Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez bartek380V » 14 maja 2011, 14:21

Czy ktos umie przyblizyc temat regulacji napiecia z autopsjii , w sieciach nn ,dokladnie czy sa jakies stopnie i jak ona praktycznie odbywa ( odczepy TRAFO ) bo wiem ze na GPZ tak jest (sam widzialem ) bylo chyba tam 8 stopniowa regulacja. Gdzie ostatecznie jest sprawdzane napiecie dla konsumenta,mysle o taryfie G11 czyli zwykleo zjadacza chleba :D Ps kiedys w domu strzezlaly zarowki i zmierzylem nap. bylo 260V ,na drugi dzien juz w normie i ta sytuacja sie nie powtorzyla. Czy jest taka opcja aby problem z utrzymaniem potencjalu 0 na punkcie gwiazdowym Trafo spowodowal uklad chorej gwiazdy czyli zmiane napiec przewodowych ? Podobno przy duzych harmonicznych tak sie dzieje ze sa duze prady doziemieniowe. :evil: :evil:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez strike241 » 19 stycznia 2018, 21:38

Przyczyn może byc wiele. Jesli chodzi o ARN na GPZ-cie to nie ma opcji by regulacja napięcia się zawiesiła i ciagneło transformator do góry do oporu (nawet przy sklejeniu się stycznika-autopsja). Prędzej przepiecia w sieci może powodowac rodzaj wymuszania wyłaczeń awaryjnych na GPZ. Czy mamy rezystor czy kompensacje ziemnozwarciowa. Przy kompensacji doziemienie jednej fazy z ziemia powoduje znaczny wzrost napięcia na 2 fazach. Przy takim wzroscie na sieci wszystkie transformatory podwyższaja napiecie zgodnie ze swoja przekładnia. Zreszta lokalizacja odcinka kabla przy próbnym łaczeniu na doziemienie może powodowac uszkodzenie innych odcinków sieci SN. Druga przyczyną z którą sie spotkałem był na lini nn. Od stacji transformatorowej wychodziła stara linia niskiego napiecia na drewnianych słupach. Pech chcial że podczas wiatrów zerwał się przewód zerowy. Na trasie calej lini na żadnym slupie nie było zadnego sprawnego uziemienia przewodu z bednarki (zgniłe lub rozkradzione) plus wszystkie przyłącza byly napowietrzne 1 lub 3 fazowe, gdyby bylo chociaż jedno zejscie kabla do złacza kablowego zero byloby wzięte na linie z bednarki w złaczu. Podsumowanie po przyjezdzie linia była pid napiciem. Zerwany przewód zerowy byl na drugim przęsle od stacji tr. W willach gdzie byly stare instalacje elektryczne odbiorcy zgłaszali popalone urzadzenia. Przyczyn można mnożyć.
Ostatnio edytowano 20 stycznia 2018, 17:22 przez strike241, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez MercuryFenix » 19 stycznia 2018, 21:44

Ten post ma 7 lat :mrgreen:
Ja nawet nie wiem czy autor nas jeszcze odwiedza :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez KaszeL » 19 stycznia 2018, 21:56

Bartek pisuje u nas całkiem regularnie, ale nie codziennie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez strike241 » 19 stycznia 2018, 21:58

Tez dlugo mnie nie było. A że wątek był bez odpowiedzi to pomogłem jak mogłem
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Regulacja napiecia w sieciach przesylowych nn .

Postprzez MercuryFenix » 19 stycznia 2018, 22:00

A rzeczywiście, w sumie mogłem wejść w profil. :) Mój błąd
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron