Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Elektroservice » 17 września 2013, 19:25

Tomek napisał(a):Al i Cu nie styka się bezpośrednio, za to wydaje mi się, że bezpośredni kontakt mosiądzu z aluminium to też nieudane małżeństwo...


Mosiądz i aluminium nie sprawia kłopotów.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Whites86 » 17 września 2013, 19:58

Elektroservice napisał(a):
Tomek napisał(a):Al i Cu nie styka się bezpośrednio, za to wydaje mi się, że bezpośredni kontakt mosiądzu z aluminium to też nieudane małżeństwo...


Mosiądz i aluminium nie sprawia kłopotów.

dokładnie, mam to sprawdzone na dużych przekrojach gdzie często podkładki V-klem sa obdarte z pobiału, mosiądz błyszczy się az milo i nic się z tym nie dzieje, a montujemy zazwyczaj kable 120- 240 Alu
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Tomek » 18 września 2013, 06:51

Mosiądz i aluminium nie sprawia kłopotów.


Ehh, a ja się ostatnio naszukałem złączek rozgałęźnych bez mosiądzu... (chodziło o połączenie YAKY i AsXSn)...
Tomek
 
Posty: 60
Zdjęcia: 17
Dołączył(a): 9 sierpnia 2011, 11:48

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Lampka » 2 listopada 2013, 14:32

Chyba gdzieś to już widziałem... :roll:

Obrazek

Okazuje się, że coś takiego było w jednym z gniazd u mnie w mieszkaniu :!: :shock: I do wczorajszego wieczoru to jakimś cudem działało... Jednak, (pewnie na szczęście) wczoraj zaczęło dziać się coś "dziwnego" z przedłużaczem, wpiętym do tego gniazdka, a dziś jak rozkręciłem gniazdko, to zobaczyłem właśnie to... Dziwi mnie zwłaszcza to, że takie przypadki powtarzają się już któryś raz w tym wątku :? Skąd ludzie brali pomysły takiego podłączania przewodów (pomijając niewiedzę), że spotykało się to nie pierwszy raz :ugeek:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Elektroservice » 2 listopada 2013, 14:45

Hybryda Al-Cu wykonana wyjątkowo niechlujnie :roll:
W starej alu instalacji nie ma zbytnio innego sposobu aby mieć czynny zacisk PE w gniazdku, niemniej jednak można było zrobić to o wiele staranniej :evil:
No i tak podłączyć aby się Al nie stykało bezpośrednio z Cu :!:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez FOX » 2 listopada 2013, 15:16

Lampka napisał(a):Chyba gdzieś to już widziałem... :roll:

http://www.fotki.lighting-gallery.pl/im ... 76760.jpeg

Okazuje się, że coś takiego było w jednym z gniazd u mnie w mieszkaniu :!: :shock: I do wczorajszego wieczoru to jakimś cudem działało... Jednak, (pewnie na szczęście) wczoraj zaczęło dziać się coś "dziwnego" z przedłużaczem, wpiętym do tego gniazdka, a dziś jak rozkręciłem gniazdko, to zobaczyłem właśnie to... Dziwi mnie zwłaszcza to, że takie przypadki powtarzają się już któryś raz w tym wątku :? Skąd ludzie brali pomysły takiego podłączania przewodów (pomijając niewiedzę), że spotykało się to nie pierwszy raz :ugeek:

Wynika to tylko i wyłącznie z niewiedzy. Ludzie zabierają się za łączenie przewodów nie mając o tym zielonego pojęcia, grunt by coś się stykało i jakoś działało oczywiście metodą prób i błędów. Skręcone lub wpięte pod jeden zacisk przewody aluminiowe z miedzianymi spotkać można często, zazwyczaj takie kwiatki powstają jak ktoś wymienia stare gniazda na nowe lub przerabia we własnym zakresie instalacje ( przenosi gniazda, naprawia upalone przewody lub dodaje nowy punkt ).
Największe cuda powstają w momencie upalenia się lub ułamania przewodu aluminiowego przy puszce. Widziałem już raz patent jak do puszki przychodziły dwa przewody jeden aluminiowy 2,5mm a drugi 1,5mm miedziany :) :D okazało się że ktoś po prostu skręcił dwa przewody 2cm nad puszką i zatynkował. Tak więc później nie ma co się dziwić że stare instalacje do bezpiecznych nie należą jak narażone są na całą masę "modyfikacji"
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Whites86 » 2 listopada 2013, 15:17

a wystarczyło by tylko przewód alu podpiąć na ta śrubke niżej...
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Elektroservice » 2 listopada 2013, 15:33

Whites86 napisał(a):a wystarczyło by tylko przewód alu podpiąć na ta śrubke niżej...


Dokładnie - jeśli przewody Alu są w miarę dobrej jakości oszczędziłoby to kłopotów...
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Lampka » 2 listopada 2013, 15:51

Zdaje się, że u mnie własnie to podpięcie było problemem. Momentami, jak sprawdzałem próbnikiem, to na obu przewodach neonowka się świeciła (a powinna się świecić tylko na jednym).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez FOX » 2 listopada 2013, 16:09

świeciła się na przewodach po zdemontowaniu gniazda??? na stykach neutralnym i ochronnym w gnieździe po podłączeniu do niego urządzenia??/ bez urządzenia?
Objaw na pewno jest spowodowany przerwaniem lub upaleniem przewodu neutralnego w instalacji. Jeżeli po wyjęciu wtyczek z gniazda lub całkowitym jego zdemontowaniu napięcie jest obecne zarówno na neutralnym jak i fazowym to usterka leży gdzieś głębiej w instalacji. Możliwe że upaliły się przewody np w puszce lub w przypadku systemu bezpuszkowego w innym gnieździe od którego poprowadzone jest zasilanie. Tak czy inaczej taki stan instalacji jest bardzo niebezpieczny i jeżeli nie masz odpowiednich uprawnień wezwij elektryka
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości