Linie kablowe

Dyskusje na temat linii przesyłowych i dystrybucyjnych oraz stacji transformatorowych

Linie kablowe

Postprzez lampawls » 15 sierpnia 2015, 13:38

Witam,wątku tego typu nie znalazłem.Tutaj wrzucajcie fotki/schematy/opisy dotyczące linii kablowych ;) Ja tym razem wrzucam fotki z montażu linii kablowej do budynku gospodarczego od domu jednorodzinnego.Od razu mówię,że linia była wykonywana metodą gospodarczą,tzn.użyłem materiałów które aktualnie miałem na stanie,skrzynkę musiałem pospawać sam itp. tak więc przejdźmy do fotek ;)
Skrzynka kablowa pospawana przeze mnie:
Obrazek
Wnętrze skrzynki wraz z zaciskiem uziemiającym i zaciskami do podłączenia kabla:
Obrazek
Kabel zasilający[w tym przypadku YAKY 4x50mm2]-Wiem o tym że przegiąłem,bo do zasilania 3 żarowek i gniazdka sam dalbym 3x2,5 ale żeby nie było niepotrzebnych wydatków zastosowałem w/w kabel.
Obrazek
"stojak" pełniący rolę uziomu i konstrukcji wsporczej do SK:
Obrazek
Podłączanie kabla pod zaciski...
Obrazek
Montaż przewodu doprowadzającego prąd do budynku:
Obrazek

Obrazek
Podłączenie bezpieczników[C4 na obwody oświetlenia,B16 na gniazdo]
Obrazek

Obrazek
Montaż instalacji elektrycznej w budynku i na zewnątrz:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zamontowane oprawy:
Obrazek
Po załączeniu:
Obrazek
Wkopywanie kabla:
Obrazek
Niedługo montaż tabliczki:
Obrazek
CDN... czekam na odpowiedzi :)
AD.1 Kabel YAKY4x50 ma obciążalność prądową ok 150A,tak więc przy samym montażu o tym wiedziałem
AD.2 Skrzynkę sprawdzałem pod względem szczelności-po montażu uszczelek woda do środka się nie dostaje po laniu struminiem wody przez ok 5min
AD.3 Zagadka:dlaczego doprowadziełm akurat 3 fazy ? bo miałem w tym jakiś cel,zgadnijcie jaki ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Linie kablowe

Postprzez slaweklampy » 15 sierpnia 2015, 16:05

Witam

Brak wyłącznika różnicowoprądowego jest moim zdaniem błędem.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Linie kablowe

Postprzez kamil » 15 sierpnia 2015, 19:11

Nie za płytko ten kabel ? Powinno być ok 80cm .
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: Linie kablowe

Postprzez KaszeL » 15 sierpnia 2015, 20:00

No właśnie, coś płytko ;) Bez podsypki, nie będzie taśmy itp :>
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8647
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Linie kablowe

Postprzez elek » 15 sierpnia 2015, 20:30

No nie powiem spawki pierwsza klasa na tej skrzynce :lol:
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Linie kablowe

Postprzez Whites86 » 15 sierpnia 2015, 21:35

w żaden sposób nie mogę pozytywnie ocenic wykonania podłączenia przewodów w tej skrzynce... mogłeś dać znać dał bym ci za darmo RBK 00 i pare listew zaciskowych, przynajmniej jakoś by to wyglądało, bo teraz jest to jedna wielka prowizora :roll: , ulozenie kabla tez nie mogę w żaden sposób nazwac jego wkopaniem, jak już i się niechcialo kopac to chociaż mogłeś dać te 50cm w ziemie
watpie też by ten stojak który pełni role uziomu był tym uziomem w rzeczywistości, skutecznośc tego uziemienia jest bardzo wątpliwa
w dodatku było to doprowadzenie prądu za licznikiem do budynku gospodarczego, nie lepiej było kupic najtansza plastikową rozdzielnice i powiesić ją na scianie budynku ?
co do reszty instalacji odnoszę wrażenie że sposób ułożenia rurek tez do końca przemyślany nie był ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Linie kablowe

Postprzez lampawls » 16 sierpnia 2015, 12:02

:arrow: slaweklampy różnicówki nie mapotrzeby dawać,bo cała instalacja w domu jest zabezpieczona różnicówką ;)

:arrow: kamil,KaszeL o tym że kabel jest płytko doskonale wiem,bo jest wkopany na około 20cm ,a powinien być na 70cm+podsypka z piachu+folia ostrzegawcza :)

:arrow: elek no widzę,że śmiech w ch**,ciekawe czy jak byłeś w moim wieku potrafiłeś spawać :P Ja sztukę spawania mam opanowaną od ok.2-3 miesięcy i cały czas się uczę ;)

:arrow: Whites tu akurat się z Tobą zgodzę,ale tak jw. wspominałem,ta listwa pochodzi ze słupa oświetleniowego :mrgreen: a co do stojaka i rozdzielnicy-uziom powinien być w miarę skuteczny,bo jest to kątownik o dł ok 150cm połączony płaskownikiem ze skrzynką,rozdzielnica natomiast w budynku odpada z tego względu,że jest w agresywnym środowisku,a dokładniej amoniak ;) a co do instalacji to jak najbardziej była przemyślana ;)

*dla sprostowania mam 18 lat i jestem uczniem II klasy a po wakacjach III szkoły technicznej o specjalności kolejowo-elektroenergetycznej i to właściwie moja pierwsza tego typu robota elektroenergetyczna ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Linie kablowe

Postprzez Whites86 » 16 sierpnia 2015, 15:40

lampawls napisał(a)::arrow: slaweklampy różnicówki nie mapotrzeby dawać,bo cała instalacja w domu jest zabezpieczona różnicówką ;)

:arrow: kamil,KaszeL o tym że kabel jest płytko doskonale wiem,bo jest wkopany na około 20cm ,a powinien być na 70cm+podsypka z piachu+folia ostrzegawcza :)

:arrow: elek no widzę,że śmiech w ch**,ciekawe czy jak byłeś w moim wieku potrafiłeś spawać :P Ja sztukę spawania mam opanowaną od ok.2-3 miesięcy i cały czas się uczę ;)

:arrow: Whites tu akurat się z Tobą zgodzę,ale tak jw. wspominałem,ta listwa pochodzi ze słupa oświetleniowego :mrgreen: a co do stojaka i rozdzielnicy-uziom powinien być w miarę skuteczny,bo jest to kątownik o dł ok 150cm połączony płaskownikiem ze skrzynką,rozdzielnica natomiast w budynku odpada z tego względu,że jest w agresywnym środowisku,a dokładniej amoniak ;) a co do instalacji to jak najbardziej była przemyślana ;)

*dla sprostowania mam 18 lat i jestem uczniem II klasy a po wakacjach III szkoły technicznej o specjalności kolejowo-elektroenergetycznej i to właściwie moja pierwsza tego typu robota elektroenergetyczna ;)


mogę się z Tobą założyć że uziom na pewno skuteczny nie jest, 1,50 w glebe to praktycznie nic, ja wykonując uziemienia bije na dzieńdobry 4-5 prętów o długości 1,5metra i dopiero mierze , bo często nawet te 4-5 prętów nie jest wystarczające :roll:

co do przemyślanej instalacji miałem na myśli głownie estetykę i sposób ułożenia rurek, patrząc na fotki widać że raczej nie było to dokładnie planowane tylko montowane jak leci :) ja osobiście ułożył bym to zupełnie inaczej ;)

tak pozatym pisałem o powieszeniu rozdzielnicy na ścianie budynku (na zewnątrz) bo domyśliłem się że z jakiegoś powodu musi być na zewnątrz ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Linie kablowe

Postprzez zawistak » 16 sierpnia 2015, 16:35

Witam,
Moim zdaniem: estetycznie-no cóż, nie wyszło zbyt dobrze, ale tego nie krytykuję. Sam nie jestem lepszy ;) . Jeśli chodzi o 3 fazy pewnie masz jakieś urządzenie dużej mocy na przykład silnik i ciężko jest tak przewód rozwijać i zwijać za każdym razem.
Co do uziomu to ja bym przynajmniej metodą techniczną, czyli woltomierz, amperomierz i 3 elektrody. Żeby przynajmniej wiedzieć na czym się stoi, bo z czego widzę instalacja jest w TN-S, ale nie doprowadziłeś przewodu ochronnego, więc wszystkie odbiory będą korzystały z tego uziomu i w przypadku zwarcia do obudowy musi przynajmniej wywalić RCD( ochrona dodatkowa, o tym trzeba pamiętać), podstawową powinno być dobre uziemienie, które spowoduje wyzwolenia zabezpieczeń i nie dopuści do wystąpienia na obudowie 230V. Dlatego na Twoim miejscu doprowadziłbym jeszcze żyłę PE. Wiem, zaraz ktoś powie, że po co, ale uziom z czasem traci swoje parametry, a w tym przypadku nawet nie wiadomo ile ma om.
Co do zastosowania kabla Alu to powiem Ci, że ja też mam zamiar tak zrobić na działce, mimo iż zasilanie jest z aku, a moce urządzeń rzadko przekraczają 1kW to też zastosuje gruby aluminiak. Powód: dużo tańszy, a cieńsze niż 16mm^2 nie występują.
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie kablowe

Postprzez elek » 16 sierpnia 2015, 17:29

lampawls napisał(a): :arrow: elek no widzę,że śmiech w ch**,ciekawe czy jak byłeś w moim wieku potrafiłeś spawać :P Ja sztukę spawania mam opanowaną od ok.2-3 miesięcy i cały czas się uczę ;)


W twoim wieku to jeszcze spawary nie dotykałem ale jak już dorwałem MAGa to po 15 minutach lepsze spawki robiłem, a chwilę potem cały piec CO wyspawałem, a spawać umiem metodami TIG, MAG/MIG i MMA z czego najlepiej spawa mi się TIGiem.
Powinieneś po spawaniu całość z obu stron wyczyścić dokładnie z rdzy i dopiero wtedy malować, teraz jak zacznie ci się rosa wewnątrz skraplać to zaraz może po tych spawkach rdza wyleść na zewnątrz a wtedy przy długim deszczu zacznie przeciekać.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Następna strona

Powrót do Linie napowietrzne i kablowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości