z lat 30tych XX wieku i jeszcze się trzyma. Ten słup typu V robi wrażenie :shock: Fundament pod nim zapewne na kilka metrów w głąb ziemi.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez MRP200 » 16 maja 2019, 13:26

OUKS340 napisał(a):Świetne zdjęcia :) Linia z lat 30tych XX wieku i jeszcze się trzyma. Ten słup typu V robi wrażenie :shock: Fundament pod nim zapewne na kilka metrów w głąb ziemi.

W przypadku tego słupa typu V fundament pod słupem przenosi właściwie tylko siłę pionową pochodzącą od ciężaru samego słupa i ciężaru przewodów (fundament pracuje na wciskanie). Stateczność zapewniają widoczne na zdjęciu 4 sztuki odciągów. Fundamenty odciągów przenoszą siły zarówno poziome i jak i pionowe, przy czym siły te pracują na wyrywanie fundamentu z ziemi. Taki fundament ma często kształt odwróconego grzyba o podstawie dość sporych rozmiarów. Gdzieś już widziałem takie prefabrykaty fundamentowe. Trzon miał średnicę rzędu 50-60 cm, za to podstawa mogła mieć średnicę nawet 2 m. Wysokość takiego fundamentu szacuję na 3-4 m.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez lukaszlbn » 21 maja 2019, 19:49

Po co konkretnie w tym przypadku spięcie linii 15kV ze słupem 110kV? tymczasowo? podobne rozwiązanie było przy maszcie w Gąbinie i tam, podobnie 110kV wykorzystana została na 15kV i prosto do stacji.
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez KaszeL » 21 maja 2019, 19:53

A nie przez przypadek po to, żeby utrzymać linię pod napięciem żeby nie skradziono przewodów?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8647
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez matit1 » 21 maja 2019, 20:17

Ten słup typu V jest świetny. Szkoda, że wcześniej o nich nie wiedziałem. Może jeszcze uda mi się zdążyć zrobić jakieś ciekawe nocne zdjęcia puki je położą na ziemię.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez AmaSoft » 22 maja 2019, 15:58

matit1 napisał(a):Ten słup typu V jest świetny. Szkoda, że wcześniej o nich nie wiedziałem. Może jeszcze uda mi się zdążyć zrobić jakieś ciekawe nocne zdjęcia puki je położą na ziemię.


Też myślę o zdjęciach nocnych, jak byłem w zeszłym roku koło słupów V nie miałem ze sobą aparatu i latarki, która by dała radę oświetlić słup. Trzeba się spieszyć bo od lipca mają słupy demontować.

Ciekawe jest to, czemu nie używano tej serii słupów na innych liniach 220 kV. Słupów jest 37 sztuk w sześciu sekcjach odciągowych.

Obrazek

Obrazek
AmaSoft
 
Posty: 8
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2015, 18:25

Re: Linie przesyłowe wysokiego napięcia

Postprzez Lampka » 22 maja 2019, 19:35

Świetne te linie, najbardziej podoba mi się ta z lat 30 XX wieku :) Szczególnie ten drewniak, wykorzystany do wysokiego napięcia, co jest zdecydowaną rzadkością.

Też widywałem przynajmniej kilkukrotnie linie 110 kV przerabiane na 15 kV lub 20 kV, z tym że w tamtych przypadkach była to adaptacja starej 110tki na niższe napięcie, którą po nowemu poprowadzono innym torem.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości