Linie średniego napięcia

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez cieszyn » 23 sierpnia 2011, 21:52

Sposób montarzu izolatorów odciągowych za pomocą uchwytów kobłąkowych z zawleczkami

zawsze mnie ciekawiło, jak mocne są te uchwyty kabłąkowe, pewnie rodzaj i wytrzymałość materiału jest obliczana i dodawany jakiś zapas.
Pewnie także dobór odpowiedniego kabłąka do obciążenia linii jest wykonywany przez obliczenia?

A praktycznie - zdarzają się awarie, ze te uchwyty same pękają? Albo izolatory działające cały czas w takim uścisku ręki też pękają?

Jakie są przyczyny? Czy tylko zmęczenie materiału ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 24 sierpnia 2011, 10:24

Dobór tych uchwytów pewnie zależy od przekroju przewodu, długości do następnego słupa itp. Nie słyszałem o pękaniu samych metalowych części, o izolatorach porcelanowych pniowych tak. Chociaż te gumowe kompozytowe są bardzo wytrzymałe wręcz niezniszczalne, nie słyszałem o zerwaniu takiego. Co do samych uchwytów to nieraz przy wymianie izolatorów wykorzystuje się poprzednie.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Whites86 » 24 sierpnia 2011, 16:36

elektryk napisał(a):U mnie jak narazie w moim ZE jest tylko jedna linia w PAS-ie, modernizuje sie linie gołe, bo budowa w PAS-ie jest droga...

czy ja wiem czy drogie ? do nas ostatnio przyjechalo 3 kilometry PASa bedziemy modernizowac jakas 15-tke, pozatym na kazdej stacji trafo na ktorej wymieniamy odgromniki wydmuchowe na polimy stosujemy tylko PASa, nie uzywamy golych linek
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 24 sierpnia 2011, 18:26

Whites86 napisał(a):
elektryk napisał(a):U mnie jak narazie w moim ZE jest tylko jedna linia w PAS-ie, modernizuje sie linie gołe, bo budowa w PAS-ie jest droga...

czy ja wiem czy drogie ? do nas ostatnio przyjechalo 3 kilometry PASa bedziemy modernizowac jakas 15-tke, pozatym na kazdej stacji trafo na ktorej wymieniamy odgromniki wydmuchowe na polimy stosujemy tylko PASa, nie uzywamy golych linek


I jak modernizuje sie :?: Czy tak jak na niskim, 1 dnia podwiesza sie nową linie pod starą na tych samych słupach, kolejne dni to fragmentami demontaż starej linii i podnoszenie nowej. Czy zupełnie nowe słupy obok starej linii :?: W SN raczej ta druga opcja bo trzeba dawać poprzeczniki do linii PAS.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Whites86 » 24 sierpnia 2011, 18:58

elektryk napisał(a):
Whites86 napisał(a):
elektryk napisał(a):U mnie jak narazie w moim ZE jest tylko jedna linia w PAS-ie, modernizuje sie linie gołe, bo budowa w PAS-ie jest droga...

czy ja wiem czy drogie ? do nas ostatnio przyjechalo 3 kilometry PASa bedziemy modernizowac jakas 15-tke, pozatym na kazdej stacji trafo na ktorej wymieniamy odgromniki wydmuchowe na polimy stosujemy tylko PASa, nie uzywamy golych linek


I jak modernizuje sie :?: Czy tak jak na niskim, 1 dnia podwiesza sie nową linie pod starą na tych samych słupach, kolejne dni to fragmentami demontaż starej linii i podnoszenie nowej. Czy zupełnie nowe słupy obok starej linii :?: W SN raczej ta druga opcja bo trzeba dawać poprzeczniki do linii PAS.

narazie stoją u nas tylko bebny z tym PASem , kiedy bedzie to wymieniane i jak niewiem. ale tak jak piszesz konstrukcje beda wymieniane na mniejsze bo i odleglosci miedzy przewodami mogą byc mniejsze na linii izolowanej
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez MRP200 » 12 września 2011, 07:26

Słup krańcowy z zejściem kablowym trakcyjnego zasilacza napowietrznego 3 kV.
Obrazek

Obrazek
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 20 czerwca 2012, 21:24

Trochę zdjęć linii 15 kV

Wyk. ELEKTRO-SPARK Lublin dla PGE Dystrybucja S.A. - listopad 2011
Od góry: izolatory LWP zielone, rozłączniko-uziemnik, odgromniki, głowica kablowa POLT, podest roboczy, i zejście kablowe, a po lewej dźwignia napędu odłącznika ZAŁ-WYŁ-UZIEM
Obrazek

Obrazek

Tabliczki nowego typu
Obrazek

Słup narożny z dwóch słupów ŻN-10, obostrzenie 2 stopnia, od konstrukcji odprowadzona jest bednarka łącząca zbrojenia obu słupów, na dole wykonane uziemienia RE
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odłącznik czy rozłącznik :?: :?:
Obrazek

Odłącznik z zejściem kablowym z głowicą nowego typu POLT
Obrazek

Odłącznik z zejściem kablowym z głowicą starego typu
Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Jorgus » 22 czerwca 2012, 08:49

Słup krańcowy z zejściem kablowym trakcyjnego zasilacza napowietrznego 3 kV.

jaka jest różnica między słupem krańcowym a odporowonarożnym :?:
niewiem ,może pomyliłem pojęcia,ale dla mnie to to samo :?
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez elektryk » 22 czerwca 2012, 09:19

Jorgus napisał(a):
Słup krańcowy z zejściem kablowym trakcyjnego zasilacza napowietrznego 3 kV.

jaka jest różnica między słupem krańcowym a odporowonarożnym :?:
niewiem ,może pomyliłem pojęcia,ale dla mnie to to samo :?


Słup krańcowy to ten gdzie linia się kończy, a odporowo-narożny to ten gdzie linia jest zawieszona odciągowo, a dodatkowo zmienia kierunek ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Linie średniego napięcia

Postprzez Mannerheim » 23 czerwca 2012, 13:40

elektryk napisał(a):Trochę zdjęć linii 15 kV
Obrazek

Obrazek


Ależ się tam u was wspaniałe zabytki zachowały! :shock: Trudno już spotkać takie izolatory.
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości