Uziemianie instalacji a prawo

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez ousd » 25 lutego 2013, 21:51

Witam
W starych instalacjach uziemiało się gniazdka robiąc mostek od N do bolca uziemiającego. Wiem bo miałem do czynienia z taką instalacją. W nowych instalacjach jest po prostu poprowadzony 3 przewód żółto-zielony, który podłącza się do bolca. Wiem na pewno, że uziemnianie w NOWYCH instalacjach robiąc mostek od N jest zabronione. Lecz wolałbym, aby wypowiedzieli się tu forumowi specjaliści od instalacji :)
Pozdrawiam
ousd
 

Re: Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez Elektroservice » 25 lutego 2013, 21:55

Pomieszałeś pojęcia.
Mostkowanie styku PE z przewodem zerowym (bo PEN to to nie jest, nie spełnia warunków na PENa) to ZEROWANIE (nie uziemienie) i jest zabronione w instalacjach wyposażonych w oddzielny przewód PE, natomiast wolno tak robić i jest to jedyny sposób na podłączenie urządzeń w 1kl ochrony w starej dwuprzewodowej instalacji.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez KaszeL » 25 lutego 2013, 22:01

Ousd, nie obraź się, ale po co Ci takie informacje? Raz, że najwyraźniej nie bardzo wiesz o czym mówisz, dwa, że temat jest dość śliski, bo łatwo można zrobić komuś krzywdę. Warto takie sprawy zostawić elektrykom jednak.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez Elektroservice » 25 lutego 2013, 22:14

KaszeL ma 100% racji. Jeśli te informacje są Ci potrzebne po prostu z ciekawości to spoko. Odpisałem Ci to co wiem w tym temacie, ale za grzebanie w instalacji elektrycznej to Ty się nie zabieraj :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez ousd » 25 lutego 2013, 22:29

Elektroservice napisał(a):KaszeL ma 100% racji. Jeśli te informacje są Ci potrzebne po prostu z ciekawości to spoko. Odpisałem Ci to co wiem w tym temacie, ale za grzebanie w instalacji elektrycznej to Ty się nie zabieraj :roll:

Nie, ja nie grzebię w żadnych instalacjach, po prostu pytam z ciekawości :roll:
ousd
 

Re: Uziemianie instalacji a prawo

Postprzez JeD » 25 lutego 2013, 23:26

ousd napisał(a):
Elektroservice napisał(a):KaszeL ma 100% racji. Jeśli te informacje są Ci potrzebne po prostu z ciekawości to spoko. Odpisałem Ci to co wiem w tym temacie, ale za grzebanie w instalacji elektrycznej to Ty się nie zabieraj :roll:

Nie, ja nie grzebię w żadnych instalacjach, po prostu pytam z ciekawości :roll:


Kuba, przecież wiem że w tym wieku łapki świerzbią wierz mi, lecz nawet jak będziesz chciał zobaczyć, czy ewentualnie nie daj Boże podłączyć, to sobie odpuść 230V z sieci i możesz najprawdopodobniej umrzeć, pokazał bym ci jeden filmik, lecz jest trochę ostry :roll: ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości