Łączenie przewodów w puszkach

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez zawistak » 25 kwietnia 2014, 21:16

Witam,
Ja ogólnie za bardzo czepiać się nie będę (sam pewnie lepiej bym nie zrobił ;)).
Czy na przewód aluminiowy dałeś taką pastę( widziałem kiedyś na stronie internetowej z wago taką pastę do posmarowania przewodu alu reklamowali)?
Ogólnie mnie się nie podoba jeden z tych uciętych przewodów tam z tyłu i gdybym sam to robił to jeszcze odizolowałbym mniej przewodu do wago, tak żeby nieodizolowany kawałek nie wystawał( sory, jestem perfekcjonistą) ;).
Zapytam jeszce: czy przewody brązowy i czerwony biegną do włącznika światła?
Pozdrawiam
P.S. po co jest tam biały kawałek taśmy na czarnym przewodzie? Oznaczenie żyły czy zaizolowany kawałek?
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez elektryk » 25 kwietnia 2014, 21:35

zawistak napisał(a):Czy na przewód aluminiowy dałeś taką pastę( widziałem kiedyś na stronie internetowej z wago taką pastę do posmarowania przewodu alu reklamowali)?
Ogólnie mnie się nie podoba jeden z tych uciętych przewodów tam z tyłu i gdybym sam to robił to jeszcze odizolowałbym mniej przewodu do wago, tak żeby nieodizolowany kawałek nie wystawał( sory, jestem perfekcjonistą) ;).
Zapytam jeszce: czy przewody brązowy i czerwony biegną do włącznika światła?
Pozdrawiam
P.S. po co jest tam biały kawałek taśmy na czarnym przewodzie? Oznaczenie żyły czy zaizolowany kawałek?
Zawistak


:arrow: Pierwsze słyszę o takiej paście, a co ona daje, dobry styk :?: Alu jak już wspomniałem jeszcze w tym roku wylatuje.
:arrow: Już nie ma co przesadzać, przebicia do niepodłączonego przewodu napewno nie będzie :P Gdy byłem na praktykach w ZE to w nowych szafkach ośw. od S-a zabezpieczającego sterowanie (zegar CPA, przełącznik i cewka stycznika) odchodziły 3 przewody, a potrzebne są tylko 2 (jeden na zegar i drugi mostkujący zegar bezpośrednio na przełącznik) i ten trzeci odcinali nie izolując końcówki ;)
:arrow: Przewody brązowy i czerwony tak właśnie odchodzą od łącznika, jak łatwo się domyślić są to termokurczki na żółto-zielonym i niebieskim ;)
:arrow: Biała taśma na czarnym przewodzie Alu to oznaczenie fazy ;) Dobrze że przed wymianą puszki sprawdziłem, bo okazało się że łącznik światła był na zerze, a dotknął bym drugiego przewodu myśląc że to zero, a była tam faza :!: Uważajcie z tym i zawsze sprawdzajcie na początku gdzie faza a gdzie zero
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez Elektroservice » 25 kwietnia 2014, 21:43

Ta pasta do przewodów alu ma niby zapobiegać przed utlenianiem się przewodów aluminiowych ale nigdzie tego u mnie nie można dostać (no chyba że na zamówienie i trzeba długo czekać :evil:). W suchym pomieszczeniu można normalnie alu przewód w Wago wcisnąć i nic złego się nie stanie :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez zawistak » 25 kwietnia 2014, 23:37

Elektroservice napisał(a):Ta pasta do przewodów alu ma niby zapobiegać przed utlenianiem się przewodów aluminiowych ale nigdzie tego u mnie nie można dostać (no chyba że na zamówienie i trzeba długo czekać ). W suchym pomieszczeniu można normalnie alu przewód w Wago wcisnąć i nic złego się nie stanie :)
Czyli widzisz, na razie patent z lutowaniem wygrywa :lol:
elektryk napisał(a): Już nie ma co przesadzać, przebicia do niepodłączonego przewodu napewno nie będzie Gdy byłem na praktykach w ZE to w nowych szafkach ośw. od S-a zabezpieczającego sterowanie (zegar CPA, przełącznik i cewka stycznika) odchodziły 3 przewody, a potrzebne są tylko 2 (jeden na zegar i drugi mostkujący zegar bezpośrednio na przełącznik) i ten trzeci odcinali nie izolując końcówki

Nie chodzi mi o przebicie, tylko wygląd ;)
elektryk napisał(a):Przewody brązowy i czerwony tak właśnie odchodzą od łącznika, jak łatwo się domyślić są to termokurczki na żółto-zielonym i niebieskim

Że to są termokurczki to się nie domyśliłem, już chciałem pytać gdzie kupiłeś przewód o takich kolorach żył :lol:
elektryk napisał(a): Biała taśma na czarnym przewodzie Alu to oznaczenie fazy Dobrze że przed wymianą puszki sprawdziłem, bo okazało się że łącznik światła był na zerze, a dotknął bym drugiego przewodu myśląc że to zero, a była tam faza Uważajcie z tym i zawsze sprawdzajcie na początku gdzie faza a gdzie zero

Ano właśnie, kiedyś obydwa przewody w gniazdku były takiego samego koloru, jak wymieniałem u siebie gniazdko w łazience to też termokurczka żółtozielona na PEN i czarna na fazę.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez Elektroservice » 26 kwietnia 2014, 09:38

Elektryk, tą białą taśmą mogłeś oznaczyć zero na przewodzie aluminiowym który ma obie żyły czarne, gdyż biały kolor oznaczał dawniej właśnie zero :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez Whites86 » 26 kwietnia 2014, 09:39

Elektroservice napisał(a):Elektryk, tą białą taśmą mogłeś oznaczyć zero na przewodzie aluminiowym który ma obie żyły czarne, gdyż biały kolor oznaczał dawniej właśnie zero :)

do dziś bardzo często spotykam białe zera, nawet gdy przewód ma różnokolorowe oznaczenia żył (np. czarny czerwony niebieski biały) to przewód zerowy najczęściej jest biały
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Odp: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez elektryk » 26 kwietnia 2014, 14:18

Ojej już nie przesadzajcie z ta biała taśma ;) znam wielu elektrykow którzy używają wszędzie żółto zielonej taśmy :)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez bartek380V » 27 kwietnia 2014, 10:02

A co powiecie o kostach ktore przyjmuja przewod 4 mm2 a prad jest oznaczony jako 15 A bo gdzies cos takiego widzialem ? Przeciez zawsze kazdy pcha tyle drutow ile sie zmiesci o pradzie juz ie mowie . Albo lepiej tu 2,5 mm2 32 A http://ipre.pl/oferta_listwa_zaciskowa_ ... l,45122.ht
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez MercuryFenix » 29 kwietnia 2014, 12:28

bartek380V napisał(a):A co powiecie o kostach ktore przyjmuja przewod 4 mm2 a prad jest oznaczony jako 15 A bo gdzies cos takiego widzialem ? Przeciez zawsze kazdy pcha tyle drutow ile sie zmiesci o pradzie juz ie mowie . Albo lepiej tu 2,5 mm2 32 A http://ipre.pl/oferta_listwa_zaciskowa_ ... l,45122.ht

Link mi nie działa.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Łączenie przewodów w puszkach

Postprzez zawistak » 30 kwietnia 2014, 01:21

Niestety mnie też nie, więc nie dam oceny :(
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości