Stare łączniki obrotowe

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Stare łączniki obrotowe

Postprzez Krzysiek » 10 lipca 2007, 08:49

Pamiętacie może jeszcze stare "przekręcane" lączniki :?: Może u kogoś w domu jeszcze taki się zachował na instalacji a może ktoś posiada taki ewenement jak pokrętny łącznik schodowy, krzyżowy lub świecznikowy :?: Wydaje mi się iż były one mniej wygodne i bardziej awaryjne od stosowanych obecnie kołyskowych dlatego zachowało się ich tak niewiele. Zapraszam do umieszczania zdjęć i spostrzeżeń związanych z starymi lącznikami.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Stare łączniki

Postprzez CDM » 10 lipca 2007, 14:29

Jakbym dobrze poszukał, to może bym cos takiego znalazł, ale one tak do końca do lamusa nie odeszły, niektóre firmy nadal takie produkują, sa specjalnie stylizowane na te stare, nieźle się one prezentują w różnych wytwornych wnętrzach, ale..osobiście ich nie lubię
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare łączniki

Postprzez andrzejlisek » 10 lipca 2007, 14:44

O ile się nie mylę, to w którymś odcinku "Wojny Domowej" było widać taki łącznik. Wygląda na to, że w latach sześćdziesiątych (wtedy powstał ten serial) te łączniki były częściej stosowane.

U mnie w domu do oświetlania piwnicy zachował się do dzisiaj taki łącznik i do dzisiaj pracuje.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare łączniki

Postprzez Krzysiek » 10 lipca 2007, 15:14

CDM napisał(a):Jakbym dobrze poszukał, to może bym cos takiego znalazł, ale one tak do końca do lamusa nie odeszły, niektóre firmy nadal takie produkują, sa specjalnie stylizowane na te stare, nieźle się one prezentują w różnych wytwornych wnętrzach, ale..osobiście ich nie lubię


Osobiście nie widziałem stylizowanego łącznika pokręcanego. Natomiast współcześnie lączniki które mają więcej niż 2 pozycje oczywiście również wykonywane są jako obrotowe.

Oto zdjęcia łączników o których rozmawiamy (niestety jednobiegunowe :cry:, ten nadtynkowy jest niekompletny):

ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Stare łączniki

Postprzez KaszeL » 10 lipca 2007, 16:04

Kilka firm produkujących osprzęt ma takie w swojej ofercie. Na własne oczy widziałem dwa. Niemniej wyglądają one znacznie ładniej, niż faktycznie są wykonane. Mimo, że cena jest wysoka - to jest to straszna tandeta.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare łączniki

Postprzez Krzysiek » 10 lipca 2007, 16:26

andrzejlisek napisał(a):U mnie w domu do oświetlania piwnicy zachował się do dzisiaj taki łącznik i do dzisiaj pracuje.
Czy ten z Twojej piwnicy to nadtynkowy taki jak ten niekompletyny z moich zdjęć :?: Kiedyś w piwnicach często wykonywano instalacje nadtynkowe.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Stare łączniki

Postprzez andrzejlisek » 11 lipca 2007, 01:52

To jest łącznik natynkowy podobny do tego jak ten po lewej stronie na pierwszym Twoim zdjęciu, na środku u góry na drugim zdjęciu.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare łączniki

Postprzez swietlik » 11 lipca 2007, 10:10

Kiedyś zbierałem takie cuda...
andrzejlisek napisał(a):To jest łącznik natynkowy podobny do tego jak ten po lewej stronie na pierwszym Twoim zdjęciu, na środku u góry na drugim zdjęciu.

To jest łacznik pokrętny bryzgoszczelny natynkowy ;)
Mam kilka:
Obrazek
Obrazek
Słyszałem, że takimi łacznikami trzeba było zawsze kręcić w prawo ponieważ wtedy styki się prawodłowo ślizgały.

Posiadam też stare stalowe puszki do instalacji w rurach:
Obrazek
Ta po prawej służyła do zamontowania oprawy oświetleniowej. W dekielek wkręcało się oprawę.
W środku był pierścień z zaciskami do podłączania przewodów:
Obrazek

Były też puszki w obudowie bakelitowej.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare łączniki

Postprzez neon44 » 11 lipca 2007, 19:42

Ja mam jeszcze takowy w magazynku na daczy, rocznik 1962 :D

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Stare łączniki

Postprzez andrzejlisek » 11 lipca 2007, 19:49

Przedstawiam łącznik zainstalowany w piwnicy.

Okazuje się, że od łącznika Krzyśka się różni, ale jest podobny do łączkika Świetlika.

Zauważyłem, że jak sie obraca w prawo, to chodzi lżej, a jak się obraca w lewo, to chodzi ciężej, jednak w obu wypadkach łącznik działa.

W momencie robienia zdjęcia łącznik był w pozycji przewodzenia (światło włączone).
Załączniki
Lacznik.jpg
Lacznik.jpg (49.25 KiB) Przeglądane 9144 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości