Rodzaje przewodów

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez MRP200 » 17 marca 2010, 21:31

Sztukowanie przewodów opisanym przed Doca sposobem miałem okazję wykonywać niejednokrotnie, nawet na budowach, gdzie instalacja robiona była "od zera". Samo życie. A to przewód ucięty na wymiar okazał się za krótki. A to instalatorzy od gazu przewiercili przewód. Raz nawet wycięli mi dwa WLZ-ty. Najczęściej takie niuanse wychodzą na jaw dopiero po tynkach i nie ma innej rady jak właśnie takie sztukowanie przewodów.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez amisiek » 17 marca 2010, 22:19

No i wreszcie wiem - sam to robiłem, łączyłem, zalutowywałem, nagrzewałem skurczybyki ale nie wiedziałem, że to się raupą nazywa. Pozostaje jedno ważne pytanie - jak raupa wykonana w porządny sposób ma się do ochrony przeciw wilgoci, jaką daje zewnętrzna opona kabla. Czy w praktyce przecięcie ciągłości takiej ochrony nie jest niczym poważnym? Nie wywala różnicówka w przypadku wilgoci?
W przypadku koncentrycznych kabli w.cz. jest to poważny problem, wysuszenie zamoczonego koncentryka jest praktycznie niemożliwe a straty rosną niesamowicie. O problemach z kablami przy dużych mocach w.cz. mogę napisać w innym wątku, bo to bardziej off topic, niemniej efekty bywają spektakularne, ze stopieniem izolacji i miedzi włącznie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez MRP200 » 17 marca 2010, 23:06

Raupa to sposób łączenia żył na tzw. skrętkę.
Inna sprawa to szczelność powłoki. Jak to mawiają doświadczeni mufiarze - hudraulika. W przypadku instalacji wewnętrznych owinięcie taśmą izolacyjną jest w zupełności wystarczające. Pojedyncza rura termokurczliwa równie dobrze spełnia swoje zadanie. Co innego gdyby taki przewód był na zewnątrz. Wtedy konieczne jest użycie rur termokurczliwych z klejem. Tego rodzaju rury są powszechnie stosowane w mufach kablowych (np. zestawy ZRM prod. RADPOL) na kable niskiego napięcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też owinięcie taśmą gumową samowulkanizującą. Ta taśma bywa też stosowana do naprawy uszkodzonej powłoki kabla w sytuacji, jeżeli nie doszło do uszkodzenia izolacji żył.
W środowisku bardzo wilgotnym stosowane są specjalne zestawy rur termokurczliwych (oznaczenie JLP prod. RADPOL). Ten zestaw jest specjalnie dedykowany do łączenia kabli od pomp głębinowych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez elektryk » 18 marca 2010, 15:17

DocBrown napisał(a):
elektryk napisał(a):W moim pomieszczeniu gospodarczym dziadek dawno temu robił instalacje, puszki są z jakiegoś pudełka i połączone raupą.


A raupa po skręceniu została oblutowana?
Bo jak nie to radzę czym prędzej to poprawić zakładając złączki śrubowe.


Pewnie tak bo są zaizolowane.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez Whites86 » 18 marca 2010, 15:44

to ze sa zaizolowane to nieoznacza ze są polutowane, nieraz spotykalem sie z partacką raupą z przewodami aluminiowymi ktore byly niby zaizolowane :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Rodzaje przewodów

Postprzez elektryk » 20 marca 2010, 16:42

Ale też spotkałem się z nieizolowanymi raupami w puszkach.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Poprzednia strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości