Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez KaszeL » 6 grudnia 2007, 19:48

swietlik napisał(a):Niekoniecznie. Jeśli są zwykłe eski B to dośc często tak się dzieje. Dla przykładu mogę podać instalację w moim bloku, ma jakieś 6 lat. Przy "porządnym" zwarciu wylatuje mi w chacie B16 oraz na dole przedlicznikowy B25 :!:


Dokładnie tak jak napisał Doc. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe powinny być stopniowane. Jeśli masz w domu na tablicy takie o charakterystyce "B" to przed licznikiem powinien być "C".

Nie trudno wyobrazić mi sobie sytuację, w której na tym B25 poza obwodem z bezpiecznikiem B16 jest jeszcze kilka innych w jakiś sposób obciążonych. Wyobraź sobie, w w chwili zwarcia w obwodzie z B16 na obwodzie z B25 płycie już 11A. Sumarycznie robi się zatem 11+ to co popłynie przez B16 podczas zwarcia (pewnie ze 20A). Dlatego wywala nie tylko tego B16 ale także przedlicznikowy B25.

Ja np. w całym domu mam na obwodach mam "B" a przed licznikiem "C".
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 11 grudnia 2007, 17:32

Z tego co mi wiadomo to wykupienie zabezpieczenia o charakterystyce C jest droższe niż zabezpieczenie B.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez Bartek » 11 grudnia 2007, 21:17

Ja w domu, w paru miejscach mam zabezpieczenie typu C.Nie wiem, jak jest z ceną, ale nie wybijanie bezpiecznika przy każdym załączeniu jakiegoś silnika jest bezcenne :)
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez elektryk » 16 września 2009, 16:10

Czy ktoś mógłby narysować schemat połączeń na stacji trafo słupowej z rozdzielnicą "klasyczną" oraz obwodem oświetleniowym :?:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez DocBrown » 16 grudnia 2009, 20:08

Skrzynka w starej kamienicy znajdującej sie na ul. Palacza w Poznaniu.
Przepraszam za lipną jakość foto, ale na robote nie zabieram cyfrówki.
Ta płytka z elektroniką to wybebeszony automat schodowy EWS-3 prod. Polam-Kontakt, nie wiem natomiast do czego jest to gniazdko po lewej jej stronie i wtyczka wisząca na przewodach :roll:

Obrazek
DocBrown
 

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez MRP200 » 18 grudnia 2009, 09:58

Stopniowanie zabezpieczeń, jak najbardziej zalecane, w wielu przypadkach sprawdza się niestety "tylko na papierze". Selektywność zadziałania wyłaczników instalacyjnych zależy od spodziewanego prądu zwarcia, który zależy od impedancji pętli zwarcia w miejscu ich zainstalowania. Jeżeli wartośc prądu zwarcia jest na tyle duża, że wchodzi w zakres działania wyzwalaczy zwarciowych stopnia "B" i "C", to selektywność zadziałania i tak nie będzie spełniona, ponieważ zadziałanie wyzwalaczy zwarciowych jest praktycznie bezzwłocznie. Jeżeli stopień "B" a nawet "C" poprzeczony jest wkładką topikową, to z reguły selektywność można łatwiej uzyskać, z uwagi na nieco dłuższy czas palenia topika w porównaniu z reakcją wyzwalacza zwarciowego.
Przykład. U mnie w domu impedancja pętli zwarciowej jest na poziomie 0,7 oma, co daje prąd zwarcia około 320 A. Z poniższych charakterystyk wynika, że w zastosowaniym na przedlicznikowym C25 na pewno zadziała wyzwalacz zwarciowy.
6173
Aby mieć zapewnioną selektywność musiałbym mieć na przedlicznikowym co najmniej C40 A.
6174
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 15 maja 2010, 14:48

Tak zwana prowizorka budowlana ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez DocBrown » 15 maja 2010, 16:06

Taki typ rozdzielnicy również jest nazywany "rozdzielnica budowlana", w skrócie RBtka :)
Proponuje stosować tą nazwę, bo prowizorka źle sie wszystkim kojarzy :twisted:
DocBrown
 

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez MRP200 » 15 maja 2010, 23:57

Świetliku, tak profesjonalnie wykonaną rozdzielnicę budowlaną nazywasz prowizorką?. Od razu widać, że fachowiec robił.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez cieszyn » 16 maja 2010, 00:24

Ale świetlik koło słów: "Tak zwana prowizorka budowlana" umieścił emotikon ;) ;) ;) więc żartował, że prowizorka 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości