Wtyczki bez bolca

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Wtyczki bez bolca

Postprzez bartek380V » 3 stycznia 2013, 16:52

Otóz w tym poście chciałbym poruszyć temat wtyczek do urzadzen ktore nie potrzebuja przewodu ochronnego (II klasa izolacji ). Od zawsze ludzie radzili sobie tam gdzie jest bolec a urzadzenie ma wtyczke ktora do takiego gniazdka nie wejdzie
50007
Tylko pytanie dlaczego taka wtyczka ma nie wejsc do takiego gniazdka ? Otóż ekspert od ochrony przeciw porazeniowej powiedział ze taka wtyczka ktora nie chce wejsc
50008
poprostu nie moze w danym miejscu działac poniewaz to urzadzenie byłoby w danym miejscu niebezpieczne . Jesli jest bolec to ma byc uzyty . Jaka w tym logika jesli urzadzenie nie potrzebuje ochrony np radio wykonane w 2 klasie izolacji zasilane taka wtyczką ?
50006
Naszych forumowych ekspertów proszę o dyskusję . Chyba najlepiej zakładać wszedzie wtyczki które wejdą na bolec mimo ze dane urzadzenie nie potrzebuje przewodu ochronnego tak jak to jest np w Anglii . Tam kazda wtyczka musi miec bolec
41924
bo inaczej nie wejdzie do gniazda :lol: poniewaz styk ochronny we wtyczce styka pierwszy gniazda otwierając tym samym wejscie do styków czynnych ,,N,, i ,,L,, . Pomijam kwestie ze w Anglii prawo zabrania stosowania gniazd wtyczkowych w łazience poza tzw . golarką czyli gniazdka z wbudowanym Trafem 20W symetrycznie 2x120V i mniejszym rozstawem styków we wtyczce. (Pasuje tylko ładowarka szczoteczki do zebów i golarka)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Wtyczki bez bolca

Postprzez qba » 3 stycznia 2013, 18:10

Z czego ja wiem, to obecnie każde gniazdo w domowej instalacji powinno mieć uziemienie, a wtyczka do urządzeń go nie wymagających pasować do gniazd z bolcem (np. płaskie)
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Wtyczki bez bolca

Postprzez ousd » 3 stycznia 2013, 18:14

qba napisał(a):Z czego ja wiem, to obecnie każde gniazdo w domowej instalacji powinno mieć uziemienie, a wtyczka do urządzeń go nie wymagających pasować do gniazd z bolcem (np. płaskie)

A co ze starymi instalacjami? Tam można uziemiać tylko mostkiem do przewodu zerowego a nie wiem czy to jest dozwolone :?
ousd
 

Re: Wtyczki bez bolca

Postprzez bartek380V » 3 stycznia 2013, 20:32

ousd napisał(a):
qba napisał(a):Z czego ja wiem, to obecnie każde gniazdo w domowej instalacji powinno mieć uziemienie, a wtyczka do urządzeń go nie wymagających pasować do gniazd z bolcem (np. płaskie)

A co ze starymi instalacjami? Tam można uziemiać tylko mostkiem do przewodu zerowego a nie wiem czy to jest dozwolone :?

Jasne ze mostek nie moze byc ot tak sobie wstawiony . :evil: Przeciez trzeba znac układ sieciowy a pozniej wchodza jeszcze normy i kondycja instalacji ale o tym juz sporo na forum było :!: . Obecnie kazde gniazdko musi miec bolec -to tak całkowicie na marginesie. W tym poscie omawiamy co z urzadzeniem zasilanym wtyczka ktore nie przyjmuje bolca,poprostu nie wejdzie wtyczka -pytanie dlaczego ? Jest powiedziane (w poscie) ze urzadzenie tez nie wymaga przewodu ochronnego . Zatem jaka jest mądrość produkcji i sprzedawania wtyczek ,,bez bolca,, ochronnego ktore nie wejdą do gniazda .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości