Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez bartek380V » 30 października 2011, 20:29

Obrazek
Obrazek


oto przyklad rozdzielni stosowanych w UK . Podwojne RCD pelna selekcja z numerowaniem pol co w razie awarii pozwala na szybkie odnalezienie awarii . Dzieki temu ze oswietlenie jest pokrzyzowane z pierscieniami gniazdowymi wzgledem roznicowek to w razie gdyby jedna padla to nie tracimy wszedzie swiatla.

EDIT: Bartek naucz się wrzucać fotki poprawnie, nie bądź leniem - to nie boli.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez MRP200 » 30 października 2011, 21:23

Szczerze. Żadna rewelacja. Rozdzielnia wykonana w zasadzie tak samo jak u nas w Polsce. Inny jest tylko osprzęt, ale to szczegół.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez amisiek » 30 października 2011, 21:43

Nic nadzwyczajnego, typowa robota spotykana także w Polsce, wygląda na zamieszanie w kablach. Jedno mnie niepokoi - po co ten plaster? By ktoś nie włączył zasilania do niesprawnego jeszcze obwodu? Dziwne.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez bartek380V » 30 października 2011, 21:45

Postaram sie jeszcze znalezc rozdzielnie gdzie sa zastosowane zintegrowane zabezpieczenia typu RCBO 1 polowe. Ciekawostka jest to ze stosuje sie tu znaczne przekroje a ZPL to od 60 (63) do 100A i to na jedna faze , malo tego przewody do licznika sa dostepne nawet przed pomiarem bo przy takich cenach pradu nikt nie osmieli sie krasc , mimo ze mostek wsadzic to zaden problem i nie byloby zadnych sladow. Mimo wszystko tamte instalacje maja szereg plusow i minusow wg mnie jest o wiele bardziej przejrzysty ,uporzadkowany i bezpieczniejszy. Jest tego za duzo zeby wszystko opisywac. W miare mozliwisci bede pokazywal fotki i tlumaczyl. Wielkim dobrodziejstwem jest stosowanie pierscieni w instalacjach gniazdkowych. Samych rozdzielni do domowego zastosowania jest kilka typow i z mojego doswiadczenia uwazam ze sa znacznie solidniejsze niz Nasze krajowe. :cry: :cry: poprostu wszystko tu ma przyslowiowe ,,rece i nogi,, Tasma jest tymczasowo bo elektryk nie mial ze soba klodeczek na zabezpieczenie przed przypadkowym wlaczeniem.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez MRP200 » 31 października 2011, 23:16

Tzw. pierścień w instalacjach gniazd wtykowych stosowany był już w Polsce w latach 60-tych, kiedy to królowały instalacje alu, a o eskach i różnicówkach nikomu się nawet nie śniło. Do dziś funkcjonuje w blokach wybudowanych w tamtych latach. Dziś niejako powraca się do niego, na korzyść rezygnacji z górnych puszek, ale to sprawa dyskusyjna i każdy może mieś na ten temat swoje zdanie.
A co do przejrzystości połączeń samej rozdzielni to zależy to wyłącznie od montera ją łączącego, czyli po prostu od tego czy mu się chce. Solidność wykonania rozdzielni to kwestia producenta. Jak się wybiera najtańsze konstrukcje, to nie ma czego potem wymagać.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez bartek380V » 1 listopada 2011, 21:08

Problem w tym ze w UK nawet najtanszy produkt ma gwarancje jakosci (w przeciwienstwie do tego co dzieje sie w Naszym pieknym kraju) ale o tym nie chce dyskutowac po to napewnjo skonczylo by sie wojna :lol: Poprostu nie moge sie nadziwic ze roznicowki mieli tu juz bardzo dawno ,gdzies w szafie nawet taka chyba mam, gniazdka sa bardzo solidne i wtyczki tez ,wszystko naprawde ma rece i nogi nie mowiac juz o tym ze przewodu 2 zylowego w instalacji nie znajdziemy. Co do ringow (pierscieni) to poza podwojna iloscia kabla nie widze wad ( brak spadkow napiec ,podwojna ciaglosc PE itd. ) . Anglicy to narod ktory w godzinach 16-20 pobiera 300 procent energii wyprodukowanej. Problem rozwiazano kupujac energie od Francjii a w nocy Anglia ja oddaje bo ma nadwyzke (normalka) zatem nie brakuje im mikrofal ,piecow elektrycznych ,czajnikow . Bardzo duzo mocy zainstalowanej jest tez w oswietleniu domowym . 4 halogeny typu spotlight w kazdym pokoju to norma i to z trafkiem elektronicznym. No prad jest tu bardzo tani . Anglia nie przezyla tez zadnych powazniejszych wojen jak MY wiec budowali ,budowali i wybudowali... Niestety do nich nam daleko i bezpieczenstwem i instalacjii i normami tez . Nawet moi koledzy Polscy elektrycy ktorzy przyjechali do UK bo uciekli z Polski dziwia sie temu wszystkiemu. Ja mam tylko nadzieje ze te nasze Polskie prowizorki i stare niebezpieczne instalacje szybko znikna z oczu wskutek jakiegos postepu gospodarczego bo niestety na wszystko potrzebne sa pieniadze. :( ktorych tutaj jak widac nikomu nie brakuje :cry: :cry:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez amisiek » 1 listopada 2011, 21:41

Bartku, rozczulanie się nad "świetnością" wszystkiego co z UK jest poważnym błędem. Tak się składa, że to i owo widziałem, widziałem też instalacje kanalizacyjne na zewnątrz budynków, mega zaszłości (patrz: SOX w miastach!) i totalne nieprzystosowanie do fatalnych warunków (gdy szedłem w pewnej szkockiej miejscowości na spacer, z hotelu powiadomili policję, że ktoś idzie i może mu się coś stać, a tam było zaledwie 2cm śniegu i trochę lodu, w Warszawie było wtedy pół metra solidnego śniegu i -15 stopni).
Generalnie tam się lepiej zarabia, ale zauważ, że większość prac związanych z mechaniką czy elektryką wykonują cudzoziemcy, tacy jak Ty. Także nie potępiałbym tego, co potrafią i mogą zrobić w Polsce Polacy. Nasze normy wcale nie są złe i wiele dobrej roboty się robiło i robi nadal.

Bardzo duzo mocy zainstalowanej jest tez w oswietleniu domowym . 4 halogeny typu spotlight w kazdym pokoju to norma i to z trafkiem elektronicznym

Szczerze to nic nadzwyczajnego. Moc zainstalowana oświetlenia u mnie w mieszkaniu to około 1kW. Stać mnie na to, by mieć jasno i dobrze oświetlone mieszkanie. Nadmienię, że używam wysokosprawnych lamp wyładowczych. W Polsce w wielu miejscach ludzie mają oświetlenie ze spotami i stosują trafo elektroniczne, bo są już od dawna tanie. Jak dla mnie to nie jest argument. Fakt, że prąd jest tańszy w UK w stosunku do zarobków, nie znaczy, że wszystko robią lepiej.
Weź przykład domów - konstrukcja z kominkiem, kiepskie ogrzewanie... Czy mam jeszcze wymieniać?

Polscy elektrycy ktorzy przyjechali do UK bo uciekli z Polski dziwia sie temu wszystkiemu

Jeśli to byli prawdziwi fachowcy, to się nie dziwią, bo sensowne rzeczy robili i u nas. Dziwią się partacze, dla których RCD jest czymś nadzwyczajnym a solidny przekrój przewodu - dziwolągiem, bo przecież można taniej...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Rozdzielnie stosowane w Wielkiej Brytanii

Postprzez bartek380V » 1 listopada 2011, 23:09

Oczywiscie ze tak , zaznaczam ze oni nie mieli powazniejszych wojen stad powazniejsze roznice gospodarcze i materialne jest to kraj wysokorozwiniety . Nadmierne powownywanie tez jest bledem zgadzam sie. Sprawa z kanalizacjami to rozwiazanie dla tamtejszych temperatur :) Generalnie to trzeba zobaczyc nie da sie opisac. Mimo wszystko duzo bym dal zeby choc troszeczke angielskiej terazniejszosci przeniesc do naszego pieknego kraju za ktorym tesknie :( no moze oprocz pogody bo Polskiego lata to oni nigdy tu nie beda miec...
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości