Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez cieszyn » 27 września 2008, 22:25

Michal napisał(a):
DocBrown napisał(a):...ś?

Np. wkładka topikowa zwłoczna miała kiedyś nadrukowanego ślimaka,a ... ;)
to mi się podoba: wkładka o wolnym czasie zadziałania ma symbol ślimaka! :lol: :lol: :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez DocBrown » 27 września 2008, 22:26

Ślimaka na żadnej z wkładek nie widziałem, a mam też trochę takich zwykłych, wkręcanych, dzięki wielkie za informacje na temat tych bezpieczników, jeśli masz możliwość, to mógłbyś sfocić ułożone obok siebie wkładki stacyjne od najmniejszego, do największego rozmiaru?
DocBrown
 

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez Michal » 27 września 2008, 22:28

DocBrown napisał(a):Ślimaka na żadnej z wkładek nie widziałem, a mam też trochę takich zwykłych, wkręcanych, dzięki wielkie za informacje na temat tych bezpieczników, jeśli masz możliwość, to mógłbyś sfocić ułożone obok siebie wkładki stacyjne od najmniejszego, do największego rozmiaru?

Skontaktuję się w poniedziałek z kolegą z pogotowia energetycznego,bo nie mam tylko tych największych.Jak załatwię to zrobimy porównanie ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez DocBrown » 27 września 2008, 22:30

OK z góry dzięki :)
DocBrown
 

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez DocBrown » 27 września 2008, 22:33

Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego wkładek stacyjnych nie wolno wymieniać pod obciążeniem?
DocBrown
 

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez Michal » 27 września 2008, 22:39

DocBrown napisał(a):Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego wkładek stacyjnych nie wolno wymieniać pod obciążeniem?

Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia łukiem elektrycznym.Tymi wkładkami są zabezpieczane obwody o dużym obciążeniu.Wprawny elektryk włoży taką wkładkę pod obciążeniem,ale trzeba założyć do tego specjalne rękawice i okulary i zrobić to bardzo szybko.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez cieszyn » 27 września 2008, 22:41

DocBrown napisał(a):Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego wkładek stacyjnych nie wolno wymieniać pod obciążeniem?


Wg mnie z wielu powodów, ale najważniejszy jest taki, że taka wymiana, jeśli by nawet była bezpieczna dla montera, to wywołałaby potężny łuk prądowy z błyskiem włącznie w momencie odłączania wkładki

I wtedy by było jak to mówią starzy elektrycy:

Huk, błysk i czarny pysk!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez DocBrown » 27 września 2008, 22:42

Aha, więc chodzi o to, że istnieje niebezpieczeństwo powstania łuku, który może się rozciągnąć na dosyć znaczną długość i w ten sposób porazić albo poparzyć osobę wymieniającą wkładkę?
DocBrown
 

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez Michal » 27 września 2008, 22:48

DocBrown napisał(a):Aha, więc chodzi o to, że istnieje niebezpieczeństwo powstania łuku, który może się rozciągnąć na dosyć znaczną długość i w ten sposób porazić albo poparzyć osobę wymieniającą wkładkę?

Przy napięciu 400V ten łuk za bardzo się nie rozciągnie,ale o to głównie chodzi.Ja kiedyś wkładałem BMa 200A w obwód,gdzie było zwarcie i całe szczęście,że się odwróciłem podczas tej czynności,bo coś przeczuwałem-taka wkładka 200A z byle powodu nie" wywala" :geek:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Bezpieczniki Mocy, czyli BMy

Postprzez cieszyn » 27 września 2008, 22:49

Michal napisał(a):
DocBrown napisał(a):Aha, więc chodzi o to, że istnieje niebezpieczeństwo powstania łuku, który może się rozciągnąć na dosyć znaczną długość i w ten sposób porazić albo poparzyć osobę wymieniającą wkładkę?

Przy napięciu 400V ten łuk za bardzo się nie rozciągnie,ale o to głównie chodzi.Ja kiedyś wkładałem BMa 200A w obwód,gdzie było zwarcie i całe szczęście,że się odwróciłem podczas tej czynności,bo coś przeczuwałem-taka wkładka 200A z byle powodu nie" wywala" :geek:


Więc widzę, że ten wierszyk o " błysku i czarnym pysku" ma coś z prawdy :lol: :lol: :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości