Złącza kablowe ZK

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Złącza kablowe ZK

Postprzez bartek380V » 11 października 2012, 20:27

Fajnie byłoby zrobic osobny watek odnosnie złacz kablowych i umieszczac tam fotki z wykonania ich w róznych ukladach i taki zrobiłem :D . Generalnie interesuje mnie w jakich przypadkach ukladaja bednarke wzdłuz kabla i kogo jest to obowiazek . Najczesciej do domu od złacza umieszczonego np w granicy dzialki biegnie kabel 5x10 Cu lub 16 Al chciałbym wiedziec gdzie i w jaki sposob ukladaja bednarke. Wiadomo ze do złacza moze dochodzic TNC o czym informuje nas ZE . 4 przewody rozdzielamy miejsce rozdzialu uziemiamy tak jak kaze norma i jest TN C S . A jak to jest w przypadku TT wg mnie rozni sie tylko tym ze bednarka nie moze miec nic wspolnego z przewodem N ktorego w TT nie wolno uziemiac poza trafem a bednarka jest ,,przedłuzona ,, poprzez polaczenie z piata zyła przewodu ochronnego PE biegnacego do domu jako WLZ czy mam rację? Zapraszam do dyskusji na ten temat . Fajnie to wyglada na fotce z tego wątku viewtopic.php?f=27&t=3842&start=30 tu jest TNC Zatem TT w złączu nie ma tylko mostka poza szyna N i PE. Czy jest jakis przypadek w jakim z takiego złacza mozna dac kabel 4x10 Cu lub 4x16 Al ? Jesli przylacz jest napowietrzny 2 lub 4 przewody do bednarke trzeba dokopac do budynku. Czy ktos mogły przedstawic fotki takiego wykonania wewnatrz szafki ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez MRP200 » 15 października 2012, 11:43

Nie ma obowiązku układania bednarki wzdłuż głównej linii kablowej. Jest natomiast obowiązek uziemiania szyny PEN w każdym złączu kablowym (jeżeli mówimy o systemie TN-C). Jeżeli jest to złącze kablowo-pomiarowe na szynie PEN spotykają się dwa systemy sieci: TN-C zasilający i TN-S w kierunku odbiorcy. Dlatego uziemienie tej szyny pełni jednocześnie rolę uziomu roboczego dla TN-C i ochronnego dla TN-S.
Samo wykonanie uziomu to już technika dowolna. Z powodzeniem można zastosować uziom pionowy prętowy. Jeżeli jednak budujemy linię kablową, na trasie której znajduje się kilka złączą kablowo-pomiarowych w odstępach powiedzmy co 20-30 metrów, to wygodniej i taniej jest wykonać wspólny uziom poziomy (zwany też taśmowym) poprzez ułożenie bednarki we wspólnym rowie kablowym i z niej uziemić szyny PEN w poszczególnych złączach. W przypadku rozległego uziomu taśmowego znacznie łatwiej jest uzyskać wymaganą rezystancję uziemienia, ponieważ można go uzupełnić dodatkowymi uziomami pionowymi wbitymi na trasie wykopu, co też czasami się wykonuje. Ponadto do takiego budowanego uziomu poziomego można dołączyć inne istniejące uziomy poziome napotkane po trasie.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez bartek380V » 18 października 2012, 18:27

MRP200 napisał(a):Nie ma obowiązku układania bednarki wzdłuż głównej linii kablowej. Jest natomiast obowiązek uziemiania szyny PEN w każdym złączu kablowym (jeżeli mówimy o systemie TN-C). Jeżeli jest to złącze kablowo-pomiarowe na szynie PEN spotykają się dwa systemy sieci: TN-C zasilający i TN-S w kierunku odbiorcy. Dlatego uziemienie tej szyny pełni jednocześnie rolę uziomu roboczego dla TN-C i ochronnego dla TN-S.
Samo wykonanie uziomu to już technika dowolna. Z powodzeniem można zastosować uziom pionowy prętowy. Jeżeli jednak budujemy linię kablową, na trasie której znajduje się kilka złączą kablowo-pomiarowych w odstępach powiedzmy co 20-30 metrów, to wygodniej i taniej jest wykonać wspólny uziom poziomy (zwany też taśmowym) poprzez ułożenie bednarki we wspólnym rowie kablowym i z niej uziemić szyny PEN w poszczególnych złączach. W przypadku rozległego uziomu taśmowego znacznie łatwiej jest uzyskać wymaganą rezystancję uziemienia, ponieważ można go uzupełnić dodatkowymi uziomami pionowymi wbitymi na trasie wykopu, co też czasami się wykonuje. Ponadto do takiego budowanego uziomu poziomego można dołączyć inne istniejące uziomy poziome napotkane po trasie.

Wszystko jasne , a gdybysmy my mieli TT to sytuacja w złaczu zapewne rozniłaby sie tylko tym ze szyna ochronna i neutralna nie ma wspolnego mostka. Wtedy tez jest pewnie sytuacja analogiczna ze przewod ochronny w zlaczu jest brany z szyny PE polaczonej tylko z piąta zyła WLZ do domu . Czy jest zatem taka opcja zeby od złacza licznikowo - kablowego do budynku był ułozony kabel 4x10 CU bądz 16 Al ? Mysle ze nie poniewaz rozdzielnia domowa nie przewiduje zacisku pod ewentualna bednarke . Jedyna opcja bytu bednarki pod domem to złacze umiejscowione na budynku i stamtad (złacze pomiarowe) wyprowadzona bednarka. Jesli jestem w bledzie to poprawcie .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez elektryk » 10 września 2014, 22:05

ZK 3+2P Lublin, ul. Kosynierów

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez MercuryFenix » 10 września 2014, 22:41

Aż miło popatrzeć na tak ładnie poukładane przewody :)
Z praktyki wiem że wygląda to często nieco inaczej.... :?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez zawistak » 11 września 2014, 15:31

Witam,
Elektryk, trochę Ci zazdroszczę tej roboty...
Widzę, że u was jest czarny pierwsza, szary druga, brązowy 3 faza, dziwne, ja zawsze myślałem, że to powinno być czarny, brązowy, szary...
Zresztą tak jak zielony, żółty i fioletowy, tylko fioletowy( czasem czerwony) jest jako trzecia, żółty i zielony są zamiennie.
MercuryFenix napisał(a):Aż miło popatrzeć na tak ładnie poukładane przewody Z praktyki wiem że wygląda to często nieco inaczej....

Nie ma to jak pasjonaci jednak...szkoda, że tak niedoceniani...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez Whites86 » 11 września 2014, 17:00

zawistak napisał(a):Witam,
Elektryk, trochę Ci zazdroszczę tej roboty...
Widzę, że u was jest czarny pierwsza, szary druga, brązowy 3 faza, dziwne, ja zawsze myślałem, że to powinno być czarny, brązowy, szary...
Zresztą tak jak zielony, żółty i fioletowy, tylko fioletowy( czasem czerwony) jest jako trzecia, żółty i zielony są zamiennie.
MercuryFenix napisał(a):Aż miło popatrzeć na tak ładnie poukładane przewody Z praktyki wiem że wygląda to często nieco inaczej....

Nie ma to jak pasjonaci jednak...szkoda, że tak niedoceniani...
Pozdrawiam

kolejność kolorów faz nie ma absolutnie żadnego znaczenia, to tylko Twoja wizja jak to ma być, może być brązowy szary czarny, czarny szary brązowy itp. itd. ;)
ważne jest tylko żeby fazy w dalszej kolejności były łączone kolorami czarny z czarnym , szary z szarym itp., ,a czy w złączu szary, brązowy czy czarny jest pierwszy, nie ma to znaczenia
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez elektryk » 11 września 2014, 17:57

Nasz kierownik kazał łączyć w takiej kolejności kolorów to tak łączyłem ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez zawistak » 11 września 2014, 18:11

elektryk napisał(a):Nasz kierownik kazał łączyć w takiej kolejności kolorów to tak łączyłem

Słuchanie szefa.. to nie w moim stylu :mrgreen:
Jeszcze mam małe pytanka:
1. Kabel z prawej strony idzie do odbiorcy?
2. Skąd ta różnica przekrojów na górze( tamte przewody co idą do skrzynki na górze są widocznie cieńsze)?
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Złącza kablowe ZK

Postprzez elektryk » 11 września 2014, 18:25

zawistak napisał(a):
elektryk napisał(a):Nasz kierownik kazał łączyć w takiej kolejności kolorów to tak łączyłem

Słuchanie szefa.. to nie w moim stylu :mrgreen:
Jeszcze mam małe pytanka:
1. Kabel z prawej strony idzie do odbiorcy?
2. Skąd ta różnica przekrojów na górze( tamte przewody co idą do skrzynki na górze są widocznie cieńsze)?
Pozdrawiam


1. :arrow: Wszystkie widoczne kable to są dojścia czyli linie główne, odejścia czyli piony czy wlz-ty zawsze są w rurze i idą z górnej części złącza. Dolna część złącza jest niedostępna dla odbiorcy
2. :arrow: Odejścia z podstaw do części odbiorcy są wykonane linką miedzianą 10 mm2 czyli przewodem LgY ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Następna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości