Jak to jest z tym układem TT?

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez Bartek » 21 lipca 2010, 12:11

Witam

W mojej okolicy górującym układem sieciowym jest prawdopodobnie TT. Nie wolno łączyć PE z zerem, bednarka teoretycznie w każdym domu. Zakaz łączenia PE z zerem obowiązuje tu praktycznie "od zawsze", w domkach z 1947 roku były już bednarki. Ale z tego co słyszałem to w TT nie uziemia się zera na słupach, a u mnie jest na każdym słupie uziemienie.

Moje pytanie brzmi: Czy w przypadku słabo przewodzących gruntów (jakie u mnie występują - skały, glina, piach) w TT stosuje się uziemianie zera :?:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez Whites86 » 21 lipca 2010, 14:41

jesli uciebie zero jest uziemiane to masz TN-C ;) niemoze byc inaczej
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez Bartek » 22 lipca 2010, 15:39

Znalazłem dziś na ISE ksero WTP z mojej dzielnicy i stoi jak byk, że TT.
Generalnie to sieć u mnie jest na słupach ALA (wg.Doca), powstała jakoś w latach 50, no góra początkowych 60. Możliwe, że bednarki to pozostałość po uziemieniu opraw OBs, które mogły wówczas wisieć na każdym słupie. Później zamontowali OURW 250 albo i 2250 na co drugim słupie, a bednarki się zostały i tak wprowadzają zmyłę. Muszę pooglądać nowe wirowańce bez latarń.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez MRP200 » 22 lipca 2010, 19:17

Akurat OBs nie wymagał przewodu ochronnego, a raczej nie posiadał stosownego zacisku do tego przewodu. Oprawy OURW na 100% wymagały (ją) przewodu ochronnego.
Żeby mieć pewność, czy mamy do czynienia z TT czy TN musiałbym być na miejscu dokładnie to obejrzeć. Nie ukrywam, że z układem TT nie miałem nigdy do czynienia, więc nie znam do końca pewnych szczegółów tego systemu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez bartek380V » 31 lipca 2010, 10:56

Z ukladem TT to jest tak ze wspomniane zero czyli N nie ma do czynienia z ziemia a Ochrona polega poprzez uziemianie . Jesli bednarka idzie po slupie w TT to powinna ona uziemiac konstrukcje np izolatorow ,lampy itd ale nie N. Jesli sa odgromniki a linia ma 5 linek to rowniez jest 5 odgromnikow a ich podstawy uziemnione ale nie przewod N :!: :!: W zerowaniu czyli np. uklad TN C ,przewod ochrono neutralny musi byc w pewnych miejscach uziemiany aby za wszelka cene aby utrzymac potencjal ziemi na tym przewodzie. Z odgomnikami analogicznie. PEN uziemiony juz metalicznie i bezposrednio a reszta 4 linek przez odgromniki do ziemi. . Prawdopodobnie jesli linia w TT jest dluga od trafo to ostatnie skrajne punkty czasem byly uziemnione i tez pytalem na forum czemu? Prawdopodobnie nie wychodzily pomiary ale w TT poza trafem tzn jego uziemieniem roboczym , siec nie ma nic wspolnego z ziemia chyba ze przez odgromniki . Poza tym kazdy rozdzial PEN na N i PE ma byc uziemiony a normas nawet zacheca do czestego licznego uziemiania przewodu PE aby utrzymac jego potencjal ziemi czyli uskutecznic ochrone. :) Kazdy uziom w TN C jest uziomem roboczym poniewaz z rodzialu PEN a wynika ze jesliby by uszkodzic go to Faza z urzadzenia powroci poprzez impedancje urzadzenia do drugiego przewodu zasilajacego a ten poprzez rozdzial tworzy nam PE i teraz mamy pelne napiecie sieci wzgledem ziemi na rzekomo chronionych odbiornikach. Dawniej mowiono ze TN C jest niebezpieczny mimo ze szybko wylacza obwod. BYlo tak dlatego poniewaz PEN byl w domach rzadko uziemiany. :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez kapiwit » 16 września 2010, 22:28

MRP200 napisał(a):Akurat OBs nie wymagał przewodu ochronnego, a raczej nie posiadał stosownego zacisku do tego przewodu. Oprawy OURW na 100% wymagały (ją) przewodu ochronnego.
Żeby mieć pewność, czy mamy do czynienia z TT czy TN musiałbym być na miejscu dokładnie to obejrzeć. Nie ukrywam, że z układem TT nie miałem nigdy do czynienia, więc nie znam do końca pewnych szczegółów tego systemu.

Obsy mają zacisk ochronny ale to podwieszane
kapiwit
 

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez bartek380V » 18 września 2010, 22:01

Tak czy tak dokladnie wyjasnilem jak sprawa wyglada. Jesli na slupie nie ma charakterystycznych elementow o czym pisalem powyzej ,to trzeba po linii szukac dalej. Ewentualnie dla wytrwalych wycieczka do Trafo- tam pisze ;)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez amisiek » 9 sierpnia 2011, 21:59

Wykopię tutaj starszy wątek i podrzucam dokumentację. Autorem jest pan Edward Musiał, dokument pochodzi ze strony edwardmusial.info (polecam także tę stronę).
http://www.edwardmusial.info/pliki/alt_tn_tt.pdf plik PDF.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez MRP200 » 10 sierpnia 2011, 12:27

Bardzo dobry i przejrzyście napisany artykuł, wyczerpująco wyjaśniający różnice pomiędzy systemami TT i TN.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Jak to jest z tym układem TT?

Postprzez elektryk » 9 września 2013, 17:34

W czasie praktyk montowaliśmy odgromniki na wydzielonej linii oświetleniowej w układzie TT i zrobili końcówkę do połączenia ze zbrojeniem słupa z której odchodziły 3 przewody: 1 na odgromnik L ośw., 2 na odgromnik N zero i 3 przewód połączony bezpośrednio z przewodem N zero... Co to miało na celu, przecież zrobili z TT układ TN
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości