Odgromnik

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Odgromnik

Postprzez dawidizolator » 6 lipca 2010, 20:47

Obrazek Oto odgromniki na 15kV z mojej kolekcji.
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Odgromnik

Postprzez MRP200 » 7 sierpnia 2010, 22:34

Dość ciekawy i tajemniczy zarazem rodzaj ogranicznika.
13444 13445 13446
Obok na fotkach położona została teczka A4 dla porównania wymiarów.
Ten rodzaj ogranicznika to tzw. zwiernik tyrystorowy. Pomiędzy widocznymi szynami aluminiowymi włączone są "antybiegunowo" dwa tyrystory (jest to obwód główny), oraz układ sterujący. Produkowane są również zwierniki jednokierunkowe, zawierające jeden tyrystor. Zaletą zwierników tyrystorowych jest to, że załączony tyrystor stanowi praktycznie zwarcie i taki ogranicznik jest zdolny długotrwale przewodzić prąd nawet do 300 A. Załączenie zwiernika następuje przy napięciu 120 V. Przy 100 V przez zwiernik płynie prąd około 5 mA.
Ale gdzie stosuje się tego rodzaju urządzenie?
Na pewno nie do ochrony przepięciowej a w ... ochronie przeciwporażeniowej. Jedyne zastosowanie zwierników to obwody uszynienia w trakcji szynowej. Uszynienie, to rodzaj ochrony przeciwporażeniowej, chroniący konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej przed skutkami pojawienia się niebezpiecznego napięcia sieci trakcyjnej. Najprostsze to uszynienie indywidualne, czyli połączenie np. słupa trakcyjnego z szyną kolejową (tramwajową) odcinkiem grubego przewodu, najczęściej pręta stalowego lub linki stalowej.
Zgodnie z aktualnymi przepisami dot. kolejowej sieci trakcyjnej, uszynieniu podlegają również wszystkie większe obiekty metalowe lub przewodzące, nie będące elementami sieci trakcyjnej, a znajdujące się w odległości mniejszej niż 5 m od toru zelektryfikowanego. Takimi obiektami są wszelkie obiekty inżynieryjne typu kładki, mosty, wiadukty. Tyle, że takich obiektów nie można uszyniać bezpośrednio, ponieważ fundamenty tych obiektów są jednocześnie dobrym uziemieniem i powodowałyby powstawanie prądów błądzących. Dlatego takie obiekty uszynia się właśnie poprzez takie zwierniki.
MRP200
Moderator
 
Posty: 3928
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: Wągrowiec / Poznań

Re: Odgromnik

Postprzez elek » 7 czerwca 2015, 18:59

Nie znalazłem tematu o piorunochronach to wstawię tu. Jak widać Podkarpacie to bogaty rejon bo nawet drzewa mają własne piorunochrony :)
Obrazek
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1558
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Odgromnik

Postprzez MRP200 » 5 maja 2018, 21:49

Jakiś czas temu zdobyłem odgromnik prądu stałego GZM-4, który ma uzupełnić ozdobę wiaty. Dla wyjaśnienia, w tych odgromnikach oznaczenie liczbowe oznacza jednocześnie najwyższe napięcie robocze, w tym przypadku 4 kV, czyli do sieci trakcyjnej kolejowej. Generalnie stosowano je w miejscach, gdzie kablowy zasilacz łączył się z napowietrzną siecią trakcyjną. Produkowano również odgromniki GZM-09, na napięcie 0,9 kV i te były przeznaczone do trakcji tramwajowej.
No to czas na fotki, tym bardziej, że zrobiłem małą renowację obudowy tego odgromnika.
Obrazek
Tabliczka znamionowa mało czytelna, ale dałem sobie spokój z próbą jej czyszczenia.
Obrazek

Obrazek
Górna obudowa, czyli dzwon porcelanowy z górnym zaciskiem liniowym i podstawą, która jednocześnie jest zaciskiem uziemienia.
Obrazek
Zamknięcie dołu obudowy. Poszczególne elementy są ułożone w kolejności patrząc od góry: krążek z cienkiej folii miedzianej pełniący rolę membrany przeciwybuchowej, właściwa pokrywa zamykająca oraz deflektor ognia. Membrana przeciwwybuchowa pełni rolę zaworu bezpieczeństwa.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
A to już część elektryczna. Od góry mamy stos zmiennooporowy złożony z trzech płytek warystorowych karborundowych oraz podwójny iskiernik. Te lekko zardzewiałe walce to nic innego jak magnesy trwałe, co oznacza, że iskierniki, jak i same odgromniki są spolaryzowane. Wspomniany GZM-4 przeznaczony jest do kolejowej sieci trakcyjnej z minusem na szynie, a taki warunek spełnia krajowa kolejowa sieć trakcyjna.
Obrazek
Założony dolny dekiel, ale jeszcze bez deflektora.
Obrazek
A tutaj już z założonym doflektorem i dokręconymi ostatnimi wkrętami.
Obrazek
A tu już na miejscu, a przy okazji porównanie z jego niższym "bratem" GZM-09. Poniżej jeszcze dwie fotki porównawcze, z różnych ujęć.
Obrazek

Obrazek
MRP200
Moderator
 
Posty: 3928
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: Wągrowiec / Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość