Instalacja elektryczna na przewodach wielodrutowych

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Instalacja elektryczna na przewodach wielodrutowych

Postprzez zawistak » 6 października 2013, 01:12

Witam,
Tak dzisiaj ucząc się matmy ;) przyszła mi do głowy pewna myśl, a mianowicie:
Jeszcze przed maturą robiłem instalację praktycznie w 3 pomieszczeniach( łazienka, przedpokój i pokój z kuchnią, to było w budynku, kiedyś służył jako powiedzmy pomieszczenie gospodarcze, potem miał spełniać inną funkcję). Były tam bodajże tylko 3 puszki no i trzeba było doprowadzić zasilanie z części instalacji znajdującej się na zewnątrz budynku( na zewnątrz budynku była stara instalacja i tam są też 3 puszki, od jednej z nich podpinałem zasilanie, całość jest podpięta pod dom, te pomieszczenia gdzie robiłem instalację stanowią całość budynków gospodarczych, na ścianie jest instalacja, z niej jest doprowadzone zasilanie do poszczególnym pomieszczeń).
Z racji tego, że ta część znajdowała się na zewnątrz, nie można było zastosować przewodu YDY( taki, jaki był używany do zrobienia instalacji wewnątrz) został zakupiony przewód OW( ja nie byłem w sklepie, kupował inwestor).
Na początku zastanawiałem się czy można taki zastosować, z racji tego, że normalnie stosuje się w instalacji przewody sztywne, ale ostatecznie został ten przewód wykorzystany.
Podczas łączenia puszki zauważyłem, że dużo prościej i wygodniej jest w puszce układać przewód giętki( na przewodach sztywnych ciężko było to wszystko upchnąć do puszki).
W związku z tym moje pytanie do ludzi, którzy mają większą wiedzę/więcej doświadczenia ode mnie, czy istnieją jakieś normy/akty prawne, które zabraniają stosowania przewodów linkowych( giętkich) np. gumowych( OW, OnPd itd) w instalacjach elektrycznych podtynkowych/natynkowych?
Wiem, że tego typu przewody stosuje się w instalacjach do podłączenia różnych urządzeń na stałe np. płyt indukcyjnych, pomp od hydroforu itd.
Ja jeszcze nie robiłem w praktyce takich instalacji na przewodach giętkich, ale sądzę, że ( mnie osobiście) byłoby dużo lepiej i przyjemniej takie instalacje robić.
Pozdrawiam
P.S. Mam nadzieję, że temat nie zaniża poziomu forum ani w żaden sposób nie łamie regulaminu ;)
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja elektryczna na przewodach wielodrutowych

Postprzez Elektroservice » 6 października 2013, 11:25

Nie wiem czy OW można na stałe układać (chyba jednak nie), ale przewody giętkie w polwinicie można stosować pod warunkiem że końcówki zostaną zakute w odpowiednie tulejki lub choćby pocynowane aby się nie "rozcapierzały". Na zewnątrz zamiast YDY można z powodzeniem dać YKY - ten jak najbardziej się do tego celu nadaje.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości