Problem z instalacją w mieszkaniu - spadek napięcia

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Problem z instalacją w mieszkaniu - spadek napięcia

Postprzez mateusz » 14 lipca 2012, 13:13

Witam - od wczoraj mam problem z instalacją. Dokładnie chodzi o zasilanie gniazd w kuchni. Wszystko zaczęło się wczoraj po południu kiedy to wystąpiły problemy z włączeniem ekspresu do kawy - nie chciał się załączyć a podczas załączania przygasał jakby elektroniczny zegar w kuchni trójfazowej.. Dzisiaj rano napięcie w gniazdach 230V w tym jednym pomieszczeniu całkowicie wysiadło. Mam tam trzy gniazda 230v + jedna puszka trójfazowa (380V) z podłączonym na stałe przewodem od kuchni trójfazowej...
Co ciekawe - w kuchni gazowej wysiadł piekarnik oraz wyświetlacz zegara a płyta - działa :roll: Czyli wygląda jakby poszła jedna - dwie fazy... Instalacja jest z lat 90-tych, skręcana w puszkach na listwy z zaciskami śrubowymi (nie mylić z kostkami) z dodatkowym przewodem na uziemienie TN-S. Z zabezpieczeniami(B16 chyba) nic się nie dzieje... Panowie z pogotowia elektrycznego powiedzieli, żeby sprawdzić dokręcenie przewodów w puszkach bo podobno dawniej chodził co roku elektryk i dokręcał śruby :roll: Nie wiem ile w tym prawdy ale przejrzeliśmy wstępnie puszki i nic podejrzanego nie zauważyliśmy... Chyba sam sobie z tym nie poradzę.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problem z instalacją w mieszkaniu - spadek napięcia

Postprzez amisiek » 14 lipca 2012, 13:25

Weź miernik i zobacz po puszkach gdzie to napięcie tak spada. Znajdziesz odcinek instalacji. Wskazówka z dokręcaniem śrub jak najbardziej poprawna. Zobacz napięcie zaraz za bezpiecznikami i szukaj dalej, na pewno znajdziesz. To tak na szybko.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Problem z instalacją w mieszkaniu - spadek napięcia

Postprzez mateusz » 14 lipca 2012, 13:41

Tylko, że np. od trójfazówki nie mam żadnej puszki po za tą, do której jest podłączony przewód od kuchenki... Ta puszka była już dzisiaj otwierana (jest w dość trudno dostępnym miejscu) i nic... Problem jest chyba przy bezpiecznikach... Jeszcze poszukam tak jak mówiłeś... co do miernika to mam w tej chwili tylko takie coś : http://allegro.pl/fazer-767-miernik-tes ... 77130.html
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problem z instalacją w mieszkaniu - spadek napięcia

Postprzez amisiek » 14 lipca 2012, 15:18

To za mało - weź dwie żarówki z malym gwintem 230V 25W, połącz je szeregowo i zapakuj do małej puszki, mydelniczki itp, potem wyprowadź przewody. Użyj tego jako próbnika napięcia między fazą (przewodem liniowym) a zerem (przewodem neutralnym). Na pewno odróżnisz jaskrawość świecenia się żarówek zależnie od napięcia, a nawet jeśli trafisz napięcie międzyfazowe 400V to nie spalisz żarówek.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości