Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez elektryk » 6 lipca 2012, 15:51

A to dlaczego :?: Obecnie w nowych instalacjach stosuje sie właśnie C.P.A.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez elektryk » 13 lipca 2012, 10:30

Nigdy nie widziałem z bliska wszystkich połączeń w szafce oświetleniowej na typowej wiejskiej stacji trafo, ale dłużej zastanawiając się doszedłem do takiego czegoś co na rysunku, jednak nie jestem pewien w 100 % czy to dobrze. W praktycznie każdej wsi u mnie oświetlenie sterowane jest jeszcze automatem zmierzchowym.

Obrazek

Więc tak:
- załóżmy, że oświetlenie ma być załączone o godz. 5.15 nad ranem, realizuje to Zegar Sterujący (Metron); Prąd płynie przez styk przekaźnika, który jest utrzymany w pozycji zamkniętej bo przez cewkę przekaźnika nie płynie prąd, gdyż zewnętrzny fotorezystor nie przewodzi prądu bo jest ciemno. Dalej prąd od przekaźnika płynie na cewkę stycznika, która przez wytwarzanie pola elektromagn. powoduje zamknięcie styków zwiernych obwodów głównoprądowych. Lampy świecą.
- Wyłączenie oświetlenia realizuje już przekaźnik zmierzchowy. Przez zewnętrzny rezystor o świcie zaczyna płynąć prąd który dalej przepływa przez cewkę przekaźnika i otwiera jego styk rozwierny. Obwód sterowniczy od zegara do cewki stycznika jest przerwany, przez cewkę stycznika nie płynie już prąd, a więc na styki robocze nie działa już pole elektromagn. i styki się otwierają.
- Napięcie na styku przekaźnika pozostaje przez cały dzień gdyż utrzymuje je Zegar sterujący.

- Ponowne załączenie wieczorem oświetlenia realizuje przekaźnik zmierzchowy. Przez zewnętrzny fotorezystor nie płynie już prąd, a więc i przez cewkę przekaźnika też nie, styk powraca do stanu zamkniętego. Na załączenie oświetlenia pozwala Zegar który od godz. 5.15 podawał napięcie (był załączony) ale w czasie dnia przekaźnik pozostawał w stanie otwartym. Dalej od przekaźnika prąd plynie na cewke stycznika i stycznik się zamyka.
-Wyłączenie oświetlenia o godz. 22.00 realizuje już Zegar Sterujący. Wówczas na styku przekaźnika ani dalej aż do godz. 5.15 nie ma napięcia. Stycznik otwiera się. Ponowne załączenie o 5.15 załącza zegar i cykl się powtarza.

Przez całą dobę układ napędowy zegara pracuje. Wadą jego jest to, że po zanikach napięcia również w trakcie prac monterów na linii trzeba go ponownie ustawiać.

W układzie jest też przełącznik sterowania. Jeżeli monter przestawi go do pozycji "ręczne" wówczas droga prądu do cewki stycznika omija układy sterownicze i załącza się oświetlenie. Tak załączane jest oświetlenie w dzień w celu sprawdzania lamp ;)

Jeśli coś się nie zgadza proszę fachowców o poprawki
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez MRP200 » 13 lipca 2012, 11:32

Obwód główny, czyli ten od licznika do obwodów oświetleniowych, powiedzmy, że jest dobrze narysowany. Jedynie do licznika powinien być dociągnięty przewód N lub PEN (tutaj oznaczony jest symbolem uziemienia, a to nie to samo).
Natomiast obwód sterujący jest kompletnie namieszany. Współczesne zegary sterujące oraz automaty zmierzchowe wyjścia sterujące mają realizowane na przekaźnikach i są to styki bezpotencjałowe, które nie mają połączenia z resztą układu. Wystarczy wyjścia te (zegara i zmierzchówki) odpowiednio ze sobą połączyć, szeregowo bądź równolegle, i włączyć pomiędzy fazę sterującą a cewkę stycznika głównego.
A współczesnych cyfrowych zegarów sterujących nie trzeba ponownie nastawiać po każdym zaniku zasilania. Ich wewnętrzna bateria zapewnia podtrzymanie nastaw nawet przez kilka dni bez zasilania zewnętrznego.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez Michal » 13 lipca 2012, 20:11

elektryk :arrow: Ten schemat nie jest poprawnie narysowany jak już wcześniej zauważył MRP 200.W sierpniu mam ponad 80 zegarów astronomicznych do montażu głównie w rozdzielnicach przy stacjach STS na wsiach.Wrzucę ci dokładne fotki jak taka rozdzielnica wygląda ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez elektryk » 13 lipca 2012, 20:15

Michal napisał(a):elektryk :arrow: Ten schemat nie jest poprawnie narysowany jak już wcześniej zauważył MRP 200.W sierpniu mam ponad 80 zegarów astronomicznych do montażu głównie w rozdzielnicach przy stacjach STS na wsiach.Wrzucę ci dokładne fotki jak taka rozdzielnica wygląda ;)


Ok to czekam ;) więc wyrzucacie rurki z zewnętrznym fotorezystorem :?: U mnie w mieście też jest kilka szafek przy stacjach wnętrzowych z zewnętrznym fotorezystorem.

Admini :arrow: Proszę o skasowanie mojego posta ze schematem bo wprowadza w błąd innych użytkowników ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez elektryk » 30 sierpnia 2012, 11:24

Witam dziś dostałem przy demontażu stacji trafo:

Fotorezystor
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jak widać przy runięciu stacji uszkodził się, nie wiem zatem czy będzie sprawny
Obrazek


A to nie wiem co to, wisiało wysoko na poprzeczniku stacji prawdopodobnie było odłączone
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez MRP200 » 30 sierpnia 2012, 14:55

Ta duża pucha na dolnych fotkach, to prawdopodobnie automat zmierzchowy starszego typu. Kolega Michał kiedyś takie pokazywał. Możliwe, że jest sprawny, a nawet jeśli nie, to nawet amator-elektronik poradzi sobie z jego naprawą.
Właściwy fotorezystor to to małe oczko, wewnątrz tej zielonej obudowy. Raczej powinien być sprawny. Tyle, że pożytek z niego żaden, bo jako samodzielny element do sterowania oświetleniem się nie nadaje.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez Michal » 30 sierpnia 2012, 18:11

Ta wieksza zmierzchówka to PFz- 5 produkcji Telkom Telcza w Czaplinku,a powyżej fotorezystor od zmierzchówki FO-101 albo FO 102 produkcji ZDZ Świnoujście.Obydwa typy zmierzchówek należały do jednych z najbardziej niezawodnych jakie produkwano w Polsce ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez elektryk » 30 sierpnia 2012, 18:46

Michal napisał(a):Ta wieksza zmierzchówka to PFz- 5 produkcji Telkom Telcza w Czaplinku,a powyżej fotorezystor od zmierzchówki FO-101 albo FO 102 produkcji ZDZ Świnoujście.Obydwa typy zmierzchówek należały do jednych z najbardziej niezawodnych jakie produkwano w Polsce ;)


Tylko pytanie dlaczego ta większa wisiała wysoko na stacji a nie w szafce stacyjnej.. Ciekawe czy da się jeszcze jakoś "pobawić" ją ;) Wychodzą z niej 3 żyły
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozdzielnica oświetlenia ulicznego

Postprzez Marek140 » 30 sierpnia 2012, 18:52

elektryk napisał(a):
Michal napisał(a):Ta wieksza zmierzchówka to PFz- 5 produkcji Telkom Telcza w Czaplinku,a powyżej fotorezystor od zmierzchówki FO-101 albo FO 102 produkcji ZDZ Świnoujście.Obydwa typy zmierzchówek należały do jednych z najbardziej niezawodnych jakie produkwano w Polsce ;)


Tylko pytanie dlaczego ta większa wisiała wysoko na stacji a nie w szafce stacyjnej.. Ciekawe czy da się jeszcze jakoś "pobawić" ją ;) Wychodzą z niej 3 żyły

Odkręć obudowę,w srodku masz tak:wspólne zero,faza zasilająca i faza wyjsciowa ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości