Wymiana instalacji w mieszkaniu

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez elektryk666 » 30 grudnia 2009, 17:28

witam serdecznie planuje przeprowadzic wymianę instalacji w moim mieszkaniu , w piwnicy znalazłem około 200 metrów nigdy nieuzywanego przewodu (zdjęcie poniżej) czy mogłbym go użyc ? jego przekrój to ok 2,5mm , pytalem sie elektryka i mowil ze będzie dobry tylko powinien miec inne oznaczenia na żyłach bo ten niema zielonożóltego przewodu

Obrazek
elektryk666
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez DocBrown » 30 grudnia 2009, 17:33

Witam, ten przewód jak widzę pochodzi z roku 1972 (o ile to oznaczenie na nim to właśnie rok produkcji) i niestety jest aluminiowy, co moim skromnym zdaniem wyklucza jego użycie :roll:
Problem z brakiem żyły w kolorze izolacji żółtozielonym można by rozwiązać poprzez nałożenie na brązową żyłę w każdym dostępnym miejscu termokurczliwej koszulki w kolorze żółtozielonym.
DocBrown
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez KaszeL » 30 grudnia 2009, 17:36

Obawiam się, że będzie problem. Obecne przepisy zabraniają stosowania przewodów aluminiowych o przekroju poniżej 10 lub 16mm (o ile dobrze pamiętam). Druga sprawa to wytrzymałość prądowa. Żyła aluminiowa 2.5mm ma obciążalność porównywalną z 1.5mm ale miedzianą. Jesteś pewien, że to jest 2.5mm? Mi to wygląda na co najmniej 4mm
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez elektryk666 » 30 grudnia 2009, 17:45

tak, to na pewno 2,5mm
elektryk666
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 30 grudnia 2009, 17:46

tym przewodem to mozna jedynie napalić w piecu ;) sie do niczego nienadaje zainwestuj w nowy przewód 3x2,5 YDYp bo inaczej nikt Ci tej instalacji nieodbierze
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez DocBrown » 30 grudnia 2009, 17:47

Nie wiem jak jest w przypadku instalacji wewnątrz budynku, wiem natomiast, że alu wolno stosować na WLZ, ale musi być to przewód o przekroju co najmniej 16mm kwadrat, natomiast 10mm kwadrat to minimalny przekrój przewodu miedzianego, ale te dane obowiązują tylko dla WLZtów. Chyba w instalacji wewnątrz nie wolno stosować alumu.

P.S. Whites, alu się nie nadaje jako opał :mrgreen: Druga sprawa to przekrój 2,5 dotyczy gniazd, do oświetlenia można użyć 1,5 :)
DocBrown
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez Whites86 » 30 grudnia 2009, 17:50

DocBrown napisał(a):Nie wiem jak jest w przypadku instalacji wewnątrz budynku, wiem natomiast, że alu wolno stosować na WLZ, ale musi być to przewód o przekroju co najmniej 16mm kwadrat, natomiast 10mm kwadrat to minimalny przekrój przewodu miedzianego, ale te dane obowiązują tylko dla WLZtów. Chyba w instalacji wewnątrz nie wolno stosować alumu.

P.S. Whites, alu się nie nadaje jako opał :mrgreen: Druga sprawa to przekrój 2,5 dotyczy gniazd, do oświetlenia można użyć 1,5 :)

do oswietlenia można uzyć 1,5 ale 2,5 też mozna ;) jesli ktos ma duzo kasy
a tak pozatym nawet niewiesz jak takie kable sie fajnie pala i jaka temperature wytwarzaja :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez elektryk666 » 30 grudnia 2009, 17:58

szkoda mi wyrzucać ten przewód, bo jest jak nowy, pomyśle co się da zrobić, dziękuje za poradę
elektryk666
 

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez swietlik » 30 grudnia 2009, 18:51

elektryk666 napisał(a):witam serdecznie planuje przeprowadzic wymianę instalacji w moim mieszkaniu , w piwnicy znalazłem około 200 metrów nigdy nieuzywanego przewodu (zdjęcie poniżej) czy mogłbym go użyc ? jego przekrój to ok 2,5mm , pytalem sie elektryka i mowil ze będzie dobry tylko powinien miec inne oznaczenia na żyłach bo ten niema zielonożóltego przewodu

Ręce opadają... musi to być elektryk przez duże E :lol:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana instalacji w mieszkaniu

Postprzez KaszeL » 30 grudnia 2009, 19:36

Spokojnie świetlik. Kto pyta nie błądzi.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości