Co to za linia?

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Co to za linia?

Postprzez zawistak » 3 stycznia 2011, 17:22

Witam,
Przed moim domem jest opuszczony plac( kiedyś była tam firma zajmująca się wodociągami), na tym placu jest linia nn z oprawami ORZ i na ostatnim słupie jest skrzynka z gniazdami trójfazowymi i włącznikiem oświetlenia. Przewody tej linii to wiązka dodatkowo osłonięta izolacją.
Linia zasilana jest ze stacji słupowej Sn/nn.
Nigdzie indziej takiej linii nie widziałem, także mam pytanie co to są za przewody i w jakim celu właśnie takie zostały zastosowane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 3 stycznia 2011, 17:57

podwiesili partacko kabel od stacji do slupa :roll:
spotkalem sie juz parokrotnie z izolowanymi linkami podwieszonymi na izolatorach, ale bylo to wykonane starannie i estetycznie czego nie mozna powiedziec o tym tutaj...
to wisi tak od zawsze czy od niedawna ? bo wyglada mi na to ze kiedys musiala tam nastapic kradzierz linii i podpieli to od nowa kablem bylejak byle tylko działało :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Co to za linia?

Postprzez Jorgus » 3 stycznia 2011, 19:22

Co jak co,ale kapiwit by to lepiej rozwiesił :lol: :lol: :lol:


:arrow: zawiastak,zapodaj jeszcze jakieś totki,jestem ciekaw,jak to wygląda na końcu :)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 3 stycznia 2011, 21:00

Witam,
Linia ma już ok. 50 lat, prawdopodobnie taka była zawsze, cała jest w ten sposób wykonana.
:arrow: Jorgus, zdjęc z końca linii na razie nie mam :( Na końcu jest słup betonowy z izolatorami szpulowymi i dwoma oprawami( obok jest również droga i część linii oświetla i plac i drogę). Na ostatnim słupie jest również skrzynka z gniazdami trójfazowymi( i bezpiecznikami do nich) oraz włącznik oświetlenia, na pierwszym słupie również jest skrzynka, prawdopodobnie był tam kiedyś licznik, na drugim słupie skrzynka z wyłącznikiem i bezpiecznikami, z jednego słupa było również poprowadzone zasilanie do takiego baraku. Teraz ten plac jest zamknięty i na jego części trwa budowa bloku mieszkalnego( rozbudowa osiedla). Uratowałem z tego placu jedną ORZ( prawie całkowicia pognieciona, słup betonowy został "złamany" i przygniutł oprawę, na razie to moja jedyna oprawa w kolekcji). Mam też troche izolatorów z tego placu i kawałek tej linki.
Ostatnio edytowano 3 stycznia 2011, 22:27 przez zawistak, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 3 stycznia 2011, 22:16

zrób dokladniejsze fotki tej linki jaka zdobyles ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 3 stycznia 2011, 22:21

Witam,
:arrow: Whites86, jak będę na działce to zrobie( bo akurat tam mam to wszystko włącznie z oprawą).
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 4 stycznia 2011, 15:58

Witam,
Zamieszczam zdjęcia słupa przedostatniego i ostatniego tej linii( zdjęcia zrobione dzisiaj)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez elektryk » 4 stycznia 2011, 16:22

To są poprostu przewody izolowane, dawniej nie było takiego czegoś jak AsXSn, często stosowali takie na terenach przemysłowych, być może nie pozwolono sobie na przerwy w dostawach energi i żeby zwiększyć niezawodność dali izolowane AL. U mnie na terenach PKP są podobne, ale izolacja jest niebieska na wszystkich przewodach nie tylko na 0. :shock:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 4 stycznia 2011, 16:25

elektryk napisał(a):To są poprostu przewody izolowane, dawniej nie było takiego czegoś jak AsXSn, często stosowali takie na terenach przemysłowych, być może nie pozwolono sobie na przerwy w dostawach energi i żeby zwiększyć niezawodność dali izolowane AL. U mnie na terenach PKP są podobne, ale izolacja jest niebieska na wszystkich przewodach nie tylko na 0. :shock:

w tym przypadku na 1 miejscu widac odrazu ze sa to podwieszone obrane kable, w sposob bardzo chaotyczny i nieestetyczny, totalna samowolka :roll: ,
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 5 stycznia 2011, 21:16

Witam,
Zamieszczam jeszcze dwa zdjęcia z tego placu( może jutro będzie więcej).
Pierwsze zdjęcie przedstawia słup z oprawą ORZ, jest to słup zaraz po tym ze skrzynką( mówie o tym, który jest na drugim zdjęciu mojego pierwszego postu). Drugie zdjęcie przedstawia słup z oprawą ORZ, która oświetlała wjazd na ten plac( podłączona do baraku ochroniarzy, oni ją prawdopodobnie załączali).
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 5 stycznia 2011, 21:58 przez zawistak, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości