Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 16 listopada 2007, 16:10

FOX napisał(a):wyłączniki ? chyba chodzi o bezpieczniki typu S ( automatyczne ) ?
Podobno tradycyjne bezpieczniki są lepsze od automatów ale wiadomo automaty są wygodniejsze.
Stare rozdzielnie nie są złe zawsze można do nich wkręcić zamiennik automatyczny ( o tych samych parametrach) nie przerabiając niczego w środku, ale mają również i swoje wady bo dawniej wiele osób naprawiało wkładki topikowe co groziło pożarem :!:
Ale na ten temat może niech wypowie się ktoś bardziej znający na rozdzielniach :D


Generalnie tradycyjne topiki zapewniają widoczną przerwę w obwodzie i przy dobraniu odpowiedniej wkładki dośc dobrą selektywnośc sieci niż zwykłe eski. Są również eski selektywne ale są one droższe niż te zwykłe. Topików już się nigdzie nie stosuje. Teraz w każdej rozdzielnicy zakłada się eski które są mniejsze i łatwiejsze w montażu i w wymianie. Stare rozdzielnice są znacznie większe przez to. Ja jestem jak najbardziej za eskami.

andrzejlisek napisał(a):Może chodzi o to, że bezpiecznik topikowy jest prosty, nie ma co się zepsuć i jest 100% pewności, że rozłączy obwód w przypadku przeciążenia

Akurat jak eska jest popsuta to wyłącza obwód bez przycyzny, sama z siebie ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez FOX » 16 listopada 2007, 19:54

Topiki są produkowane do montowania w rozdzielnie.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez Bartek » 23 listopada 2007, 20:16

Akurat jak eska jest popsuta to wyłącza obwód bez przycyzny, sama z siebie ;)


Znam to, kiedyś mi nawaliła to nie szło jej za chiny załączyć :x
Miałem też kiedyś takiego zamiennika topika, co się go nie dało załączyć.
Bezpieczników topikowych nie powinno się stosować jako głównych (przedlicznikowych) ponieważ mimo stosowania plomb były często zastępowane przez bezpieczniki o większej liczbie amperów, co umożliwiało przekroczenie "przydziału", w związku z czym oszustwo wobec ZE (za każdy kilowat przyłącza się płaci) oraz ryzyko pożaru z powodu przeciążenia instalacji.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez KaszeL » 23 listopada 2007, 23:01

Świetlik. Co masz na myśli pisząc selektywność sieci? Bo prawdę mówiąc nie rozumiem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 29 listopada 2007, 21:57

KaszeL napisał(a):Świetlik. Co masz na myśli pisząc selektywność sieci? Bo prawdę mówiąc nie rozumiem.

Chodzi o to żeby przy zwarciach o małej impedancji zadziałał tylko bezpiecznik na tym obwodzie a nie główny chroniący całą tablicę.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez KaszeL » 30 listopada 2007, 08:33

To o czym piszesz, dzieje się tylko wtedy, gdy instalacja (rozdzielnica) jest źle zaprojektowana.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 6 grudnia 2007, 17:43

KaszeL napisał(a):To o czym piszesz, dzieje się tylko wtedy, gdy instalacja (rozdzielnica) jest źle zaprojektowana.

Niekoniecznie. Jeśli są zwykłe eski B to dośc często tak się dzieje. Dla przykładu mogę podac instalację w moim bloku, ma jakieś 6 lat. Przy "porządnym" zwarciu wylatuje mi w chacie B16 oraz na dole przedlicznikowy B25 :!:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez rtęciówka » 6 grudnia 2007, 18:41

To poważny problem. Jeśli "wybija" w całym bloku, jeżeli którykolwiek z mieszkańców spowoduje przeciążenie lub zwarcie, to chyba należałoby to zgłosić :roll: :?:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez DocBrown » 6 grudnia 2007, 19:18

Wydaje mi się, że skoro tak się dzieje, to w domu powinien być bezpiecznik A16 (jeśli takowe istnieją), albo przedlicznikowy C25, wtedy dopiero naprawde porządne zwarcie wywalałoby bezpiecznik przed licznikiem, a każde mniejsze tylko ten w domu, nie wiem, czy dobrze mówię, w każdym bądź razie wydaje mi się, że tak właśnie być powinno, jeśli się mylę, to niech poprawi mnie ktoś, kto się na tym dobrze zna :D
DocBrown
 

Re: Skrzynki i szafy bezpiecznikowe

Postprzez swietlik » 6 grudnia 2007, 19:43

rtęciówka napisał(a):To poważny problem. Jeśli "wybija" w całym bloku, jeżeli którykolwiek z mieszkańców spowoduje przeciążenie lub zwarcie, to chyba należałoby to zgłosić :roll: :?:

Aż tak źle nie jest... każdy lokal ma swoje zabezpieczenie przedlicznikowe ;)
DocBrown napisał(a):Wydaje mi się, że skoro tak się dzieje, to w domu powinien być bezpiecznik A16 (jeśli takowe istnieją), albo przedlicznikowy C25, wtedy dopiero naprawde porządne zwarcie wywalałoby bezpiecznik przed licznikiem, a każde mniejsze tylko ten w domu, nie wiem, czy dobrze mówię, w każdym bądź razie wydaje mi się, że tak właśnie być powinno, jeśli się mylę, to niech poprawi mnie ktoś, kto się na tym dobrze zna :D

Charakterystyki A nie ma. Można wstawic C lub D ale to kosztuje, poza tym w mieszkaniach nie instaluje się takich zabezpieczeń.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości