Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2020, 03:19

Panowie dzięki waszym poradom udało się uruchomić sterowanie dokładnie takie jak chciałem :D
Zarówno start w lewo jak i start w prawo zatrzaskują się i mogę regulować płynnie obroty w zaprogramowanym zakresie a po wciśnięciu stopu silnik zatrzymuje się w ustawionym czasie i zostaje przyhamowany. Wszystko dokładnie tak, jak miało być :D
Kaseta sterownicza którą zbudowałem wygląda tak:

Obrazek

Jutro postaram się wrzucić jakiś filmik pokazujący działanie ustrojstwa :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez litak1 » 17 stycznia 2020, 14:25

KaszeL napisał(a):No dobra, a jak by ustawić to tak:

par 200 - 4 (1000 Hz both direct)
par 202 - 1000 (max. output frequency)

i dalej:

par 302 - 7 (start), przycisk NO - pin 18
par 303 - 10 (start reversing), przycisk NO - pin 19
par 304 - 4 (quick stop, inverse), przycisk NC - pin 27

Mam wtedy start do przodku na pinie 18, start do tyłu na pinie 19 (on się nie zatrzaśnie?) oraz stop na pinie 27.

Alternatywnie można by tak:

par 302 - 11 (enable forward), przycisk NO - pin 18
par 303 - 12 (enable reverse), przycisk NO - pin 19
par 304 - 7 (start), przycisk NO - pin 27
par 305 - 4 (quick stop, inverse), przycisk NC - pin 29

Tutaj na pinie 18 wybieramy kierunek do przodu, na 19 kierunek do tyłu, start na pin 27 a stop na 29.

W obu przypadkach można dodać "grzyba" na pin 33 (par 307 - 2 motor, coast inverse)

Albo jeszcze inaczej, skoro już jest potencjometr:

par 200 - 4 (1000 Hz both direct)
par 202 - 1000 (max. output frequency)
par 203 - 1 (refrence range -max - +max)

I dalej klasyka

par 302 - 7 (start), przycisk NO - pin 18
par 304 - 4 (quick stop, inverse), przycisk NC - pin 27
par 308 - 1 (reference) - potencjometr 1k miedzy pin 50,53,55
par 309 - 0 (0,0 volt)
par 310 - 10 (10,0 volt)

W tym przypadku mamy start/stop na przyciskach.
Natomiast kierunek pracy wybieramy potencjometrem. Na środku skali jest 0/stop, w lewo jest praca w lewo a w prawo no zgadliście, praca w prawo :)


Ok, ale w żadnym z tych przypadków nie mamy startu na przycisk, (zatrzaskowego) te sterowania są pod przekaźnik
ostatnie rozwiązanie jest moim zdaniem najlepsze tylko:
Par 302 -8
Wtedy mamy impulsowy start i stop
a potencjometrem ustawiamy prędkość wirowania i kierunek obrotów, ale.... ustawienie w połowie potencjometru zerowej prędkości stanowi dosyć duży problem np. żeby szybko zejść do niskich obrotów bliskich zatrzymaniu , łatwo wtedy obrócić obroty na rewers i w zależnosci co mamy napędzane możemy coś uszkodzić
Ogólnie fajna sprawa bo nie mamy żadnych styków podtrzymywanych w tym rozwiązaniu ale przy potencjometrze trzeba uważać
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2020, 16:20

Moje sterowanie działa tak:
https://youtu.be/soeLguLh_PI
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez litak1 » 17 stycznia 2020, 16:37

Super działa
zastanawiam się czemu czas zatrzymania masz ustawiony na minimum, a czas rozbiegu taki długi?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2020, 16:38

Czas zatrzymania eksperymentalnie dałem na minimum :D
A czas rozbiegu już jest ustawiony krótszy :)
To co tu widać to tak naprawdę testy, eksperymenty i zabawa :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2020, 21:15

Dla zainteresowanych w jaki sposób zrealizowałem zaprezentowane sterowanie:

302 - 8 czyli start impulsowy
303 - 10 czyli start odwrócony
304 - 4 czyli szybki stop odwrócony (cokolwiek w tej sytuacji oznacza słowo odwrócony :D)
305 - 13 czyli JOG ale ta funkcja chyba w ogóle nie jest przeze mnie wykorzystywana
Pinologia z kolei wygląda tak:
czerwony przycisk NC wpięty między pin 12 a pin 27
czarny przycisk NO startujący w prawo wpięty między pin 12 a 18
zielony przycisk NO startujący w lewo wpięty między pin 12 a 19

Dziękuję Litakowi i KaszeLowi za podpowiedzi, bez was Panowie zajęłoby mi to o wiele więcej czasu :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez KaszeL » 17 stycznia 2020, 21:39

Tutaj trochę tłumaczenie kuleje, dlatego wolę dokumentację po angielsku. W tym konkretnym przypadku stop odwrócony (stop inverse) oznacza konieczność użycia przycisku NC zamiast zwykłego NO - chodzi dosłownie o odwrócone działanie przycisku. W odróżnieniu od start odwrócony (reverse start), który oznacza start w kierunku przeciwnym niż domyślny. Moim zdaniem powinni to przetłumaczyć jako start odwrotny, albo jeszcze lepiej start przeciwny - pomimo że głupio brzmi. Niestety w instrukcji danfosa w obu przypadkach inverse/reverse w polskim tłumaczeniu używają słowa odwrócony, co może być mylące na początku. Potem jak się człowiek przyzwyczai to już nie ma znaczenia, ale na początku też miałem zagwozdkę. Dobrze wiedzieć, że 10-tka się normalnie zatrzaskuje pomimo że o tym nie piszą. A z tą 7-ką to faktycznie mój błąd. Powinno być 8 wszędzie - czyli (latched start). Swoją drogą, muszę sprawdzić jak to mam u siebie - bo głowę bym dał, że używam właśnie 7-ki. No ale programowałem to tak dawno, że w zasadzie już nie pamiętam.

Generalnie w przypadku falownika to może nie ma specjalnego znaczenia, ale normalnie powinieneś to podłączyć w taki sposób, żeby przycisk NC (stop) uniemożliwiał użycie przycisku NO (start). Czyli od zasilania najpierw na NC, dopiero za nim odczep na NO i za tym odczepem do miejsca gdzie to zasilanie podajesz. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jesteś w stanie podać sprzeczne sygnały. Jednocześnie start i stop - co falownik oczywiście zignoruje i nie uruchomi napędu. Logika jest taka, że jednym z wymogów do wydania sygnału start jest brak obecności sygnałów stop. Bo może być ich więcej, nie tylko stop z przycisku ale też stop awaryjny z grzyba czy stop z krańcówek - a także np. sygnał z termistora o przegrzaniu silnika.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2020, 22:05

KaszeL napisz proszę jak zrealizowałeś załączanie kontrolek przez Twojego VLT 2800 :) Wykorzystałeś wyjście przekaźnikowe ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez KaszeL » 17 stycznia 2020, 22:55

Dokładnie tak. Tylko go trzeba uprzednio zaprogramować.

par 323 - 3 (running)

I potem normalnie puszczasz sobie przez niego zasilanie kontrolek.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Falownik Danfoss VLT 2800 sterowanie lewo stop prawo

Postprzez litak1 » 18 stycznia 2020, 16:53

KaszeL napisał(a):Tutaj trochę tłumaczenie kuleje, dlatego wolę dokumentację po angielsku. W tym konkretnym przypadku stop odwrócony (stop inverse) oznacza konieczność użycia przycisku NC zamiast zwykłego NO - chodzi dosłownie o odwrócone działanie przycisku. W odróżnieniu od start odwrócony (reverse start), który oznacza start w kierunku przeciwnym niż domyślny. Moim zdaniem powinni to przetłumaczyć jako start odwrotny, albo jeszcze lepiej start przeciwny - pomimo że głupio brzmi. Niestety w instrukcji danfosa w obu przypadkach inverse/reverse w polskim tłumaczeniu używają słowa odwrócony, co może być mylące na początku. Potem jak się człowiek przyzwyczai to już nie ma znaczenia, ale na początku też miałem zagwozdkę. Dobrze wiedzieć, że 10-tka się normalnie zatrzaskuje pomimo że o tym nie piszą. A z tą 7-ką to faktycznie mój błąd. Powinno być 8 wszędzie - czyli (latched start). Swoją drogą, muszę sprawdzić jak to mam u siebie - bo głowę bym dał, że używam właśnie 7-ki. No ale programowałem to tak dawno, że w zasadzie już nie pamiętam.

Generalnie w przypadku falownika to może nie ma specjalnego znaczenia, ale normalnie powinieneś to podłączyć w taki sposób, żeby przycisk NC (stop) uniemożliwiał użycie przycisku NO (start). Czyli od zasilania najpierw na NC, dopiero za nim odczep na NO i za tym odczepem do miejsca gdzie to zasilanie podajesz. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jesteś w stanie podać sprzeczne sygnały. Jednocześnie start i stop - co falownik oczywiście zignoruje i nie uruchomi napędu. Logika jest taka, że jednym z wymogów do wydania sygnału start jest brak obecności sygnałów stop. Bo może być ich więcej, nie tylko stop z przycisku ale też stop awaryjny z grzyba czy stop z krańcówek - a także np. sygnał z termistora o przegrzaniu silnika.

Ciekawym jest że ani w polskiej ani w angielskiej wersji nie jest opisane, że 10 jest to start rewers zatrzaskowy (latched), przez to wyżej stwierdziłem o tym że nie ma drugiego wejścia zatrzaskowego a tu niespodzianka :)
W nowszych falownikach jest zaimplementowane wejście bezpieczeństwa (nie może być przeprogramowane), które przeznaczone jest typowo pod grzyba i to rozwiązuje problemy z nim związane w falownikach, oraz spełnia surowe normy związane z obwodami zabezpieczanymi przekaźnikami bezpieczeństwa typu PILZ.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości