Zasilanie obwodów - limit mocy

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez amisiek » 18 lutego 2011, 11:11

W Kielcach trwa akcja dokręcania śruby limitów mocy na obwodach oświetlenia ulicznego.

To zaostrzenie rygorów przez spółkę PGE Obrót S.A. dostarczającej energię. - W grudniu otrzymaliśmy informację od energetyków, że zakład będzie modyfikował swoje zabezpieczenia na sieciach. Tam, gdzie już to zrobił i pobór energii jest większy niż ten wynikający z umowy z miastem, system wyłącza latarnie - informuje dyrektor MZD. Tłumaczy, że dotychczas nie było problemu, bo tolerancja zabezpieczeń była spora.
Miasto miało podpisaną umowę, z której wynikało, że w pewnym rejonie zużywa 5 kilowatów energii. Tymczasem naprawdę zużywało 6 kilowatów. Ponieważ tolerancja zabezpieczeń była duża, system nie reagował. - Wiele umów jest bardzo starych, a w międzyczasie w takich miejscach pojawiły się czasami dodatkowe słupy, czasem jakieś inne punkty pobierające energię, na przykład sygnalizacje świetlne. Przy precyzyjnym ustawieniu zabezpieczeń kilkanaście latarni w obwodzie może zostać wyłączonych, bo w momencie ich rozpalania pobór prądu jest znacznie wyższy i system odnotowuje przekroczenie


Sprawa jest opisana tu. Jak to wygląda w innych miastach? Bo chyba pilnują zużycia energii?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez MRP200 » 18 lutego 2011, 13:08

Trochę to dla mnie dziwne. Klasyczny układ oświetlenia ulicznego (szafka i poszczególne obwody oświetleniowe), a takich jest najwięcej, to w zasadzie analogia do domowej instalacji elektrycznej. Jedynym "urządzeniem" pomiarowo-kontrolnym jest licznik energii elektrycznej. Faktem jest, że na przestrzeni chociażby ostatnich 10 lat wiele obwodów zostało zmodernizowanych ale i też rozbudowanych. Konsekwencją rozbudowy oświetlenia jest oczywiście większe zużycie prądu na danej szafce oświetleniowej. Ale skoro nie występuje regularne przepalanie się zabezpieczenia przedlicznikowego lub zabezpieczeń obwodowych to zasadniczo wszystko powinno być w porządku. To czy istniejące zabezpieczenia w szafkach można pozostawić, czy należy zmienić powinien sprawdzić projektant.
Jeszcze nie słyszałem o przypadku, że jak odbiorca zainstaluje sobie w domu np. zmywarkę czy klimatyzator aby musiał to zgłaszać do energetyki albo Bóg wie gdzie. Oczywiście, konsekwencją regularnego używania takich urządzeń będzie większy rachunek za prąd, z czym taki odbiorca powinien się liczyć.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez Jorgus » 18 lutego 2011, 14:23

Nie jestem specjalistą od elektryki,ale do tych szafek oświetleniowych prawdopodobnie zostały dodane "termiki" :?
takie rozwiązanie, to już chyba zaliczył bym do oszczędności energii... :roll:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez MRP200 » 18 lutego 2011, 22:56

Pytanie, co kolega Jorgus rozumie pod pojęciem "termik". Dla mnie termik to błędna nazwa wyłącznika silnikowego wyposażonego w nastawialny wyzwalacz termiczny, opcjonalnie również wyzwalacz elektromagnetyczny zwarciowy. W szafkach oświetleniowych zabezpieczenie obwodów oświetleniowych to albo wkładki topikowe (instalacyjne lub BM) albo wyłączniki instalacyjne czyli popularne S-ki o charakterystyce C. Nawet gdyby zastosować tam wyłączniki silnikowe, tylko komu chciałoby się je instalować, to pytanie, kto będzie je później załączał po każdym "wybiciu".
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez Jorgus » 19 lutego 2011, 09:19

Może w sprzedaży są jakieś wyłączniki,które mają moduł zliczający moc,jaka jest pobierana ze trafa.Takie urządzenie,po przekroczeniu pewnej wartości(A)może odciąć dopływ zasil.do poszczególnych obwodów oświetleniowych.Po spadku do A do pożądanego min.wszystko będzie przywracane do stanu pierwotnego.

Oczywiście to tylko taka moja teoria,i na pewno błędna.
Tutaj powinien wypowiedzieć się Michał
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Zasilanie obwodów - limit mocy

Postprzez MRP200 » 19 lutego 2011, 18:50

Są takie urządzenia jak ograniczniki mocy, tyle że jak dotychczas montuje się je głównie na obwodach oświetlenia administracyjnego w blokach (przeciwko podbieraniu prądu przez lokatorów, głównie w piwnicach). W oświetleniu ulicznym ten aparat nie zdałby egzaminu, ze względu na przebieg prądu w trakcie rozgrzewania lamp. Na ulicy zrobiłaby się istna dyskoteka.
W przypadku szafek oświetlenia ulicznego, daną szafkę można przecież załączyć ręcznie, włączyć bezpieczniki jednego obwodu i sprawdzić co się świeci. Zresztą jak gestor danego oświetlenia ma porządek w papierach, to do każdej szafki oświetleniowej powinien mieć schemat jednokreskowy nałożony na plan dzielnicy, z którego jednoznacznie wynika, ile czego jest na danym obwodzie. Takie mapy nazywa się zasięgiem szafki oświetleniowej. Inna sprawa, że do danego obwodu oświetleniowego mogą być podłączone tablice i bilbordy reklamowe. Ale to powinien sprawdzić gestor, czy właściciel takiego bilbordu ma stosowną umowę na podłączenie.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp


Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron