Linie średniego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Linie średniego napięcia

Postprzez matit1 » 3 lipca 2011, 14:22

Przedstawiam kilka fotek słupów SN(i izolatorów) z Grecji

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez cieszyn » 3 lipca 2011, 23:18

Ostatnie zdjęcie po prostu WYMIATA :shock:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez lampawls » 4 lipca 2011, 10:28

Widać,że w Grecji dalej stosują drewniane słupy i izolki deltowe :) ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 4 lipca 2011, 13:50

Fajne te linie, widać że konserwują, zamiast zacisków są te fajne "przejściówki" (jak to sie nazywa u nas tez są takie na 220 kV). Fajne sa te szklane wiszące izolatory, jeszcze zostało u mnie takich troche na jednej linii.

P.S. Już na forum jest temat o średnich liniach ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez zawistak » 9 lipca 2011, 16:40

Witam,
lampawls napisał(a):Widać,że w Grecji dalej stosują drewniane słupy i izolki deltowe

Jeśli chodzi o słupy drewniane to przeczytałem (sam jestem wielce zaskoczony), ale nie stosują ich u nas bo...brakuje drewna :shock: .
Wg. podręcznika Edwarda Musiała drewniany słup, dobrze konserwowany , wytrzyma naprawdę długo. Powodem dla którego ich nie stosują jest właśnie brak drewna...
Na jednym zdjęciu widze połączenie Sn i nn( u nas widziałem to tylko na przewodach izolowanych).
Fajna oprawa na bodajże 7 zdjęciu ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Jorgus » 9 lipca 2011, 18:23

zawistak napisał(a):Witam,
Jeśli chodzi o słupy drewniane to przeczytałem (sam jestem wielce zaskoczony), ale nie stosują ich u nas bo...brakuje drewna :shock: .
Wg. podręcznika Edwarda Musiała drewniany słup, dobrze konserwowany , wytrzyma naprawdę długo. Powodem dla którego ich nie stosują jest właśnie brak drewna...
Pozdrawiam

Tak,brak drewna,dokładnie to świerkowego...poza tym pozostaje jego cena... .
Z informacji mojego kolegi(który od 40 lat jest w zawodzie elektryka)wynika,że drewniane słupy mają zalety,ponoć przy silnym/porywistym wietrze nie łamią się,tylko bardzo mocno wyginają.Wymiana-w przeciwieństwie do słupów "betonowych"jest łatwa,ponieważ nie ma potrzeby użycia dźwigu ,tylko starczy koparka-no chyba że wymieniany jest prefabrykat(szczudło).Kolega wspominał również,że słup przed "napuszczeniem"powinien uzyskać odpowiednio małą wilgotność-tylko po to,by mógł się "napić"substancji konserwującej(podobno kiedyś słupy wkładano do jakiś kadzi z chyba smołą).Osobiście jestem zdania,że taki odpowiednio przygotowany drewniany słup potrafi stać dłużej niż "betonowy".
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez MRP200 » 9 lipca 2011, 21:28

Drewniane słupy na etapie produkcji nasycano olejem kreozotowym (podobnie jak podkłady kolejowe). Kreozot ma dość specyficzny zapach. Robiono to w szczelnych kotłach, które po napełnieniu wsadem i nalaniu kreozotu były próżniowane. Po przywróceniu atmosfery impregnat wnikał głęboko w tkanki drewna.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez cieszyn » 9 lipca 2011, 21:50

Też tak uważam, Jorguś i Zawistak, że dobrze przygotowany, napuszczony właściwie i właśćiwym środkiem słup drewniany może posłużyć dłużej niż betoniak.
W końcu istnieje sporo zabytków drewnianych z baaaardzo dawnych lat i są tak stare, że ich czas życia jest bodaj dłuższy od dzisiejszych elementów betonowych, a w zasadzie betonu zbrojonego
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez dawidizolator » 11 lipca 2011, 10:13

Co do tych szklanych izolatorów na powyższej linii to posiadam jeden taki. Czekałem na niego 3 latka, ale się udało :) gdzieś u mnie w galerii jest fotka, nie chce mi się teraz szukać :P
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez MRP200 » 18 lipca 2011, 06:26

Słup linii średniego napięcia z zejściem kablowym. Ale czegoś tutaj brakuje?
Obrazek
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Następna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron