Elementy starych instalacji elektrycznych

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez cieszyn » 4 października 2009, 21:19

Adamie, chyba pestka to będzie dla Ciebie, jak Cię zapytam, czemu sie nie zabezpiecza przewodu zerowego? :roll: :?:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez Michal » 4 października 2009, 21:38

Whites86 napisał(a):
moog napisał(a):Czy na zerze też masz bezpiecznik :?:

heh bez przesady :P przewodu neutralnego (zerowego) się niezabezpiecza bezpiecznikiem, z kąd taka myśl ?
to jest stara sięc TN-C

No proszę,fachowe nazwy,chyba jesteś świeżo po jakimś kursie :?: :mrgreen:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez Whites86 » 4 października 2009, 21:49

Michal napisał(a):
Whites86 napisał(a):
moog napisał(a):Czy na zerze też masz bezpiecznik :?:

heh bez przesady :P przewodu neutralnego (zerowego) się niezabezpiecza bezpiecznikiem, z kąd taka myśl ?
to jest stara sięc TN-C

No proszę,fachowe nazwy,chyba jesteś świeżo po jakimś kursie :?: :mrgreen:

tak jestem po kursie :P

cieszyn przewód PEN w sieci TN-C (3 fazy + przewód ochronno neutralny) niezabezpiecza się bezpiecznikiem bo jest to przewód ktory rowniez uzywa się do uziemiania metalowych obudów urządzen (czyli chroni nas przed ewentualnym porażeniem w przypadku uszkodzenia izolacji przewodów fazowych) jesli zabezpieczyli bysmy go bezpiecznikiem topikowym ktory z jakiegos powodu by uległ przepaleniu wowczas nic niechronilo by nas przed porażeniem :roll: (skutków opisywac chyba niemusze)
w sieci TN-S jest juz 5 przedodów 3 fazy + N i przewód ochronny (zołto zielony) w tym ostatnim przewodzie rowniez niestosuje sie zabezpieczenia zadnym bezpiecznikiem bo słuzy jako uziemienie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez moog » 4 października 2009, 22:17

Bo kiedyś były bezpieczniki na zerze. U mnie też tak było, ale w 2000r. przy okazji jakichś pomiarów elektrycy zmostkowali ten bezpiecznik.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez Whites86 » 4 października 2009, 22:19

moog napisał(a):Bo kiedyś były bezpieczniki na zerze. U mnie też tak było, ale w 2000r. przy okazji jakichś pomiarów elektrycy zmostkowali ten bezpiecznik.

szczeże nigdy sie z tym nie spotkalem, a ogladalem juz rózne instalacje niektore wykonane w latach 50-tych i nigdzie nie widzialem bezpiecznika na "zerze"
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez cieszyn » 4 października 2009, 22:21

Whites napisał(a):cieszyn przewód PEN w sieci TN-C (3 fazy + przewód ochronno neutralny) niezabezpiecza się bezpiecznikiem bo jest to przewód ktory rowniez uzywa się do uziemiania metalowych obudów urządzen


Adam, jasne, ja to znam, ale chciałem, żeby inni też o tym, mogli przeczytać

- kiedyś zakładano bezpieczniki na obu przewodach - fazowym i zerowym, potem się nauczono, żeby na zerowym dawać większy (coby leciał raczej ten na fazie). Wykonywanie układu zerowania jest już zabronione przepisami.


Jakakolwiek przerwa na przewodzie zerowym grozi poważnym porażeniem prądem oraz utratą zdrowia lub życia.

W dodatku, np. przy instalacji trójfazowej, upalony bezpiecznik na przewodzie zerowym, spowodowałby katastrofe - wszystkie fazy zaczęłoby zamykać się przez inne urządzenia do drugiej fazy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez Whites86 » 4 października 2009, 22:24

cieszyn napisał(a):Adam, jasne, ja to znam, ale chciałem, żeby inni też o tym, mogli przeczytać

- kiedyś zakładano bezpieczniki na obu przewodach - fazowym i zerowym, potem się nauczono, żeby na zerowym dawać większy (coby leciał raczej ten na fazie).

Jakakolwiek przerwa na przewodzie zerowym grozi poważnym porażeniem prądem oraz utratą zdrowia lub życia.
Wykonywanie układu zerowania jest już zabronione przepisami.

W dodatku, np. przy instalacji trójfazowej, upalony bezpiecznik na przewodzie zerowym, spowodowałby katastrofe - wszystkie fazy zaczęłoby zamykać się przez inne urządzenia do drugiej fazy

hmm naprawde 1 raz slysze ze stosowano kiedys bezpieczniki na przewodzie neutralnym :roll: wiekszosc instalacji ktore doglądalem niebyla przerabiana od nowości, musze raz sie przejsc do kumpla na gospodarstwo o niego jest instalacja z lat 50 nigdy nie modernizowana w niektorych miejscach ma nawet okrągle liczniki z 53 roku :mrgreen: ale bezpiecznika "zerowego" niewidzialem nigdzie :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez cieszyn » 4 października 2009, 22:26

Tak, tak, kiedys "zera" były "na bezpiecznikach", to była normalna praktyka!

Zdarzało się, że przewód zerowy w gniazdku mostkowano wprost z bolcem uziemiającym, tak było w latach 70 np. w Istebnej
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez Whites86 » 4 października 2009, 22:28

cieszyn napisał(a):Tak, tak, kiedys "zera" były "na bezpiecznikach", to była normalna praktyka!

Zdarzało się, że przewód zerowy w gniazdku mostkowano wprost z bolcem uziemiającym, tak było w latach 70 np. w Istebnej

w moim domu wszedzie jest mostek przewodu N z bolcem mam starą sieć bez przewodu ochronnego, tak samo w wierzowcu w ktorym poprzednio mieszkalem w kazdym mieszkaniu byly porobione mostki z bolcami to jest jedyne rozwiazanie w takim przypadku jesli nie masz innej mozliwosci uziemienia urzadzenia
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Elementy starych instalacji elektrycznych

Postprzez cieszyn » 4 października 2009, 22:29

Wiem
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości