Wymiana instalacji w mieszkaniu

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez swietlik » 30 grudnia 2009, 20:12

Aluminiowych przewodów już dawno nie stosuje się w instalacjach domowych. Ten co na zdjęciu to stary (1972r :lol: ) natynkowy YADY, poza tym elektryk powinien go przepadać najpierw induktorem a później powiedzieć co z tym zrobić ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez gory » 30 grudnia 2009, 20:20

jak to jest 2,5mm to ja mam chyba instalację na 0,5mm :D aluminiowe instalacje to przeszłość... rozumiem że szkoda Ci przewodu, ale ja osobiście bym go nie stosował... instalacja musi być dobra! Co z tego ze mam koło biurka rolkę 100m 3x1,5mm o której pozbycie się matka suszy mi głowę... instalacja ma być dobra! więc kupiłem 3x2,5 miedź... nowy przewód... :) i Tobie zalecam to samo...
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 30 grudnia 2009, 20:21

gory napisał(a):jak to jest 2,5mm to ja mam chyba instalację na 0,5mm :D aluminiowe instalacje to przeszłość... rozumiem że szkoda Ci przewodu, ale ja osobiście bym go nie stosował... instalacja musi być dobra! Co z tego ze mam koło biurka rolkę 100m 3x1,5mm o której pozbycie się matka suszy mi głowę... instalacja ma być dobra! więc kupiłem 3x2,5 miedź... nowy przewód... :) i Tobie zalecam to samo...

jak chcesz sie pozbyc tych 100m 3x1,5 to ja chetnie przyjme :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Bartek » 30 grudnia 2009, 20:33

Nie używaj aluminiowego przewodu :!: Lepiej zainwestuj w miedź i nie miej kłopotów z aluminiową instalacją. Na "Fińskich Domkach" w Będzinie już kilka lat temu jedna (drewniana :o ) chałupa się zapaliła od aluminiowej instalacji.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez elektryk » 12 stycznia 2010, 16:24

A czy przy żyrandolu przy łączeniu przewodów potrzebna jest kostka :?: Czy nie można połączyć przewodów normalnie i wszystko zaizolować taśmą :?:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 12 stycznia 2010, 16:37

elektryk napisał(a):A czy przy żyrandolu przy łączeniu przewodów potrzebna jest kostka :?: Czy nie można połączyć przewodów normalnie i wszystko zaizolować taśmą :?:

skręcanie przewodów przy laczeniu i izolowanie och tasmą to z lekka prowizorka pozatym może to niewytrzymac duzych przeciązen jesli jest słabo skręcone ;) kostki nie są drogie caly szereg mozna kupic za 3zł ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez DocBrown » 13 stycznia 2010, 23:51

elektryk napisał(a):A czy przy żyrandolu przy łączeniu przewodów potrzebna jest kostka :?: Czy nie można połączyć przewodów normalnie i wszystko zaizolować taśmą :?:


Przecież to najgorszy możliwy sposób łączenia przewodów :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 14 stycznia 2010, 08:15

Jeśli chodzi o łączenie przewodów w puszkach, niektórzy elektrycy stosują metodę skręcenia "na raupę" a następnie całość dodatkowo lutują i izolują koszulką termokurczliwą. Jest to napewniejszy sposób łączenia, choć bardziej pracochłonny. Lutowanie wykonuje się zazwyczaj palnikiem gazowym. Wadą takiego sposobu łączenia jest fakt, ża takie połączenia są praktycznie nierozłączne.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez DocBrown » 14 stycznia 2010, 11:04

Skręcenie i zalutowanie jest OK, bo jest pewny styk i nic się nie przegrzeje i nie upali, wadą jak pisałeś jest nierozłączalność tego połączenia. Natomiast skręcanie i izolowanie taśmą, to najgorsza możliwa prowizorka, powtarzam: NAJGORSZA :!:
DocBrown
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez MRP200 » 14 stycznia 2010, 11:46

Sposób łączenie przez skręcanie na raupę i lutowanie to jeden z praktykowanych sposobów łączenia. Nierozłączalność takiego połączenia może być w zasadzie problemem tylko w przypadku późniejszej modyfikacji instalacji. Tego sposobu oczywiście nie da się zastosować w miejscu gdzie trzeba połączyć się z istniejącym fragmentem instalacji aluminiowej, bo aluminium lutować się nie daje, a takie sytuacje mogą wystąpić jeżeli wymianę instalacji przeprowadza się etapami. Bardziej popularny sposób łączenia to użycie złączek śrubowych. Nie polecam natomiast szybkozłączek sprężynowych, ponieważ nie gwarantują one pewnego połączenia szczególnie przy większych prądach, co zazwyczaj ma miejsce w obwodach gniazd wtykowych. Z kolei do podłączenia żyrandoli należy stosować dedykowane kostki porcelanowe, ale ostatecznie można zastosować każdą inną małogabarytową złączkę śrubową. Natomiast tylko skręcenie na raupę i izolowanie taśmą, tak jak zaznaczyłeś to partacka prowizorka, która może być tylko przyczyną późniejszych kłopotów.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości