Co to za linia?

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Co to za linia?

Postprzez amisiek » 5 stycznia 2011, 21:54

Żeby było prościej i fajniej, nie musicie przechodzić na PW, wydzieliłem posty do osobnego wątku kolekcjonowanie izolatorów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Co to za linia?

Postprzez dawidizolator » 6 stycznia 2011, 10:29

Marcin :arrow: Bardzo fajny pomysł, dzięki :)
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 6 stycznia 2011, 15:07

Witam,
Temat na chwilę stanął niestety w miejscu. Byłem dzisiaj na tym placu i zrobiłem sporo fotek. Wokół tego placu rosną topole włoskie
( w celu osuszenia terenu, tam jest dosyć podmokły), część z nich połamała się i zniszczyła linię( dzięki czemu mogłem z bliska zrobić zdjęcia przewodów). Dziwi mnie, że po jednej stronie placu obok każdego słupa drewnianego stoi słup betonowy z izolatorami( tylko bez przewodów).
Obrazek skrzynka na pierwszym słupie(pierwsze zdjęcie mojego pierwszego postu). Był tutaj prawdopodobnie licznik.
Obrazek Słup stoi zaraz za tym poniżej.
Obrazek Zdjęcie przedstawiają słup, na nim jest skrzynka z bezpiecznikami i odłącznikiem.
Obrazek Następny słup( stoi tuż po tym powyżej).
Obrazek Tutaj linia trochę skręca, jest tam chyba tylko jeden izolator szpulowy.
Obrazek
Obrazek Z tego słupa prawdopodobnie był zasilany jeden z baraków, w którym było biuro prezesa tej firmy.
Obrazek Następny słup, na którym linia skręca, dalej kilku słupów już nie ma(zostały przewrócone).
Obrazek Zdjęcia przewodu( został zerwany przez drzewo).
Zrobiłbym więcej zdjęć tyle że w moim aparacie baterie się rozładowały( pokazuje 2 kreski, jak chce zrobić zdjęcie to pisze, że rozładowane i się wyłącza).
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 6 stycznia 2011, 20:15

Witam,
Przeglądając internet w ofercie firmy produkującej kable znalazłem
Przewody elektroenergetyczne do napowietrznych linii elektroenergetycznych ze stupu aluminium o izolacji z polietylenu usieciowanego na napięcie 12/20 kV
typu AALXS i AALXSn.
Prawdopodobnie któryś z tych typów przewodów został zastosowany do budowy tej linii.
P.S.
Elektroenergetyczne linie napowietrzne z zastosowaniem przewodów AALXS i AALXSn budowane
są najczęściej na terenach: zalesionych, o gęstej zabudowie, podmokłych i skalistych, rolniczych.

Przy linii rosną drzewa, więc może dlatego zastosowano takie przewody.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez MRP200 » 6 stycznia 2011, 20:28

Przewody izolowane do budowy linii napowietrznych SN, tzw. linii izolowanej PAS, czyli przewody AALXSn to stosunkowo nowość. Typowo do budowy linii nn izolowanej stosuje się przewód wiązkowy typu AsXSn (zwany też linką fińską - od kraju pochodzenia). Ale linka fińska zawitała do Polski jakoś w latach 90-tych. A ponieważ opisywana linia ma już kilkadziesiąt lat, więc co mogli wtedy zastosować :?: Istniały wtedy przewody aluminiowe jednożyłowe wielodrutowe w izolacji na 750 V. Miały oznaczenie bodajże ALYd. W uzasadnionych przypadkach stosowano je do budowy linii napowietrznych w układzie klasycznym, czyli tak jak gołą linką. Jak masz możliwość przyjrzyj się uważnie tym zerwanym przewodom, może w którymś miejscu na izolacji jest wytłoczony typ przewodu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Co to za linia?

Postprzez elektryk » 6 stycznia 2011, 20:56

Ja widziałem takie stare przewody w izolacji ale miedziane przekrój 16 mm2
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 6 stycznia 2011, 21:18

Witam,
Dostęp do przewodów trochę utrudniony, duża część jest na słupie, tylko niewielkie części można zobaczyć z bliska.
Zamieszczam link do pdf-a z info o przewodach ALY, ALYd - 450/750V
http://www.delzaw.com/pliki/File/pdf/TF%20KABLE/katene/E%201%20PRZEWODY%20GOLE%20DO%20LINII%20NAPOWIETRZNYCH%20I%20DO%20UKLADANIA%20NA%20STALE/E%2018%20ALY%20ALYd.pdf
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez MRP200 » 7 stycznia 2011, 08:03

Ciekawe czy te przewody są nadal produkowane, ponieważ w cenniku TFK ich nie ma?
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Co to za linia?

Postprzez zawistak » 7 stycznia 2011, 13:15

Witam,
MRP200 napisał(a):Ciekawe czy te przewody są nadal produkowane, ponieważ w cenniku TFK ich nie ma?

Tego nie wiem, ale wydaje mi się że nie( nie ma w ofercie firm które znalazłem w internecie).
Whites86 napisał(a):spotkalem sie juz parokrotnie z izolowanymi linkami podwieszonymi na izolatorach

Gdzie się z nimi spotkałeś? Może pamiętasz jakie to były kable?
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za linia?

Postprzez Whites86 » 7 stycznia 2011, 15:28

zawistak napisał(a):Witam,
MRP200 napisał(a):Ciekawe czy te przewody są nadal produkowane, ponieważ w cenniku TFK ich nie ma?

Tego nie wiem, ale wydaje mi się że nie( nie ma w ofercie firm które znalazłem w internecie).
Whites86 napisał(a):spotkalem sie juz parokrotnie z izolowanymi linkami podwieszonymi na izolatorach

Gdzie się z nimi spotkałeś? Może pamiętasz jakie to były kable?
Pozdrawiam.

to nie kable tylko przewody ;) spotkalem je przy wykozystaniu jako przylącza zasilajace budynki, obecnie takich przewodów raczej sie nie produkuje z tego wzgledu ze skutecznie zastąpił je ASXSn ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość