Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez KaszeL » 9 sierpnia 2007, 00:02

Cieszyn, a może jakiś fotolab zrobi Ci porządne skany tych klisz? Warto zapytać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 9 sierpnia 2007, 08:18

a może jakiś fotolab zrobi Ci porządne skany tych klisz? Warto zapytać.


Tak, będę próbował w różny sposób. Ale kwestia kosztów też jest brana pod uwagę, zacznę od własnego pomysłu na skanowanie, potem zrobię to u jakiegoś fachowca i porównam wyniki. To zdecyduje, jaką drogą pójdę dalej.

Zachęcam innych do pokazania własnych zbiorów archiwalnych, na których zachowały się oprawy, słupy oświetleniowe itd. Sam się z dużym zaskoczeniem przekonałem, że na starych prywatnych zdjęciach jest naprawdę dużo do obejrzenia

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 9 sierpnia 2007, 13:12

Moi drodzy

Nie czekam tak bezczynnie, aż wątek windek korbowych się rozrusza.
Przekopuję Gigabajty Internetu w poszukiwaniu śladów ....
wydaje mi się, że coś mam

Kto jest z Zabrza albo okolic??

1. Natrafiłem na stare zdjęcia z Zabrza no i tam jest miodowo!
Oprawy wiszące na przewieszkach odnalazłem na:
- ulicy, gdzie jest Hotel (nie znam ulicy, ale on jest na rogu i ma kształt owalny)
- Urząd Miasta - lata 60 te
- sklep Goplana (ponoć jest ten sklep tam do dziś?)
- ul. Wolności
-
Dodatkowo:
kościół ewangelicki - (na słupie wisi sobie ukosem ORZ-1)

Na innych fotkach i starych widokówkach jest też trochę innych opraw, są na słupach pionowe oprawy, dużo większe niż oprawa z mojego avatara, ale podobne, itd.

Zdjęć nie załączam, bo nie mam zgody autorów (czekam)

Zatem jeśli ktoś ma blisko do Zabrza, może uda mu się odnaleźć ślady instalacji windek na elewacji ??
Nie ma gwarancji, że oprawom wiszącym na tych przewieszkach towarzyszyły windki korbowe, ale może tam też były, tak to wtedy robiono, potwierdza to układ linek oraz kabel elektryczny, mam tak samo na starych zdjęciach z Cieszyna, gdzie pod oprawami, na elewacji, były windki korbowe ...


2. Natrafiłem też w Internecie na stare zdjęcia opraw wiszących na przewieszkach w Chorzowie, w okolicach poczty, być moze więc i tam były windki korbowe??? Oprawy to to mogą być: ORP-2, ORZ-10, ORZ-13 piszę mogą, bo bez zajrzenia do środka nie da się nic powiedzieć...

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 13 sierpnia 2007, 10:08

1. Rozumiem, że sezon urlopowy w pełni i trochę ciszy jest też na tym Forum

Niemniej ciekaw jestem, czy ktoś odpowie mi na te informacje o śladach windek korbowych w Chorzowie i Zabrzu?
Zdjęć jeszcze nie zamieszczam, bo wciąż czekam na zgodę autorów tej witryny

2. Dobra wiadomość. Po mojej wycieczce do Czeskiego Cieszyna wzbogaciła się moja wiedza o windkach korbowych, natrafiłem tam na ich liczne ślady i są to baaaardzo ciekawe ślady.
Jak tylko opracuję ten ciekawy materiał, to go tu umieszczę - o ile zdążę przed urlopem, który tuż, tuż ....

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez KaszeL » 13 sierpnia 2007, 14:00

Może po prostu nie ma u nas osób z tych okolic? Ja np. jestem z Poznania, i nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 13 sierpnia 2007, 14:12

Może po prostu nie ma u nas osób z tych okolic?


Oj, nie byłbym tego pewien.
Kolega Neon44 zdaje mi się jest ze Śląska i jest blisko tych miast, obiecał nawet jakiś wypad w te lub podobne rejony w celu sfocenia tamtych okolic ....

Staszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez KaszeL » 14 sierpnia 2007, 04:31

Ok, w takim razie zwracam honor :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez rtęciówka » 14 sierpnia 2007, 07:15

Ja jestem z Myszkowa. 40min drogi do Katowic, Chorzowa. Podobnie do Zabrza. Tylko nie mam cyfrówki :cry:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez cieszyn » 14 sierpnia 2007, 07:25

Tylko nie mam cyfrówki


Nie martw się Rtęciówko, dziś można kupić w niezbyt wygórowanej cenie dobrego cyfraka.
Osobiście doradzałbym zakup czegoś lepszego, nawet na raty, ale jak na początek wystarczy Olympus FE210, Panasonic LS60 czy jakiś Samsung z optyką Leici S650?

Zachęcam, bo radość jest z tego wielka

STaszek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winda korbowa do opuszczania opraw na przewieszkach

Postprzez andrzejlisek » 20 sierpnia 2007, 11:44

Co do skanowania przyszedł mi do głowy taki pomysł (nie próbowałem tego):

Słyszałem, że te bardzo stare negatywy o większych formatach bywały na szkle. Nie wiem, jak to jest w Twoim przypadku. Jeżeli nie jest na szkle, tylko na błonie, to zamów u szklarza szybkę o wymiarach nieco większych niż wymiary negatywu.

Pokrywę skanera możesz zdjąć, żeby nie przeszkadzała, nie będzie potrzebna.

Połóż na szybie negatyw.Jeżeli negatyw jest na szkle, to połóż koniecznie stroną z emulsją do szyby. Jeżeli negatyw jest na błonie, to połóż negatyw, a na negatyw połóż szybkę zamówioną u szklarza.

Przygotuj sobie silną żarówkę halogenową na 12V, najlepiej taką okrągłą z własnym odbłyśnikiem. Przygotuj też zasilacz z regulowanym napięciem 0-12V. Włącz żarówkę na pełnym napięciu.

Włącz skanowanie w trybie odcieni szarości (jeżeli negatywy są czarno-białe, to nie ma sensu skanować w kolorze) w najwyższej rozdzielczości skanera.

W miarę jak wózek z elementami światłoczułymi się przesuwa, przesuwaj żarówkę nad negatywem utrzymując stałą odległość ok. 10cm.

Jeżeli skan będzie niedoświetlony lub prześwietlony to próbuj z różnymi mocami światła (przez regulację napięcia) i różnymi odległościami żarówki od skanera. Czasem może też być ważny kąt padania światła lampy na skaner.

Jeżeli nie masz żarówki halogenowej ani zasilacza z regulowanym napięciem, możesz na początek próbować z różnymi lampami, jakie masz.

Cały pomysł polega na tym, żeby negatyw podświetlać z drugiej strony, ponieważ jest on półprzezroczysty.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości