Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 19 października 2007, 23:42

przez neon44 20 października 2007, 00:32

Wypatrywanie pozostałości wind korbowych jest jeszcze gorsze od wypatrywania latarni gdyż człowiek gapi się po ścianach budynku


To rzecz gustu, a ta jak wiadomo, dyskusji nie podlega.
Nikogo nie zmuszam do zachwytu nad tymi starymi mechanizmami. Tym bardziej do ich szukania. Dla mnie to jednak jest bardzo ciekawe zajęcie, nie mające nic wspólnego z gapieniem się po ścianach
Akurat mnie bardzo interesują te mechanizmy, i to bardziej niż zawiłości budowy i działania lamp takich czy innych, więc staram się w tej kwestii zdobywać nowe informacje, ot, wszystko.

Każdemu, kto może mi w tym pomóc będę bardzo wdzięczny.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez neon44 » 19 października 2007, 23:48

ślady wind trudniej zauważyc po prostu
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 14 listopada 2007, 23:09

Witam

Dziś kolejne dowody na to, że windki montowano dość często na Śląsku (wyżej są zdjęcia z Dąbrówki Małej)
Byłem pare dni temu w Katowicach. Zrobiłem sobie mały spacer ul. Gliwicką od Pl. Wolności.
Może mam już tak wprawne oko, że naprawdę w kilka minut wypatrzyłem bodaj 3 ślady po tych sympatycznych mechanizmach, w tym jeden w bocznej uliczce (Jana Sobieskiego). Odnalazłem tam też stare uchwyty ruchome do odciągów trakcji tramwajowej, niektóre jeszcze na chodzie, a na pewno pochodzą z pk. 1920 roku, bo takie same wówczas w tych latach były w Cieszynie, co już tu opisywałem. Te uchwyty umieszczę we właściwym dziale forum.

Teraz fotki:
Strzałkami pokazuję kółka odciągowe oraz w jednym przypadku szpilki w murze, na których montowano bęben mechanizmu windki korbowej

Ul. Jana Sobieskiego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ul. Gliwicka tuż przy pl. Wolności
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez neon44 » 22 listopada 2007, 23:53

Szukałem dziś śladów wind korbowych w Chorzowie na głównej ulicy reprezentacyjnej miasta lecz 90% kamienic zostało wyremontowane i wszelkie ślady znikły :x
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 23 listopada 2007, 21:50

neon44 napisał(a):Szukałem dziś śladów wind korbowych w Chorzowie na głównej ulicy reprezentacyjnej miasta lecz 90% kamienic zostało wyremontowane i wszelkie ślady znikły :x


DZIĘKI!! Jak do tej pory nie mam tu kumpla od tego tematu - nie zrozum mnie źle, wcale Cię nim nie robię.
Jestem samotnym wielbicielem tych mechanizmów, wychowałem się pośród nich, zawsze mi towarzyszyły, teraz to wiem po latach. Nadawały mojemu miastu koloryt, klimat i wogóle

A co do śladów, to faktycznie, wszelkie remonty (tylko te solidne) powodują, że wszelki ślad po nich ginie.

Nadszedł więc czas żeby wnieść trochę świeżej krwi - zapodam zdjęcia śladów tych mechanizmów z Czeskiego Cieszyna - w wersji LUX.

A jakbyś kiedyś (mówię też do innych forumowiczów) szedł ulicą gdzie są stare kamienice, to popatrz czasem w górę, szczególnie na bokach budynków, tam, gdzie się dom kończy lub zaczyna, obok rynny lub nie, są jeszcze ślady. Ten mechanizm miał swoje lata świetności w okresie ok. 1910-1922 czy jakoś tak. Szukam starych gazet, sprzed wojny, bo może tam się znajdzie coś na ten temat, jakiś reportaż, jakieś info, że gdzieś właśnie zamontowali to "nowoczesne urządzenie"
Może ktoś z Was ma w domu jakieś stare gazeciska?

MOim zdaniem, zasięg zastosowania był w miarę szeroki w tych latach, wtedy bowiem technika nie szła aż tak szybko do przodu, myślę, że wtedy nie było aż tylu np. producentów opraw czy żarówek jak dziś, tak?

Jak ktoś chce mi pomóc w tropieniu tych mechanizmów, to najlepiej wybrać się w jakieś boczne uliczki (sam niedawno wlazłem w boczną ulicę od Gliwickiej w samym centrum Katowic i w 3 minuty znalazłem ze 3-4 ślady windek!!! - zresztą na samej Gliwickiej też znalazłem!)
Tam, gdzie tynk trochę pynk, i odstaje od muru, i gdzie dawno nikt nie remontował elewacji można znaleźć ślady tych mechanizmów
8-) :lol: 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 23 listopada 2007, 23:04

Dobra - sam se odpowiem:

Nadszedł więc czas żeby wnieść trochę świeżej krwi - zapodam zdjęcia śladów tych mechanizmów z Czeskiego Cieszyna - w wersji LUX.


No to wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Warto zwrócić uwagę, na ozdobne, metalowe elementy, który towarzyszyły kółkom odciągowym na elewacji!
Nigdzie tego nie widziałem, tylko w Czeskim Cieszynie.
Są to - moim zdaniem - pierwsze tego typu elementy tego rozwiązania, najbardziej eleganckie, samo kółko było dość kunsztownie wykonane, potem montowano już tylko zwykłe kółko na elewacji.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 26 listopada 2007, 23:11

Zupełnie nie zrażony brakiem Waszej reakcji na moje extra fotki z Czech (o, nawet sam se odpowiedziałem!) ( :( )
chcę Wam powiedzieć, że odnalazłem namacalny dowód, że te fajne mechanizmy stosowane były we WROCŁAWIU!!!

Załączam kilka zdjęć, lekko obrobionych.

Tu widać oryginalną windkę, ale jest mała i słabo widoczna, więc dokleiłem do niej obrazek takiej, jaką znam z Cieszyna

Pokazuję tu ulicę Ofiar Oświęcimia - lub Szajnochy (?)
(ulica Ofiar Oświęcimia to krótka ulica, równoległa do Oławskiej, prostopadła do Szewskiej, Łaciarskiej i Gepperta - ale rozdziela ją Świdnicka)
(ulica Szajnochy jest niedaleko: zaczyna się od Gepperta , przechodzi w Psie Budy i przechodzi przez Ruską)
windka_ulica_Ofiar Oswiecim.jpg
windka_ulica_Ofiar Oswiecim.jpg (79.37 KiB) Przeglądane 3836 razy


ulica Szajnochy - widok z dawnych, przedwojennych czasów. Oj jakbym się dorwał do tego sprzęgła elekrycznego na przewieszce :twisted: :!: Chyba nie dojdziemy do tego, co to za oprawa :o :?: :idea: :cry:
Przewieszka Ulica Szajnochy.jpg
Przewieszka Ulica Szajnochy.jpg (65.92 KiB) Przeglądane 3828 razy


ulica Szajnochy - to samo, ale widok obecny i ślady na elewacji
Szajnochy 1.JPG
Szajnochy 1.JPG (69.61 KiB) Przeglądane 3835 razy

Następne zdjęcia też pochodzą z tej ulicy, lub z ulicy Szajnochy, proszę o korektę, jeśli trzeba.
Przekopałem GIGABAJTY netu, żeby znaleźć te parę zdjęć :( :!: - warto było.
Szajnochy.JPG
Szajnochy.JPG (54.75 KiB) Przeglądane 3836 razy


Mam gorący apel do każdego, kto jest wrocławskim forumowiczem lub nie, ale bywa w tym mieście.
Potrzebne mi są współczesne zdjęćia z tych miejsc (a może jest ich na tej ulicy więcej?)
Ja tu pokazuję współczesne zdjęcia, ale one są robione z daleka, albo też auta zasłaniają miejsce, w którym wisiała windka na elewacji.

PRoszę więc kol. LUNOIDE, OURW .............. pomóżcie cieszynowi :!: zróbcie mi tonę zdjęć tego miejsca (lub podobnych miejsc na tej ulicy - lub innych, jeśli wiecie, gdzie) :( :( :( :( (Miernicza, skrzyż. Kuźniczej i Uniwersyteckiej ...)
- to ostatnie Wam pokażę:
Aha, samą oprawę wykopiowałem ze zdjęcia i wkleiłem obok, bo ją słabo widać.
Windka Skrzyżowanie ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej.jpg
Windka Skrzyżowanie ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej.jpg (93.14 KiB) Przeglądane 3833 razy


PS. zdjęcia pochodzą z:
http://www.wratislawia.net
oraz
wroclaw.hydral.com.pl
Ostatnio edytowano 27 listopada 2007, 16:31 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez KaszeL » 26 listopada 2007, 23:57

Jesteś niesamowity w swojej wytrwałości.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 27 listopada 2007, 00:04

KaszeL napisał(a):Jesteś niesamowity w swojej wytrwałości.


:oops: :oops: :oops:





- i to mi w życiu poza-forumowym też nieźle służy 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez neon44 » 27 listopada 2007, 00:08

Przyznam, że szukanie śladów wind korbowych jest dosyć trudne z uwagi na fakt iż trzeba patrzeć na każdy hak i cokolwiek co wystaje z budynku :mrgreen: Tym bardziej podziwiam Cieszyna
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości