Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 9 maja 2014, 22:56

Tak samo jak wyłączniki pełno olejowe np WOWR lub WOWS były ciężkie w eksploatacji a nawet niebezpieczne. Mi kiedyś rozerwało takiego w stacji :roll:
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez swietlik » 10 maja 2014, 05:10

Ekspanzyna tak jak wspomnieliście to woda destylowana z dodatkiem giliceryny oraz środka przeciwko glonom itp. przez to ten charakterystyczny zielonkawy kolor.

Widziałem pole 15kV BKRu, w którym był kiedyś WOWR, celka zamykana była stalową kapsułą, wizjer w drzwiach, w środku misa olejowa, prawdopodobnie miało to chronić w czasie eksplozji wyłącznika ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 10 maja 2014, 12:03

Tak u nas na Swojcu kiedyś były tez takie polno olejowe WOWRY to była tzw komora przeciwwybuchowa. Dolna kadż wyłącznika była schowana w takim bunkrze. a górna klapa wzmocniona. Pracowały na napięcie 30 KV. W Pełno olejowych wyłącznikach robiło się takie komory przy napięciach 30 kV i jeżeli moce zwarciowe były znaczne. Mój WOWR którego rozerwało był na napięcie 10kV i stał normalnie w celce. Mieliśmy planowe przełączenia. Po załączeniu WOWRA wychodząc ze stacji było słychać bulgotanie. Jedynie co mi pozostało to uciekać do wyjścia. Potem BUMMM i WOWR wyjechał z Celki. Wszystko było w gorącym oleju itp. Niestety nie miałem wtedy apartu. Bo byłaby fotorelacja :mrgreen:

Co do ekspanzyny u nas była to zwykła woda destylowana z gliceryna bez innych domieszek. Ciesze się ze miałem przez jakiś czas możliwość obsługi takich wyłaczników i ich przeglądów.TO BYŁ DLAMNIE ZASZCZYT :mrgreen: :mrgreen: Były jakie były ale z wyglądu wyłączniki ekspansyjne maja coś w sobie co przyciaga. Lubie stara energetyke
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez swietlik » 11 maja 2014, 09:51

Na pewnym gpzcie widziałem zdjęcie po wybuchu wyłącznika 110kV, które zrobili dyżurni. W polu 110kV był wyłącznik małoolejowy VMM, podobno przeglądy wyłącznika były robione byle jak i wskutek wyładowań niezupełnych rozerwało jedną kolumnę. W skutek pożaru zniszczeniu uległo całe pole tj. wyłącznik oraz przekładniki prądowe. Pożar był konkretny z uwagi na masę oleju. Na zdjęciu pola po wybuchu widziałem wypaloną czarną ziemię, na której kontrastowała potłuczona białej porcelana ;)
Sam brałem udział w wymianie przekładnika prądowego w linii 220kV po eksplozji. Paskudna robota, ziemia przesiąknięta olejem (jak brygady pierwotnych cieli gumówką to od iskier zapalała się gleba), wszystko brudne od oleju i sadzy.... ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez amisiek » 11 maja 2014, 10:09

To niezła demolka... A właśnie - jak to jest ze zwarowskimi wyłącznikami DLF ze sprężonym powietrzem? Pewnie stopniowo zastępowane są przez wyłączniki z sześciofluorkiem siarki albo próżniowe, bo to nowsza technologia...
edit - w załączeniu informacje z katalogu na temat DLFów.
Załączniki
ZAŁ_15.5_DLF_informacje katalogowe.pdf
Informacje katalogowe o wyłącznikach DLF (prod ZWAR im. Dymitrowa, ul. Żegańska w Warszawie tel. 12-00-11, tlx 813449 zwar pl)
(5.49 MiB) Pobrane 264 razy
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez swietlik » 11 maja 2014, 11:42

Wyłączniki próżniowe raczej stosuje się u nas na średnie...obecnie na nowych stacjach, w najwyższych napięciach stosuje się wyłączniki z gazem SF6.
Wyłączniki na sprężone powietrze, na stacjach najwyższych napięć są jeszcze dość popularne. A gdy się o nie należycie dba to nie przysparzają problemów. Oczywiście w stacji wyposażonej w wyłączniki powietrzne, ISP (instalacja sprężonego powietrza) musi być stale przeglądana i konserwowana. W zbiorniku wyłącznika ciśnienie dochodzi do 30 atmosfer, bardzo nie lubię przeprowadzać sprawdzeń przy tych wyłącznika, bo huk przy wyłącz/załącz jest niesamowity, zatyka bębenki w uszach :roll: Na pewnej stacji 400kV w Poznaniu, pod wyłącznikami powietrznymi, w miejscu gdzie jest wydmuch powietrza z kolumn wyłącznika trawa nie rośnie ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez Kwazor » 11 maja 2014, 13:01

A macie jakieś zdjęcia tych Wowr WOWS ?
BO w necie nic albo źle szukam...

Dobra "mine" WOWR znalazłem faktycznie jak łupnie to jak mina ... ( wali od przeciążenia >10KVa czy zwarcia ? )
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez swietlik » 11 maja 2014, 13:22

Wszystko jest na Naszym forum ;)
swietlik napisał(a):Zagadka, kto powie co to jest ;)
Obrazek


swietlik napisał(a):To jest bardzo stary wyłącznik olejowy. A co tam będę się produkował, oto tabliczka znamionowa:
Obrazek


Wiem od starych energetyków, że dawniej takie wyłączniki WOWR na większych MST współpracowały z wyzwalaczami pierwotnymi...

:arrow: strike241 Czy są u Was gdzieś jeszcze na rozdzielniach wyzwalacze?? U nas dawno z tego zrezygnowano...wszytko "na kołku podparte" bo zwarcie ma być wyłączone w GPZcie. Starzy zabezpieczeniowcy opowiadali mi jak dawniej jeździli na MST na sprawdzenia wyzwalaczy. Tyle, że musieli mieć przy sobie agregat ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez lukaszlbn » 11 maja 2014, 13:46

Czy są jakieś rozwinięcia skrótów WOWR i WOWS? czy po prostu tak się nazywają? :D
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 11 maja 2014, 15:03

lukaszlbn napisał(a):Czy są jakieś rozwinięcia skrótów WOWR i WOWS? czy po prostu tak się nazywają? :D


WOWR- Wyłącznik olejowy wnętrzowy ręczny (chodzi o napęd reczny)
WOWS- Wyłącznik olejowy wnętrzowy silnikowy (napęd silnikowy)
WONR- Wyłącznik olejowy napowietrzny ręczny
WONS- Wyłącznik olejowy napowietrzny silnikowy

swietlik mamy dosłownie we Wrocławiu może z 5 pełno olejowych wyłączników z 2 są na ciągu kablowym i posiadają wyzwalacze pierwotne nadprądowe czyli klasyczne VIP-y . Także w stacjach gdzie są wyjścia na linie napowietrzna i mniej ważnych odbiorców są wyłączniki mało olejowe SCI-24 i wszystkie takie przypadki mniej ważnych odgałęzień są zabezpieczone nadprądowymi VIP-ami żeby w razie uszkodzenia nie wyłączyć całego ciągu tylko odgałęzienie.
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości