Mechaniczne zegary sterujące

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez leon0785 » 29 sierpnia 2010, 20:59

Mój Metron ZB-00 z 1969r.
Zegar przeszedł generalny remont kilkanaście lat temu po czym trafił w moje łapki i leży sobie tak bezpiecznie od wielu lat w mojej piwnicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

16754

16756
Ostatnio edytowano 29 sierpnia 2010, 21:25 przez leon0785, łącznie edytowano 1 raz
leon0785
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 29 sierpnia 2010, 21:01

Te siekiery wyglądają złowieszczo.
A sam zegar fajny, jest w bdb stanie, masz do niego dekielek zacisków ?
Ciekawe po co możliwość pracy z 110V :roll:
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez leon0785 » 29 sierpnia 2010, 21:40

DocBrown napisał(a):Te siekiery wyglądają złowieszczo.
A sam zegar fajny, jest w bdb stanie, masz do niego dekielek zacisków ?
Ciekawe po co możliwość pracy z 110V :roll:


Siekiery muszą być dla bezpieczeństwa :twisted:
Niestety nie mam dekielków zacisków.
leon0785
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez cieszyn » 29 sierpnia 2010, 22:30

O ile się nie mylę, to tuż po wojnie było w Polsce w niektórych miejscach zasilanie 110 V - zdaje się, że takie było też i przed tą wojną ? Kto to może potwierdzić?
Więc przez jakiś czas, mogły być w różnych miastach różne napięcia zasilania

Mój stary PIONIER, też miał możliwość pracy na 110 V oraz 220 V

No bo do USA, to raczej tych zegarów nie wysyłali :lol: :lol:

PS - na stronie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic831027.html znalazłem słów kilka o napięciu 110 V:

Na świecie (przed unifikacją) istniały systemy pracujące na częstotliwościach od 16 i 2/3Hz do 133 1/3Hz. Rozrzut wynikał z przyjętych rozwiązań technicznych napędu (turbiny parowe, turbiny wodne) i konstrukcji samego generatora.

Wyboru 60 Hz w USA dokonał George Westinghouse a 50Hz w Europie niemiecka firma AEG.

60Hz wynikało z optymalizacji oświetlenia łukowego, stwierdzono, że pracuje ono stabilniej przy zasilaniu 60 Hz (mniejsze migotanie). Gdzieś tez czytałem, że Nicoli Tesli wyszło z obliczeń, że optymalniejszą częstotliwością dla urządzeń prądu przemiennego jest 60 Hz.

Edison był zwolennikiem prądu stałego, nawet do tego stopnia, że w swoim "własnoręcznie" wynalezionym krześle elektrycznym zastosował prąd przemienny by jasno wykazać, że propagowany przez Westinghouse'a prąd przemienny jest bardzo niebezpieczny. ;)

Częstotliwości poniżej 50Hz powodują nieprzyjemne męczące migotanie oświetlenia, szczególnie przy oświetleniu źródłami oświetleniowymi o niskiej bezwładności (lampy fluorescencyjne, urządzenia łukowe).

We wczesnych latach oświetlenia żarowego typowe generatory pracowały przy obrotach 2000 obr/min mając 4 pary biegunów co dawało częstotliwość 133 i 1/3 Hz.

Firma Westinghouse Electric zdecydowała się ustandaryzować częstoliwość sieciową na niższej wartości, by zasilać urządzenia oświetleniowe i silniki indukcyjne z tej samej sieci.
Jak już pisałem wybrano 60Hz, bo oświetlenie łukowe dawało lepsze, mniej migotliwe światło przy tej częstotliwości.
Częstotliwości dużo poniżej 50Hz powodowały widoczne migotanie oświetlenia (także żarowego).

AEG ustaliło jako częstotliwość roboczą sieci 50Hz też w wyniku obserwacji migotania światła tyle, że przy częstotliwościach niższych (40Hz na tej częstotliwości pracowała 175 km linia przesyłowa z Lauffen do Frankfurtu w 1891 roku i w tym też roku ustalono wyższą wartość częstotliwości).

W 1893 roku General Electric stowarzyszone z AEG w Niemczech, wybudowało w Mill Creek w Kaliforni, elektrownię pracującą na 50Hz (dla umożliwienia pracy na tej samej linii oświetlenia i wynalezionych w 1888 roku, przez Teslę, silników indukcyjnych) później podwyższyło częstotliwość na 60Hz ze względów rynkowych (zgodność ze standardem Westinghouse'a).

Pierwsze generatory (konstrukcji Westinghouse'a) w elektrowni wodnej na wodospadzie Niagara pracowały na częstotliwości 25Hz ale było to w 1895 roku przed standaryzacją (a częstotliwość wynikła z wyboru użytej prądnicy przed wyborem systemu transmisji).

Najstarsza (zbudowana w 1897 roku) obecnie pracująca elektrownia wodna w Mechanicsville w stanie Nowy Jork, pracuje na częstotliwości 40Hz i łączy się z siecią energetyczną przez konwertery częstotliwości (40 na 60 Hz). Miała być w 1996 roku zamknięta ale chyba ją odrestaurowano i działa dalej choć nie wiem czy z pełną mocą czy raczej jako zabytek.



Link


Elektrownia wodna w Mechanicville


Napięcie 110V przyjęto z powodu stosowanych ówcześnie żarówek z włóknem węglowym, przy tym napięciu paliły się najdłużej, potem jak wprowadzono włókno wolframowe to i można było dać wyższe napięcie, obniżające jednocześnie materiałochłonność linii doprowadzających (mniejsze prądy dla przesyłu tej samej mocy).

W Stanach stosują teraz coś takiego zdaje się:

http://en.wikipedia.org/wiki/Split_phase
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 29 sierpnia 2010, 22:51

Dzieki za wyjasnienie. Swoja drogą, to ZK140, oraz moja Aria także mają możliwość pracy na 110V :roll:
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez MRP200 » 31 sierpnia 2010, 07:08

Wspomniany zegar, przystosowany do zasilania również ze 110 V, mógł być stosowany również w pośrednich układach pomiarowych (przekładniki prądowe i napięciowe), bo napięcie wyjściowe przekładników napięciowych to 100 V (110 V - dodatkowy odczep) lub 100/1,723 V (napięcie fazowe).
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 września 2010, 21:45

Dziś wpadł mi w ręce kolejny mechaniczny zegar sterujący, tym razem jest to PAFAL MOD ZP-1, zegar jest dużo prostszą konstrukcją niż urządzenia firmy Metron, nie ma podtrzymania chodu ani klasycznego mechanizmu zegarowego, napędem jest w nim synchroniczny (chyba) silnik prądu przemiennego o stabilnej prędkości obrotowej, zegar ten posiada aż 3 pary styków o obciążalności 6A każda z nich. Więc jak chodzi o styki to przewaga nad Metronami spora, ale jak chodzi o samą mechanike to mega uproszczona :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez leon0785 » 4 października 2010, 21:41

Ładne cudo upolowałeś jest świetny :)
leon0785
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez cieszyn » 4 października 2010, 22:13

Bardzo fajne zdjęcia, mogę je oglądać i oglądać - dzięki chłopaki :P

Swoją drogą ciekawe, ze licznik do prądu produkowała fabryka . . . wodomierzy :lol:

Pewnie drogą rewanżu, w fabryce liczników elektrycznych produkowano -dla zmylenia imperialistycznego przeciwnika - liczniki wodne, czyli wodomierze
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 4 października 2010, 22:18

cieszyn napisał(a):Bardzo fajne zdjęcia, mogę je oglądać i oglądać - dzięki chłopaki :P

Swoją drogą ciekawe, ze licznik do prądu produkowała fabryka . . . wodomierzy :lol:

Pewnie drogą rewanżu, w fabryce liczników elektrycznych produkowano -dla zmylenia imperialistycznego przeciwnika - liczniki wodne, czyli wodomierze


Cieszyn, o ile mi wiadomo to METRON nigdy nie produkował liczników energi elektrycznej, natomiast zegary sterujące owszem, METRON produkował także zwykłe domowe zegary, no i oczywiście wodomierze. Ten mój zegar sterujący który ostatnio przedstawiłem wyprodukowała firma PAFAL, ta sama która produkowała liczniki energi elektrycznej :)

P.S. Odnowiłem obudowę tego zegarka PAFAL, wygląda teraz jak nowy, pozostało mi jeszcze zdobyć dekielek zacisków, ciekawe czy taki od licznika 1 fazowego PAFAL by pasował :roll:
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości