Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez IndustrialStalker » 20 maja 2011, 03:22

Spotkałem sprzeczne "zalecenia". Z jednej strony niby oficjalny zwyczaj elektryków w Polsce jest, żeby załączać w górę. Z drugiej strony czytałem(poważne) zalecenia, że niby jak by ktoś jakiegoś zawału dostał czy innej zapaści(i zmierzał ku podłodze) to łatwiej włączyć światło naciskając w dół(brzmi naiwnie ale jak poznałem teorie czemu L jest z lewej, to przez porównanie wydaje się rozsądne ;) ). No i moje doświadczenia są takie, że zachowując oryginalną orientacje łącznika z opakowania(jak jest z podświetleniem to nie można się pomylić) zawsze miałem załączanie w dół.

Ja załączam w dół a Wy?
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez MRP200 » 20 maja 2011, 06:23

Spotkałem się z taka niepisaną zasadą, że pozycja załącz powinna być w dół. Ten patent oczywiście nie sprawdzi się w układzie wyłączników schodowych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez LukaszO » 20 maja 2011, 14:24

Nie ma żadnego przepisu w tej kwestii. Panuje pełna dowolność. Jednak dobrym zwyczajem jest aby w jednym obiekcie było tak samo. Oczywiście tak jak kolega MRP200 zauważył - nie dotyczy tradycyjnych schodowych i krzyżowych ;)

Osobiście preferuje załączanie w dół, ponadto jeśli chodzi o wyłączniki chwilowe np. do światła na klatce schodowej to wygodniej się ich używa.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez Whites86 » 20 maja 2011, 17:05

ja rowniez zawsze montowalem wlaczniki pozycją (załączac w dół) i tak mam w calym domu, jakos niebardzo mi sie podoba w odwrotnej konfiguracji ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez amisiek » 20 maja 2011, 18:06

Wyłączniki klawiszowe (np. kołyskowe) mam "załącz w dół" ale dźwigniowe, gdzie jest jakaś "wajcha" załączam zawsze do góry. Jakoś tak to stosuję i chyba jest wygodnie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez Marek140 » 20 maja 2011, 18:11

ja tam załączam w dół :roll:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez cieszyn » 20 maja 2011, 21:47

Ruch ręki w dół jaet bardziej naturalny

Zawsze, jak szukam w ciemnym pokoju wyłącznika, to wydaje mi się, że prędziej go znajdę i załąćzę, jadąc ręką po ścianie w dół.

Tłumaczę to jeszcze innym, być moze podświadomym mechanizmem myślowym: - kiedy załączam w dół, to jakby "sprowadzam z lampy światło na pokój", i odwrotnie, gasząc ruchem w górę, "odsyłam światło w górę tam, skąd przyszło"

Chętnie posłucham argumentacji odniesionej do odwrotnego załączania i wyłączania :P :roll:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez LukaszO » 20 maja 2011, 22:29

cieszyn napisał(a):Chętnie posłucham argumentacji odniesionej do odwrotnego załączania i wyłączania :P :roll:


Wyłączniki główne, dawne "heble", rozłączniki, esy, RBK, itd...
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez cieszyn » 20 maja 2011, 22:49

Ale nie o to pytałem 8-)

Chodzi mi o Wasze subiektywne uzasadnienie poprawności załączania np. oświetlenia poprzez ruch ręką (oraz wyłącznikiem) w dół czy odwrotnie, w górę
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączniki oświetleniowe. Załączacie w góre czy w dół?

Postprzez LukaszO » 20 maja 2011, 23:14

cieszyn napisał(a):Ale nie o to pytałem 8-)
Chodzi mi o Wasze subiektywne uzasadnienie poprawności załączania np. oświetlenia poprzez ruch ręką (oraz wyłącznikiem) w dół czy odwrotnie, w górę

Wiem :)
Każda ze stron tłumaczy to na swój sposób, jedni powołują się na kurz wpadający przez szczelinę, drudzy na logikę a trzeci na jeszcze coś innego. Na wielu forach toczyły się takie dyskusje za i przeciw - ilu elektryków, tyle zdań.
Jak pisałem wcześniej, nie ma żadnego przepisu i panuje puki co, pełna dowolność. Nie ma sensu gdybać.

To samo jest z gniazdem 230V i fazą z lewej strony. Dobra praktyka mówi, że tak powinno być, ale żadna norma i przepis u nas nie istnieje.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości