Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez elektryk » 29 czerwca 2013, 12:15

W gniazdku i wogóle N z bolcem PE nie wolno mostkować :!: Przy przerwaniu zera w instalacji na obudowie urządzenia do którego podpięty jest przewód PE pojawia się 230 V :!: Jeśli instalacji nie mamy w TN-S tylko w TN-C a nowe gniazdka z bolcem, to już lepiej tych bolców nie podpinać do niczego.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez Whites86 » 29 czerwca 2013, 12:59

elektryk napisał(a):W gniazdku i wogóle N z bolcem PE nie wolno mostkować :!: Przy przerwaniu zera w instalacji na obudowie urządzenia do którego podpięty jest przewód PE pojawia się 230 V :!: Jeśli instalacji nie mamy w TN-S tylko w TN-C a nowe gniazdka z bolcem, to już lepiej tych bolców nie podpinać do niczego.

jeśli nie podłączysz istnieje jeszcze większe ryzyko porażenia ;) bo samo urządzenie nie ma ochrony wcale, nie wyobrażam sobie u mnie w domu odpięcia mostków z PENa przy lodówce czy pralce tak samo przy komputerze stacjonarnym, dopóki nie miałem gniazda z bolcem próbówka świecila się az milo przy zetknięciu ze stalowa obudową, po zmostkowaniu bolca z PEN efekt ustąpił , a samo przerwanie zera jest niezwykle żadkie niepodpinanie bolca stanowi jeszcze większe zagrożenie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez MercuryFenix » 29 czerwca 2013, 13:13

Czy jeżeli instalacja jest TN-S to znaczy że mamy odpowiednio z innych źródeł PEN, L, N ?
W moim bloku całe uziemienie jest odprowadzone w piwnicy z gazociągu, Więc raczej ukrytych mostków między PEN i N nie ma.. Czyli w takim razie mój blok jest w systemie TN-S ? :roll: Ps. Czy ma ktoś opisy tych różnych systemów np. (TN-S;TN-C itd.) ?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez lumix26 » 29 czerwca 2013, 16:48

MercuryFenix napisał(a):Czy jeżeli instalacja jest TN-S to znaczy że mamy odpowiednio z innych źródeł PEN, L, N ?
W moim bloku całe uziemienie jest odprowadzone w piwnicy z gazociągu, Więc raczej ukrytych mostków między PEN i N nie ma.. Czyli w takim razie mój blok jest w systemie TN-S ? :roll: Ps. Czy ma ktoś opisy tych różnych systemów np. (TN-S;TN-C itd.) ?


Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez MRP200 » 29 czerwca 2013, 20:39

elektryk napisał(a):W gniazdku i wogóle N z bolcem PE nie wolno mostkować :!: Przy przerwaniu zera w instalacji na obudowie urządzenia do którego podpięty jest przewód PE pojawia się 230 V :!: Jeśli instalacji nie mamy w TN-S tylko w TN-C a nowe gniazdka z bolcem, to już lepiej tych bolców nie podpinać do niczego.

I podstawowy błąd. Potem pomiarowiec przychodzi na kontrolę i w protokole z pomiarów robi się aż czerwono od usterek, najwięcej z racji nie podłączonych bolców ochronnych do przewodu PE (PEN).

MercuryFenix napisał(a):Czy jeżeli instalacja jest TN-S to znaczy że mamy odpowiednio z innych źródeł PEN, L, N ?
W moim bloku całe uziemienie jest odprowadzone w piwnicy z gazociągu, Więc raczej ukrytych mostków między PEN i N nie ma.. Czyli w takim razie mój blok jest w systemie TN-S ? :roll: Ps. Czy ma ktoś opisy tych różnych systemów np. (TN-S;TN-C itd.) ?

Rur gazowych jako przewody uziemiające wykorzystywać nie wolno. Współczesne rurociągi gazowe oraz wodociągowe budowane są z rur PE więc jako uziom kompletnie się nie nadają. Obstawiam, że w tym bloku uziemiona została jedynie wewnętrzna instalacja gazowa wewnątrz budynku, która jest wykonana z rur metalowych (piony raczej stal, odgałęzienia do mieszkań - być może miedź albo też stal).
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez MercuryFenix » 29 czerwca 2013, 20:48

MRP200 napisał(a):
elektryk napisał(a):W gniazdku i wogóle N z bolcem PE nie wolno mostkować :!: Przy przerwaniu zera w instalacji na obudowie urządzenia do którego podpięty jest przewód PE pojawia się 230 V :!: Jeśli instalacji nie mamy w TN-S tylko w TN-C a nowe gniazdka z bolcem, to już lepiej tych bolców nie podpinać do niczego.

I podstawowy błąd. Potem pomiarowiec przychodzi na kontrolę i w protokole z pomiarów robi się aż czerwono od usterek, najwięcej z racji nie podłączonych bolców ochronnych do przewodu PE (PEN).

MercuryFenix napisał(a):Czy jeżeli instalacja jest TN-S to znaczy że mamy odpowiednio z innych źródeł PEN, L, N ?
W moim bloku całe uziemienie jest odprowadzone w piwnicy z gazociągu, Więc raczej ukrytych mostków między PEN i N nie ma.. Czyli w takim razie mój blok jest w systemie TN-S ? :roll: Ps. Czy ma ktoś opisy tych różnych systemów np. (TN-S;TN-C itd.) ?

Rur gazowych jako przewody uziemiające wykorzystywać nie wolno. Współczesne rurociągi gazowe oraz wodociągowe budowane są z rur PE więc jako uziom kompletnie się nie nadają. Obstawiam, że w tym bloku uziemiona została jedynie wewnętrzna instalacja gazowa wewnątrz budynku, która jest wykonana z rur metalowych (piony raczej stal, odgałęzienia do mieszkań - być może miedź albo też stal).

Tak też myślałem że nie można, ale nie chciałem wypalic na forum ;) jedynie wodociąg jest wykonany z PE a od tego gazociągu wychodzi przewód PEN o średnicy chyba 0,6mm2 (wygląda na linkę)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez LukaszO » 29 czerwca 2013, 22:27

MercuryFenix napisał(a):Czy jeżeli instalacja jest TN-S to znaczy że mamy odpowiednio z innych źródeł PEN, L, N ?
W moim bloku całe uziemienie jest odprowadzone w piwnicy z gazociągu, Więc raczej ukrytych mostków między PEN i N nie ma.. Czyli w takim razie mój blok jest w systemie TN-S ? :roll: Ps. Czy ma ktoś opisy tych różnych systemów np. (TN-S;TN-C itd.) ?


To nie uziemienie z gazociągu tylko zapewne połączenie wyrównawcze doprowadzone do GSW. W rozdzielni głównej wykonuje się podział PEN na N i PE oraz doprowadza przewód z GSW do szyny PE. Sieć zasilająca TN-C-S.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez MRP200 » 29 czerwca 2013, 22:30

Po pierwsze: przewód PEN ma swój początek tylko i wyłącznie w stacji transformatorowej a dokładnie w punkcie neutralnym trafo, oczywiście po stronie DN, czyli 0,4 kV.
Wspomniany przewód biegnący od rur gazowych jak już to fachowo nazwijmy go "E", bo jest to wyłącznie przewód uziemiający lub wyrównawczy. A przekrój tego przewodu to nie 0,6 mm2, bo takich przewodów nawet nie ma, ale jak już to co najmniej 10 mm2.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez LukaszO » 1 lipca 2013, 23:50

MRP200 napisał(a):Po pierwsze: przewód PEN ma swój początek tylko i wyłącznie w stacji transformatorowej a dokładnie w punkcie neutralnym trafo, oczywiście po stronie DN, czyli 0,4 kV.
Wspomniany przewód biegnący od rur gazowych jak już to fachowo nazwijmy go "E", bo jest to wyłącznie przewód uziemiający lub wyrównawczy. A przekrój tego przewodu to nie 0,6 mm2, bo takich przewodów nawet nie ma, ale jak już to co najmniej 10 mm2.

Szczerzę mówiąc trochę się pogubiłem albo Twój post dotyczył innego, który został skasowany a nie zdążyłem go zobaczyć.
Nie wiem skąd się wziął ten 0,6mm2, nie widzę aby ktoś o tym wspominał.
W gwoli wyjaśnienia przewód od rury gazowej do GSW to nie jest uziemiający "E" tylko wyrównawczy "CC".
Pozdrawia, Łukasz.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielkie i największe kretynizmy instalacyjne

Postprzez MRP200 » 2 lipca 2013, 05:46

No jak, 4-ry posty wyżej. W poście Merkurego.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron