Linie telefoniczne i telegraficzne

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez MRP200 » 18 lipca 2011, 06:50

Sztyca z izolatorami na dachu budynku, czyli pozostałość po linii radiowęzłowej (radiofonii przewodowej). Ta szara skrzynka to transformator abonencki.
Obrazek

Obrazek
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez Falcon » 7 stycznia 2013, 01:43

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Łódź nocą > http://picasaweb.google.com/115537145578215473346/OdzNoca
Avatar użytkownika
Falcon
 
Posty: 1350
Zdjęcia: 598
Dołączył(a): 11 stycznia 2012, 23:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez amisiek » 7 stycznia 2013, 11:49

Potrzebuję namiary na niedziałającą linię telegraficzną lub telefoniczną w woj mazowieckim lub świętokrzyskim - odcinek drutu rozwieszony na izolatorach, ale niewykorzystany - im dłuższa, tym lepiej, optimum około kilometra. Będę chciał wykorzystać taką linię jako antenę. Kilometr drutu kosztuje od groma, nie tak łatwo go dobrze powiesić (nie zawsze jest na czym) a taka nieużywana linia byłaby za darmo.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez ousd » 7 stycznia 2013, 12:29

Oj w tych województwach nie znam ale w Łódzkim jest od groma takich linii ;)
ousd
 

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez JeD » 7 stycznia 2013, 15:34

amisiek napisał(a):Potrzebuję namiary na niedziałającą linię telegraficzną lub telefoniczną w woj mazowieckim lub świętokrzyskim - odcinek drutu rozwieszony na izolatorach, ale niewykorzystany - im dłuższa, tym lepiej, optimum około kilometra. Będę chciał wykorzystać taką linię jako antenę. Kilometr drutu kosztuje od groma, nie tak łatwo go dobrze powiesić (nie zawsze jest na czym) a taka nieużywana linia byłaby za darmo.


Nie wiem czy jest nadal czynna ale 17-tką w stronę kołbieli od lublina się ciągnie długo, ma kilka pourywanych kabli, ale się trzyma jakoś ;), nie wiem gdzie dokłądnie się zaczyna ale zaniedbana, widać ją koło kołbieli :) , Kołbiel-
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez amisiek » 7 stycznia 2013, 16:46

Jak będzie cieplej to podjadę i uruchomię się na paśmie 136kHz. Do tego czasu będę miał już porządny nadajnik na to pasmo.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez ousd » 7 stycznia 2013, 16:49

Tylko pamiętaj, że może być tam rozciągnięty w tych liniach przewód światłowodowy (taki gruby i czarny), co może to troszkę utrudniać :evil:
ousd
 

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez Lampka » 3 lipca 2013, 12:28

Mnie też od dawna trochę interesują te linie telefoniczne, tzn. głównie lubiłem je zawsze obserwować jak gdzieś jechałem lub szedłem, jak ciągnęły się kilometrami wzdłuż dróg. Po drodze do mnie na działkę, w rejonie Racławic, te linki jeszcze są przy drodze, nawet zadbane, ale w kilku miejscowościach wcześniej, niestety zostały zlikwidowane w ostatnich latach (usunięte do pewnego miejsca po prostu, pewnie do granicy miejscowości).

W miastach, głównie na starych kamienicach można spotkać dużo różnych metalowych złomków, które czasem nie bardzo wiadomo, do czego służyły, ale czasem znów ich znaczenie było istotne i obecnie służą za pamiątkę tego, co kilkadziesiąt lat było normą. Na wielu budynkach znajdują się wystające podwójne zaczepy, gdzie w centrach miast, lata temu prowadzono linie telefoniczne. Coś takiego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tego jest mnóstwo na budynkach ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez MRP200 » 3 lipca 2013, 13:08

Pozostałości po linii radiowęzłowej.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie telefoniczne i telegraficzne

Postprzez Lampka » 3 lipca 2013, 15:00

W całej Polsce tego pełno się widzi na budynkach. Na jakimś filmie z lat 60-tych widziałem jeszcze na nich przewody.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości