Lampy, oprawy i kable

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Lampy, oprawy i kable

Postprzez amisiek » 20 lutego 2010, 17:17

Prośba czysto praktyczna, związana z podłączeniem opraw. Niekiedy są to odległości rzędu kilkudziesięciu metrów przy mocy 0,5 kW i więcej. Czy ktoś, obeznany na codzień z elektryką praktyczną, mógłby podać typowe wartości przekrojów przewodów, które w bezpieczny i efektywny kosztowo sposób posłużą do połączenia opraw? Niby można dać 2,5 mmkw nawet przy małej oprawie, ale kable kosztują, tym więcej, im większy przekrój miedzi mają.
Chodzi mi o tabelkę typu:
70W MH/SON, odległość 10m, przekrój, odległość 20m przekrój, odległość 50m - przekrój... to samo dla typowych mocy 70, 100, 250, 400, 2x250, 2x400.
Jeśli ktoś zrobi dla nas taką tabelkę, to ja ją przekonwertuję i wystawimy, na pewno się przyda.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez MRP200 » 20 lutego 2010, 23:28

Dla 2x400 W, przy założeniu, że oprawa nie posiada kompensacji mamy około 7 A.
Jezeli chodzi o obciążalność przewodu/kabla to spokojnie można przyjąć 1,5 mm2, ponieważ w najgorszych warunkach ma długotrwałą obciążalność około 17 A, lub nawet 1,0 mm2, który ma długotrwałą obciążalność około 13 A.
Inna sprawa to spadki napięć. W projektach przyjmuje się, że w obwodach oświetleniowych nie powinny przekraczać 2%, ale w praktyce wyładowcze źródła światła radzą sobie doskonale nawet z 5% spadkiem.
Dla przypadku: 2x400 W; przewód 1,5 mm2, długość 50 m spadek napięcia dla wspomnianych 7 A wychodzi około 2,2%.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez DocBrown » 20 lutego 2010, 23:49

Dziś byłem na robocie w bloku sprzed 14 lat, praktycznie wszystkie przewody jakie tam są to Cu 1,5mm2 :lol:
Niech mnie ktoś oświeci, czy jest to zwykłe, elektryczne niechlujstwo, czy 14 lat temu wg normy obowiązywał przekrój 1,5mm2 także dla obwodów gniazd ?
DocBrown
 

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez KaszeL » 20 lutego 2010, 23:58

Jest gorzej niż myślisz. Nie ma przepisów mówiących o tym, że trzeba przestrzegać norm. Inna sprawa, że normy same w sobie to raczej zbiór zaleceń, nie do końca bezwzględnych :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 00:06

Z tego co ja wiem, to stosowanie się do norm jest dobrowolne, choć niektóre są obligatoryjne, tzn te które są ujęte w rozporządzeniach, czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie.
Ja staram się stosować zalecenia z norm, no chyba że zaprzeczają zasadom zdrowego rozsądku :lol:
DocBrown
 

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez MRP200 » 21 lutego 2010, 00:52

Normy i przepisy mówią, aby przekrój przewodu/kabla dobrany był do spodziewanego długotrwałego obciążenia.
W budownictwie mieszkaniowym przyjęto zasadę, że w obwodach oświetleniowych stosuje się 1,5 mm2, natomiast w obwodach gniazd - 2,5 mm2. WLZ-ty to obecnie co najmniej 6 mm2. Wyjątek stanowią obwody gniazd wykonane metodą "bezpuszkową" łączone w zamknięty pierścień. Tu można dopuścić 1,5 mm2, ponieważ na dobrą sprawę mamy zasilanie dwustronne, czyli 2x1,5 = 3 mm2.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 09:17

Tam jest na szczęście klasyczna instalacja puszkowa, choć niektóre gniazda są "przelotowe" tzn z jednego idzie zasilanie na inne, częstokroć po drugiej stronie ściany :twisted:
W ogóle instalacja tam jest dziwna, od licznika do mieszkania idą 3 przewody, L, N oraz PE, natomiast w mieszkaniu wszędzie prócz łazienki jest klasyczne TN-C, czyli dwuprzewodówka :roll:
Natomiast do łazienki idzie instalacja 3 przewodowa w układzie TN-S, na dodatek gniazda zabezpieczone są przez RCD, a przekrój zastosowanych przewodów, to 2,5mm2 i są to porządne przewody typu YDYp, reszta to niestety YDYt :evil:
DocBrown
 

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez KaszeL » 21 lutego 2010, 09:34

MRP200 napisał(a):Normy i przepisy mówią, aby przekrój przewodu/kabla dobrany był do spodziewanego długotrwałego obciążenia.
W budownictwie mieszkaniowym przyjęto zasadę, że w obwodach oświetleniowych stosuje się 1,5 mm2, natomiast w obwodach gniazd - 2,5 mm2. WLZ-ty to obecnie co najmniej 6 mm2. Wyjątek stanowią obwody gniazd wykonane metodą "bezpuszkową" łączone w zamknięty pierścień. Tu można dopuścić 1,5 mm2, ponieważ na dobrą sprawę mamy zasilanie dwustronne, czyli 2x1,5 = 3 mm2.


Zgadza się, problem w tym, że nie ma obowiązku stosowania norm. To o czym napisałeś, to dobra praktyka instalatorska - i bardzo fajnie, że coś takiego się zakłada. Niestety zdarzają się partacze - mieszkanie które obecnie wynajmuje jest okablowane 1,5mm2 nawet na gniazda. Na obwodzie gniazd w jedynym pokoju mam eskę 10A. Przy znamionowym obciążeniu napięcia w takim gnieździe siada o prawie 10V(!). Co jak bym miał 16A? W sumie niby wolno, 1,5mm wytrzymuje te 16A długotrwałego obciążenia - strach się bać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez DocBrown » 21 lutego 2010, 09:37

Za jakieś pół roku albo rok w tym mieszkaniu w którym pracowałem będzie remont, namówiłem klientkę na wymianę przewodów :)
DocBrown
 

Re: Lampy, oprawy i kable

Postprzez KaszeL » 21 lutego 2010, 09:40

Ja nie mam ochoty tego robić w wynajmowanym mieszkaniu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron