Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez JeD » 18 stycznia 2018, 23:55

AsXSn napisał(a):
JeD napisał(a):Czyżby demony przeszłości powracały w innej odmianie, hmmm ;) ciekawe ciekawe... :)


O jakiego użytkownika chodzi?
Ja jestem nowy na tym forum.


Pisaniem takim, że jesteś nowy, początkujący, trzeci raz bodajże, tylko utwierdzasz w przekonaniu, że to może ktoś inny. Mam nadzieję, że się myle. Wiesz, po prostu nie ładnie jest mówić na temat, na który się nie wie za dużo... Ja za to też obrywałem na początku, po co robić czyjeś błędy :) Z resztą moje pierwsze posty, to niezła kopalnia beki :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez MRP200 » 19 stycznia 2018, 22:43

AsXSn napisał(a):Chodziło o to że z jednej stacji trafo można zasilić pół osiedla.

Trafo, a właściwie jego moc to pojęcie względne, a to wprost podaje jaką mocą można go obciążyć. Produkowane w Polsce transformatory Sn/nn mają rozpiętość mocy od 3,5 kVa do 1600 kVa (te ostatnie wymagają już automatyki zabezpieczającej). Z trafa 3,5 kVa to najwyżej czajnik wody zagotujesz, ale do zasilenia kontenera SBL czy SSP i dwóch latarni LED na przejeździe w zupełności wystarczy (ich głównym odbiorcą jest PKP PLK).
To tak samo jak z samochodami. VW UP! i ciężarówka Renault z definicji to samochody. Tyle, że mogą pociągnąć różne przyczepy. Ten pierwszy najwyżej 100 kg, drugi - 40 ton.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez amisiek » 20 stycznia 2018, 20:57

Marku jakie najmniejsze transformatory stosuje się w Polsce do ogólnego zasilania? Takie na wsiach?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez MRP200 » 20 stycznia 2018, 22:21

Obecnie produkowane transformatory trójfazowe o najmniejszej mocy to 25 kVA. Produkuje się również transformatory jednofazowe 15/0,23 kV o mocach 3,6 oraz 6,3 kVA. Stosowane są głównie na kolei (jeżeli dana linia posiada własną LPN) do zasilania urządzeń przejazdowych oraz kontenerów SBL.
Generalnie obecnie produkowane stacje transformatorowe słupowe przystosowane są do montażu transformatorów o mocach do 250 kVA (czynnikiem decydującym jest waga samego transformatora). Przy większych mocach stosuje się stacje kontenerowe, przy czym znana mi największa moc transformatorów SN/nn to 1600 kVA. Przy większych zapotrzebowaniach mocy stosuje się stacje kontenerowe dwu - transformatorowe (STRUNOBET ma takie w ofercie).
Co do mocy transformatorów, to decyduje przede wszystkim zagęszczenie odbiorców. Na wioskach podejrzewam wystarczy czasami trafo 100 kVA, a czasami nawet mniejsze. W miastach, szczególnie w rejonach, gdzie występują blokowiska nierzadko występują trafa 400 kVA.
Jeszcze na studiach dowiedziałem się o niepisanym wytycznym odnośnie projektowania nowych linii zasilających. Zalecono, aby sumaryczna długość danej linii zasilającej wyrażonej w [km] nie przekraczała wysokości napięcia wyrażonej w [kV]. Czyli odcinek linii 0,4 kV nie powinien być dłuższy niż 400 m.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez Michal » 20 stycznia 2018, 22:23

MRP200 napisał(a):Obecnie produkowane transformatory trójfazowe o najmniejszej mocy to 25 kVA. Produkuje się również transformatory jednofazowe 15/0,23 kV o mocach 3,6 oraz 6,3 kVA. Stosowane są głównie na kolei (jeżeli dana linia posiada własną LPN) do zasilania urządzeń przejazdowych oraz kontenerów SBL.
Generalnie obecnie produkowane stacje transformatorowe słupowe przystosowane są do montażu transformatorów o mocach do 250 kVA (czynnikiem decydującym jest waga samego transformatora). Przy większych mocach stosuje się stacje kontenerowe, przy czym znana mi największa moc transformatorów SN/nn to 1600 kVA. Przy większych zapotrzebowaniach mocy stosuje się stacje kontenerowe dwu - transformatorowe (STRUNOBET ma takie w ofercie).
Co do mocy transformatorów, to decyduje przede wszystkim zagęszczenie odbiorców. Na wioskach podejrzewam wystarczy czasami trafo 100 kVA, a czasami nawet mniejsze. W miastach, szczególnie w rejonach, gdzie występują blokowiska nierzadko występują trafa 400 kVA.
Jeszcze na studiach dowiedziałem się o niepisanym wytycznym odnośnie projektowania nowych linii zasilających. Zalecono, aby sumaryczna długość danej linii zasilającej wyrażonej w [km] nie przekraczała wysokości napięcia wyrażonej w [kV]. Czyli odcinek linii 0,4 kV nie powinien być dłuższy niż 400 m.

W ENEA obecnie zabudowywane najmniejsze to 40 kVA ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez AsXSn » 20 stycznia 2018, 23:11

Można spotkać transformatory o mocy 800 KVa z SN na nN?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1060
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez MRP200 » 21 stycznia 2018, 00:46

Można, i to bez problemu. Szczególnie na blokowiskach.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez Whites86 » 21 stycznia 2018, 11:01

MRP200 napisał(a):Jeszcze na studiach dowiedziałem się o niepisanym wytycznym odnośnie projektowania nowych linii zasilających. Zalecono, aby sumaryczna długość danej linii zasilającej wyrażonej w [km] nie przekraczała wysokości napięcia wyrażonej w [kV]. Czyli odcinek linii 0,4 kV nie powinien być dłuższy niż 400 m.

co rejon to obyczaj :)
u mnie jest wytyczna że co 500 metrów od stacji przewód PEN powinien być uziemiony a na linii powinny być odgromniki, mało tego zdażają się stacje w szczerym polu których obwody nierzadko lecą do sąsiednich wsi, gdzie liczba stanowisk potrafi przekroczyć 30 słupów i to w układzie PRowskim:) nie wiem jaką długość mają te odcinki ale nie pomyle się chyba dużo jak powiem ze kilometr to mało

co do transformatorów, stacja z której jestem zasilany ma w srodku trafo 1000kVa a to tylko dlatego że zasila mój blok (11 pięter 4 klatki ponad 240 mieszkań) do tego szkoła, i to nie mała i troche sklepów na ulicy, w zasadzie każdy wieżowiec ma swoją własną stacje trafo, jednoklatkowe miały trafa zazwyczaj 400kVa 3 i 4 klatkowe zwykle 630kVa (u mnie jest wyjątek ze względu na szkołe) wszystko zasilane kablami 240mm2 z kilku stron, a obwody niskiego podwójnie kablem 2x YKY4x240 z podziałami
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez AsXSn » 21 stycznia 2018, 12:49

Jak długa jest ta linia nN od tego trafo?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1060
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Średnie, wysokie i niskie napięcia za granicą

Postprzez strike241 » 21 stycznia 2018, 16:38

Whites86 napisał(a):
MRP200 napisał(a):Jeszcze na studiach dowiedziałem się o niepisanym wytycznym odnośnie projektowania nowych linii zasilających. Zalecono, aby sumaryczna długość danej linii zasilającej wyrażonej w [km] nie przekraczała wysokości napięcia wyrażonej w [kV]. Czyli odcinek linii 0,4 kV nie powinien być dłuższy niż 400 m.

co rejon to obyczaj :)
u mnie jest wytyczna że co 500 metrów od stacji przewód PEN powinien być uziemiony a na linii powinny być odgromniki, mało tego zdażają się stacje w szczerym polu których obwody nierzadko lecą do sąsiednich wsi, gdzie liczba stanowisk potrafi przekroczyć 30 słupów i to w układzie PRowskim:) nie wiem jaką długość mają te odcinki ale nie pomyle się chyba dużo jak powiem ze kilometr to mało

co do transformatorów, stacja z której jestem zasilany ma w srodku trafo 1000kVa a to tylko dlatego że zasila mój blok (11 pięter 4 klatki ponad 240 mieszkań) do tego szkoła, i to nie mała i troche sklepów na ulicy, w zasadzie każdy wieżowiec ma swoją własną stacje trafo, jednoklatkowe miały trafa zazwyczaj 400kVa 3 i 4 klatkowe zwykle 630kVa (u mnie jest wyjątek ze względu na szkołe) wszystko zasilane kablami 240mm2 z kilku stron, a obwody niskiego podwójnie kablem 2x YKY4x240 z podziałami


A ruchowo jak wyglada zasilenie awaryjne Twojej stacji z ta 1000KVa? Czy jakby sie zagotowal jest możliwosc przerzucenia odbiorów tej 1000 na inne stacje? A wlasciwie czy inne stacje które rezerwuja dzwigna go a napiecie po zasileniu bedzie w miare wzgledne ;) ?
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron