Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnice

Postprzez matit1 » 6 marca 2022, 22:04

Uu, jakiś porządny sprzęt. Czy to nowa sprężarka?
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 6 marca 2022, 22:46

Tak (dla mnie nowa) sprężarka Hydrovane AirCentre 68 na bazie kompresora łopatkowego Hydrovane 68 zasilanego silnikiem 11kW. Rocznik bodajże '86. W tym konkretnym układzie ma zmierzoną wydajność na poziomie 1950l/min przy pełnym ciśnieniu roboczym ustawionym na 8bar. Robię sobie mały remoncik tego ustrojstwa.

Jak do mnie dotarła to co prawda pracowała poprawnie, ale była niemożliwie zapyziała. Widać, że po prostu byłą eskploatowana ile się dało, a jak coś padło, to niestety było robione po taniości i byle jak. Taka norma u nas. Maszyn się nie utrzymuje, bo po co. Zawsze można kupić nową. Ja tak nie potrafię. Jak na razie udało się zrobić:

- Rozebrać całość na części i dokładnie wymyć z chłodnicą główną oleju/powietrza włącznie.
- Wypiaskować i pomalować proszkowo elementy szkieletu obudowy. (Niestety z czasem zaczęła się na nich pojawiać powoli ruda)
- Przywrócić tor poboru czystego (zimnego) powietrza do zasilania kompresora. (Wcześniej pobierała ciepłe powietrze za chłodnicą główną)
- Wymienić wygłuszenia wewnętrzne. (Totalnie się zdezintegrowało a kawałki fruwały wszędzie na boki)
- Przywrócić sprawności układu pracy automatycznej z wcześniejszym przełączeniem na bypass (Pracowała tylko w trybie ręcznym ze źle ustawiony bypassem)
- Wymianę wewnętrznych przewodów olejowych i powietrznych na nowe (Powietrzny miał dziurę, a olejowe niestety były już bardzo sztywne i sparciałe)
- Wymianę oleju (5l 5W30), filtra oleju, separatorów oleju. (Tutaj nie było tak źle, w zasadzie najgorzej wyglądały separatory - nie ruszane od dawna)
- Wymianę uszczelnień sprężarki. (Tutaj raczej robota przy okazji skoro już jest dostęp, bo raczej wycieków oleju nie było).
- Poprawki elektryczne, w tym nowy przewód zasilający (Temat rzeka jaka tam była czeczenia porobiona).

Jak widać udało się ją poskładać do kupy i nadal działa. Sam kompresor jest nie do zabicia, ale niestety cała reszta była naprawiana przez kogoś, kto miał niewiele pojęcia o tym co robi. Wewnątrz dosłownie wszystko było umaziane grubą warstwą tłustego kurzu. Gąbki wygłuszenia były w fatalnym stanie, rozpadały się w rękach - nie mówiąc już o tym, że są nasiąknięte olejem. Brakowało (i nadal brakuje) niektórych elementów obudowy, a układ sterowania był przerobiony w taki sposób, że nie działał.

Do zrobienia zostało jeszcze:

- Doprowadzenie do stanu idealnego zewnętrznych paneli obudowy, a więc pozbycie się starych wygłuszeń zewnętrznych, wypiaskowanie i pomalowanie ich proszkowo, a następnie instalacja nowych wygłuszeń. Ten temat pewnie nieco poczeka z przyczyn finansowych. Szacowany koszt tej roboty to około 1200 zł za piaskowanie i malowanie. Wygłuszenia już kupiłem, kosztowały prawie 800 zł.
- Dorobienie montażu na zewnętrzny wielkopowierzchniowy zgrubny filtr powietrza zasysanego do obudowy. Sam kompresor ma jeszcze swój wewnętrzny filtr powietrza, ale lepiej mu będzie jak będzie drugi po drodze. Do tej pory była tam tylko siatka, która chroniła głównie przed tym żeby kompresor nie zasilał liści i innego większego syfu. W konsekwencji w środku był niezły śmietnik.
- Odbudowanie brakujących elementów obudowy wewnętrznej, brakuje głównie zestawu osłon głównego przewietrznika. Ten jest wielki i niebezpieczny, nie mam żadnych złudzeń że jak ktoś tam wsadzi łapę to będzie mało śmiesznie. Co prawda podczas normalnej pracy jak są zamknięte panele zewnętrzne to nie jest on dostępny, ale przy pracy serwisowej niestety wentylator jest na wierzchu :( Brakuje też obudowy/osłony elektroniki. Ale zastanawiam się, czy nie wywalić całego tego sterowania do swojej hermetycznej obudowy. No zobaczymy jak to będzie. Miejsca w środku jest wystarczająco dużo.

W przyszłości włączenie obiegu powietrza chłodzącego sprężarkę do układu. Wg producenta to jest prawie 1987m3/h a ilość użytecznego ciepła do odbioru to 12,1kW; 40945Btu/h - a więc niezły piecyk.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnice

Postprzez kubaxxx » 6 marca 2022, 23:11

Ładna sprężara,nie wygląda na swój wiek.Czekam na efekt końcowy.
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Rozdzielnice

Postprzez litak1 » 7 marca 2022, 19:42

No popatrz mieliśmy trzy takie HYDROVANE tylko około 40 kw i poszły w śmietnik, jak myślałem że to zwykłe śruby, ale dla zwykłego śmiertelnika takie łopatkowce są o niebo lepsze od śrub bo nie ma problemu z odolejaczami itp (tłokowców w ogóle nie biorę pod uwagę)
No ładniutka sprężareczka ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 7 marca 2022, 20:55

40kW czy pewnie 45kW (Bo na tyle kończy się zakres mocy tych kompresorów) to obawiam się, że moja instalacja już nie pociągnie. Miałem poważne obawy, czy ten 11kW nie będzie sprawiał problemów, ale okazuje się, że spokojnie działa na zabezpieczeniu 32A. Nawet jeśli zdarzy się konieczność ponownego rozruchu nie odprężonego kompresora, wtedy w gwieździe to on się nawet nie ruszy, dopiero jak się przełączy na trójkąt to startuje z kopa - nie sprawia problemów. Inna sprawa, że więcej powietrza to ja raczej nie będę potrzebował. Nawet najcięższe narzędzia jakie mam chodzą z zapasem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnice

Postprzez slaweklampy » 8 marca 2022, 16:14

Elektroservice napisał(a):Klasyczna rozdzielnica żeliwna okapturzona sfotografowana klasyczną lustrzanką analogową Praktica EE2 + obiektyw Pentacon Electric 1.8/50 :) Zdjęcie wykonane na filmie Foma Fomapan 200 :)

Obrazek


Mierniki tablicowe prod. Lumel?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Rozdzielnice

Postprzez litak1 » 8 marca 2022, 20:15

KaszeL napisał(a):40kW czy pewnie 45kW (Bo na tyle kończy się zakres mocy tych kompresorów) to obawiam się, że moja instalacja już nie pociągnie. Miałem poważne obawy, czy ten 11kW nie będzie sprawiał problemów, ale okazuje się, że spokojnie działa na zabezpieczeniu 32A. Nawet jeśli zdarzy się konieczność ponownego rozruchu nie odprężonego kompresora, wtedy w gwieździe to on się nawet nie ruszy, dopiero jak się przełączy na trójkąt to startuje z kopa - nie sprawia problemów. Inna sprawa, że więcej powietrza to ja raczej nie będę potrzebował. Nawet najcięższe narzędzia jakie mam chodzą z zapasem.

Tak to były 45 kw, w sumie sprowadzili je z innymi maszynami, ale nigdy nie zostały uruchomione leżały w "parku maszynowym" potem zostały w całości zezłomowane, nie opłacało się ich uruchamiać bo i tak były niewystarczające, stare i bez automatyki, w sumie nie wiem nawet w jakim stanie były .
Teraz na zakładzie mamy kompresorownie na sprężarkach kaeser 8 sztuk 110kw sprężarek plus 3 37kw i co ciekawe te 37 są głośniejsze niż 110kw, pracują praktycznie non stop i pompują masę powietrza, wydajnościowo nawet nie wiem ile :shock: To są oczywiście śruby.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 8 marca 2022, 20:28

Czyli macie prawie 1MW w kompresorach? No to ładny kawałek zakładu :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnice

Postprzez litak1 » 9 marca 2022, 21:21

KaszeL napisał(a):Czyli macie prawie 1MW w kompresorach? No to ładny kawałek zakładu :)

Tak dużo tego jest, ponieważ maszyny są w dużej mierze napędzane pneumatyką, ale cóż to jest w porównaniu z np. rafinerią w Płocku, w której są sprężarki wodoru o mocy 6MW jedna, a jest ich wiele (większość napędzana turbinami parowymi)
U nas na zakładzie rekordowo dużo jest jeszcze sprężarek chłodniczych w postaci chillerów wody procesowej, tego jest około 1,5 MW a moc chłodnicza to ponad 4 MW. To wszystko potrzebuje prądu BAAARDZZOOOO DUUUŻŻŻŻOOO PRĄDU ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Rozdzielnice

Postprzez OUKS340 » 10 marca 2022, 19:22

No to pewnie macie ładną trafostacje. Przy tych mocach w rachubę wchodzi jedynie zasilanie z sieci 110kV. Jakim napięciem zasilane są u was sprężarki o tak dużej mocy :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości